Obowiązki wynikające z przepisów OSHA dla pracodawców i prawa pracowników

Obowiązki wynikające z przepisów OSHA

Jak widać, pracodawcy mają jasno określone obowiązki wynikające z ustawy Occupational Safety and Health Act z 1970 r., a jako "agent pracodawcy" przełożeni mają te same obowiązki wobec pracowników, których nadzorują. Poniższa lista zawiera podstawowe obowiązki określone w standardach OSHA.

  • Zapewnić pracownikom miejsce pracy wolne od rozpoznanych zagrożeń. Nielegalne jest podejmowanie działań odwetowych wobec pracownika za korzystanie z jakichkolwiek praw przysługujących mu na mocy prawa, w tym za zgłaszanie Tobie lub OSHA problemów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa lub za zgłaszanie obrażeń lub chorób związanych z pracą.
  • Przestrzegać wszystkich obowiązujących norm OSHA.
  • Zgłaszać do OSHA wszystkie wypadki śmiertelne związane z pracą w ciągu 8 godzin oraz wszystkie hospitalizacje, amputacje i utratę wzroku w ciągu 24 godzin.
  • Zapewnić wymagane szkolenie wszystkim pracownikom w zrozumiałym dla nich języku i słownictwie.
  • Wywieś w widocznym miejscu w miejscu pracy plakat po prawej stronie.
  • Wywieszanie cytatów OSHA w miejscu lub w pobliżu miejsca domniemanego naruszenia.

Prawa pracownika

Zgodnie z prawem OSHA, masz prawo do warunków pracy, które nie stwarzają ryzyka poważnej szkody. Zgodnie z prawem OSHA pracownicy mają pewne prawa, a pracodawcy pewne obowiązki.

Pracownicy mają prawo do:

  • Bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy.
  • Nie być narażonym na odwet za korzystanie z praw dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia.
  • Zgłaszania pracodawcy lub OSHA problemów związanych z bezpieczeństwem lub zdrowiem, lub zgłaszania obrażeń lub chorób związanych z pracą, bez narażania się na działania odwetowe.
  • Otrzymywać informacje i szkolenia na temat zagrożeń w pracy, w tym wszystkich substancji niebezpiecznych w miejscu pracy.
  • poprosić o inspekcję OSHA w miejscu pracy, jeśli uważasz, że panują tam niebezpieczne lub niezdrowe warunki. OSHA zachowa Twoje nazwisko w tajemnicy. Masz prawo do tego, aby przedstawiciel skontaktował się z OSHA w Twoim imieniu.
  • Odmówić wykonania zadania, jeśli uważasz, że jest ono niebezpieczne lub niezdrowe.
  • Uczestniczyć (lub mieć swojego przedstawiciela) w inspekcji OSHA i porozmawiać na osobności z inspektorem.
  • Złożyć skargę do OSHA w ciągu 30 dni (telefonicznie, online lub pocztą), jeśli byłeś/byłaś obiektem działań odwetowych za skorzystanie ze swoich praw.
  • Zobaczyć wszystkie mandaty OSHA wydane twojemu pracodawcy.
  • Poproś o kopie swojej dokumentacji medycznej, testów mierzących zagrożenia w miejscu pracy oraz dziennika urazów i zachorowań w miejscu pracy.

Prawo do złożenia skargi do OSHA

Jako przełożony musisz znać warunki, na jakich pracownicy mogą złożyć skargę do OSHA. Mogą oni skontaktować się z OSHA, jeśli uważają, że w ich miejscu pracy doszło do naruszenia standardów bezpieczeństwa lub zdrowia albo do sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Mogą poprosić, aby ich nazwisko nie zostało ujawnione pracodawcy. Mogą złożyć skargę na stronie internetowej OSHA, na piśmie lub dzwoniąc do najbliższego biura OSHA. Mogą również zadzwonić do biura i porozmawiać z oficerem ds. zgodności OSHA na temat zagrożenia, naruszenia lub procesu składania skargi.

Jeśli powyższe warunki są spełnione, mogą oni podjąć następujące kroki:

1. Najpierw należy poprosić pracodawcę o usunięcie zagrożenia lub o przydzielenie innej pracy;

2. Może powiedzieć pracodawcy, że nie będzie wykonywał pracy dopóki zagrożenie nie zostanie usunięte; oraz

3. Powinni pozostać w miejscu pracy do czasu otrzymania nakazu opuszczenia go przez pracodawcę.

Jeśli złożą skargę, mają prawo dowiedzieć się, jakie działania podjęła agencja OSHA w związku z tą skargą i poprosić o ponowne rozpatrzenie sprawy, jeśli inspekcja nie została przeprowadzona.

Dyskryminacja pracowników

Warto również wiedzieć, że sekcja 11(c) OSHAct upoważnia OSHA do badania skarg pracowników na dyskryminację pracodawcy wobec osób zaangażowanych w działania chronione. Działania chronione zasadniczo dzielą się na cztery szerokie kategorie:

1. Dostarczanie informacji agencji rządowej;

2. 2. Złożenie skargi lub wszczęcie postępowania przewidzianego prawem, takim jak OSHAct;

3. Składanie zeznań w postępowaniu i uczestniczenie w inspekcjach i dochodzeniach OSHA; oraz

4. Odmowa wykonywania pracy, jeśli pracownik jest w dobrej wierze lub ma uzasadnione przekonanie, że warunki pracy są niebezpieczne lub niezdrowe, a pracodawca nie przedstawił odpowiedniego wyjaśnienia, że warunki są bezpieczne.

Niektóre przykłady dyskryminacji to: zwolnienie, degradacja, przeniesienie, zwolnienie z pracy, utrata możliwości pracy w nadgodzinach lub awansu, wykluczenie z normalnej pracy w nadgodzinach, przydzielenie do niepożądanej zmiany, odmowa świadczeń takich jak zwolnienie lekarskie lub urlop, wpisanie na czarną listę innych pracodawców, odebranie mieszkania służbowego, zniszczenie kredytu w banku lub unii kredytowej oraz zmniejszenie wynagrodzenia lub godzin pracy.