Podstawowa zasada ognia przedstawiona za pomocą trójkąta ogniowego
Zasady ognia
Podstawowe zasady działania ognia i spalania można przedstawić za pomocą trójkąta ogniowego:
Aby ogień mógł zaistnieć, muszą być obecne trzy rzeczy:
Paliwo - materiał palny lub substancja, która jest zużywana podczas procesu spalania. W typowym miejscu pracy paliwem może być papier i tektura, drewno i miękkie meble, materiały konstrukcyjne, benzyna i olej napędowy, butan, acetylen i inne gazy, rozpuszczalniki i inne chemikalia.
Tlen - zużywany podczas spalania, kiedy łączy się chemicznie z paliwem. Tlen jest obecny w powietrzu w stężeniu 21%.
Podczas pożaru tlen może pochodzić również z innych źródeł, w tym z niektórych bogatych w tlen substancji chemicznych (zwykle nazywanych utleniaczami), takich jak azotan amonu.
Źródła zapłonu (ciepła) - źródło ciepła lub zapłonu jest niezbędne do rozpoczęcia procesu spalania. Po rozpoczęciu spalania wytwarza ono własne ciepło, które zazwyczaj wystarcza do utrzymania ognia w ogniu (innymi słowy, po rozpoczęciu spalania źródło ciepła może zostać usunięte, a ogień pozostanie rozpalony). Niektóre przykłady zostaną opisane w dalszej części tego elementu.
Po wznieceniu ognia wytwarza on ciepło, płomień (strefa, w której tlen i palne opary łączą się chemicznie w procesie spalania) oraz dym. Dokładny skład dymu będzie się różnił, ale zazwyczaj dym składa się z gorących gazów spalinowych, takich jak tlenek węgla (CO) i dwutlenek węgla (CO2) oraz małych cząsteczek (sadza).
Trójkąt pożarowy jest przydatny z dwóch powodów:
Zapobieganie pożar om - jeśli te trzy elementy są od siebie oddalone ogień nie może wybuchnąć.
Gaszenie pożaru - jeśli jeden z elementów zostanie usunięty, ogień zgaśnie.