Pranie, sprawdzanie i konserwacja sprzętu ochrony osobistej."The Down and Dirty on Washing, Inspecting and Maintaining PPE" jest fragmentem z Biblii PPE Superior Glove "The Complete Guide to Personal Protective Equipment (PPE) [+ Checklist Download]". Przeczytaj pełny przewodnik, aby uzyskać więcej informacji, w tym odpowiedzi na 15 najczęściej zadawanych przez pracowników przemysłu pytań (FAQs) dotyczących PPE.

Konserwacja, mycie i kontrola sprzętu ochrony osobistej:

Po wybraniu PPE, trwałość i skuteczność każdego elementu zależy od tego, jak go kontrolujesz i konserwujesz.

Przede wszystkim należy postępować zgodnie z harmonogramem konserwacji i instrukcjami producenta, które zazwyczaj wyjaśniają:

Testowanie

Należy przetestować każdy element PPE, aby sprawdzić jego zdolność do ochrony pracowników. Na przykład, hełmy ochronne mogą wymagać zarówno testu wizualnego, jak i testu obciążeniowego. W takim przypadku należy obejrzeć sprzęt pod kątem pęknięć i innych oznak uszkodzenia, a także uderzyć go z lekką siłą, aby upewnić się, że nie ulegnie łatwemu uszkodzeniu.

Wymiana

Producenci powinni podawać żywotność swoich elementów wyposażenia, wskazując kiedy należy je wymienić. Istnieją jednak oznaki, które sugerują, że należy wymienić PPE wcześniej. Najwyraźniejszymi oznakami są zużycie, ale należy również uważać na uwagi pracowników. Na przykład, jeżeli pracownicy skarżą się, że buty są niewygodne, może to być oznaką niewykrytych uszkodzeń.

Naprawa

Mimo, że instrukcja producenta może zawierać wskazówki, powinieneś próbować naprawiać dany element wyposażenia tylko wtedy, gdy jest do tego upoważniony przez producenta.

Mycie lub pranie każdej części PPE również musi odgrywać rolę w programie konserwacji, zapewniając trwałość i komfort użytkownika.

Producenci powinni dostarczyć odrębne instrukcje czyszczenia dla każdego rodzaju PPE.

Ogólnie rzecz biorąc, należy postępować zgodnie z prostym podejściem dla:

Rękawice

Różne rękawice wymagają różnych procesów czyszczenia, o których możesz dowiedzieć się więcej tutaj.

Na przykład rękawice Kevlar® można wrzucić do pralki, używając nieco ponad dwóch kilogramów komercyjnego mydła na 45 kilogramów Kevlar®. Pierz je przez 20 minut w gorącej wodzie, następnie spłucz zimną wodą i susz w suszarce bębnowej przez 35 minut w temperaturze 70 stopni Celsjusza.

Obuwie

Zabrudzone obuwie można czyścić szmatką zanurzoną w ciepłej wodzie, delikatnie szorując zabrudzone miejsca. Następnie pozostałą część wody należy użyć do spłukania obuwia. Unikaj mydła lub detergentów, ponieważ mogą one zmniejszyć wodoodporność wielu materiałów, takich jak skóra.

Okulary

Podobnie jak w przypadku obuwia, okulary można czyścić za pomocą ściereczki i ciepłej wody. Należy jednak również używać mydła, aby usunąć kurz i brud, który utrudnia widzenie. Często noszone okulary, takie jak gogle ochronne, mogą wymagać codziennego czyszczenia. Okulary, które służą jako ochrona twarzy, mogą wymagać skomplikowanych procedur czyszczenia. W takim przypadku producent dostarczy Ci niezbędnych informacji.

Nakrycia głowy

Większość nakryć głowy, takich jak kaski, należy czyścić co najmniej raz w miesiącu.

Proces prania obejmuje zwykle moczenie sprzętu w roztworze z gorącej wody i niewielkiej ilości łagodnego mydła przez 10 minut.

Następnie należy spłukać sprzęt czystą wodą i pozostawić go do wyschnięcia na powietrzu.

Ochrona nóg:

Proces czyszczenia odzieży na nogi znacznie różni się w zależności od rodzaju sprzętu i materiału.

Może być konieczne ręczne pranie czapraków szmatką i ciepłą wodą, podczas gdy niektóre rodzaje wyściółki mogą wymagać godzinnej kąpieli w wodzie z mydłem.

Ze względu na te różnice, najlepiej jest ściśle przestrzegać instrukcji producenta.

Aby uzupełnić harmonogram konserwacji i zapewnić bezpieczeństwo pracowników, należy jak najczęściej i jak najdokładniej sprawdzać każdy element wyposażenia.

Zwykle zajmuje to tylko kilka minut, w zależności od rodzaju PPE:

Jak konserwować rękawice

Zwróć uwagę na zużycie, ponieważ tego rodzaju uszkodzenia mogą pogorszyć zdolność chwytania i ochrony rękawic.

Jeżeli uszkodzenie nie ma wpływu na ochronę - np. zużycie powłoki na rękawicach odpornych na przecięcia - skup się na sprawdzeniu chwytności.

Podnieś i wypróbuj narzędzia, upewniając się, że łatwo je trzymać i obsługiwać.

Jak konserwować obuwie:

Zwracaj uwagę na oddzielanie się elementów obuwia, np. odrywanie się osłony palców od reszty buta lub buta.

Podobnie, ślady uszkodzeń fizycznych lub odsłonięte miejsca, które kiedyś były zakryte, zazwyczaj wskazują na natychmiastową potrzebę naprawy lub wymiany.

Jak konserwować okulary:

Sprawdź, czy na okularach nie ma zadrapań, które mogą ograniczać widoczność i zmniejszać ochronę.

Załóż okulary, upewniając się, że brud również nie utrudnia widzenia.

Zgodnie z instrukcjami producenta, szybki test wytrzymałościowy może być również w porządku.

Jak konserwować nakrycia głowy:

Jak wspomniano powyżej, poszukaj pęknięć i innych oznak uszkodzenia przed wykonaniem lekkiego testu wytrzymałościowego.

Jak dbać o ochronę nóg:

Nosząc sprzęt samodzielnie, upewnij się, że nie ogranicza on Twojej zdolności do chodzenia.

Jeśli po czyszczeniu skurczy się do tego stopnia, że ograniczy możliwość poruszania się, należy go wymienić.

I, jak zawsze, nie powinny być widoczne oznaki zużycia.

Stwórz harmonogram inspekcji w całym zakładzie pracy

Chociaż możesz zdecydować się na stworzenie ogólnozakładowego harmonogramu kontroli przeprowadzanych przez kierownictwo i przełożonych, w twoim najlepszym interesie jest przeszkolenie pracowników, aby sprawdzali sprzęt ochrony osobistej przed każdym użyciem. Pomoże to zapewnić, że uszkodzenia sprzętu nie pozostaną niewykryte.

Należy o tym pamiętać: Część nie nadaje się do użytku, jeżeli nie przejdzie kontroli.

Musisz go wymienić, albo poprzez zakup nowego sprzętu, albo zapewniając zapasowy sprzęt pod ręką.

Czytaj dalej Biblię środków ochrony indywidualnej

O admin

Czytaj więcej przez admin