Hierarchia środków kontroli przy pracach na wysokości

Według Health and Safety Executive, praca na wysokości jest w branży budowlanej główną przyczyną śmierci i poważnych obrażeń w miejscu pracy. HSE definiuje "pracę na wysokości" w następujący sposób:

"Praca na wysokości oznacza pracę w dowolnym miejscu, w którym, gdyby nie zastosowano środków ostrożności, osoba mogłaby spaść na odległość, która może spowodować obrażenia ciała".

Przepisy dotyczące pracy na wysokości z 2005 r. określają środki, które należy podjąć, aby zapobiec upadkom, gdy praca na wysokości jest nieunikniona. Razem tworzą one Hierarchię Środków Kontroli, które zostały tutaj szczegółowo opisane.

Hierarchia środków kontroli

Poziom 1: unikanie pracy na wysokości

Podstawową zasadą przepisów dotyczących pracy na wysokości jest to, że w miarę możliwości należy unikać pracy na wysokości. Oznacza to zasadniczo wykonywanie jak największej ilości prac z ziemi, używanie wysuwanych narzędzi zamiast drabiny lub obniżanie czegoś do poziomu ziemi przed przystąpieniem do naprawy. Unikanie pracy na wysokości oznacza również unikanie pracy na kruchych powierzchniach, które mogą być obudowane, ale nadal mogą spowodować upadek przez nie, a nie z nich.

Poziom 2: Zapobieganie upadkom z wykorzystaniem istniejącego miejsca pracy

Jeżeli nie można uniknąć pracy na wysokości, zapobieganie jest lepszym rozwiązaniem niż łagodzenie skutków upadku. Zapobieganie rozpoczyna się od wykorzystania istniejącego bezpiecznego miejsca do wykonywania pracy, jeżeli jest to możliwe - to znaczy miejsca, w którym dodatkowy sprzęt ochronny nie jest konieczny i nie ma ryzyka upadku, ponieważ środki zapobiegawcze zostały już zastosowane, np. na balkonie lub parapecie, lub przy maszynach, które posiadają stałe poręcze zapobiegające upadkom.

Poziom 3: Zapobieganie upadkom przy użyciu sprzętu zbiorowego

Jeżeli nie masz jeszcze bezpiecznego miejsca do pracy, jak np. podczas montażu lub demontażu rusztowania, kolejny poziom obejmuje zapobieganie upadkom poprzez stosowanie wspólnego sprzętu. Oznacza to ochronę wszystkich potencjalnie zagrożonych osób za pomocą takich urządzeń, jak zewnętrzne barierki ochronne lub urządzenia ochrony zbiorowej.

Poziom 4: Zapobieganie upadkom przy użyciu sprzętu ochrony osobistej (PPE)

Ostatnim krokiem w zapobieganiu upadkom jest stosowanie środków ochrony indywidualnej. Może to być sprzęt taki jak pasy z krótkimi smyczami, które ograniczają ruchy pracownika do tego stopnia, że upadek nie jest możliwy.

Poziom 5: Łagodzenie skutków upadku (zmniejszanie odległości przy użyciu sprzętu zbiorowego)

Hierarchia środków kontroli koncentruje się teraz na łagodzeniu skutków upadku, stwierdzając, że osoby mające obowiązek zachowania ostrożności muszą zminimalizować potencjalne konsekwencje upadku poprzez umieszczenie siatki lub poduszek powietrznych pod obszarem roboczym i w jego pobliżu, zmniejszając w ten sposób odległość, na jaką pracownik mógłby spaść.

Poziom 6: Łagodzenie upadków z odległości przy użyciu środków ochrony indywidualnej

Sprzęt ochrony osobistej powinien być noszony w taki sposób, aby w razie upadku pracownika odległość, na jaką upadnie, była minimalna. W miejscach pracy na rusztowaniach jest to zazwyczaj realizowane poprzez zastosowanie uprzęży zabezpieczających przed upadkiem z wysokości. Mogą one jednak spowodować poważne obrażenia i nie są skuteczne na niższych wysokościach (pamiętaj, że większość śmiertelnych upadków ma miejsce z wysokości 4 m lub mniejszej).

Szelki bezpieczeństwa nie są również odpowiednie w każdej sytuacji; na przykład wytyczne dotyczące bezpieczeństwa dla pracowników pracujących w tunelach sugerują, że podczas pracy na wysokości w takich okolicznościach pracownicy powinni pozostać nieskrępowani.

Poziom 7: Minimalizowanie skutków upadku przy użyciu sprzętu zbiorowego

Ten poziom w hierarchii środków ponownie odnosi się do stosowania siatek lub poduszek powietrznych, ale tym razem zaleca się ich stosowanie nie w celu zmniejszenia odległości upadku, lecz w celu złagodzenia jego skutków. Oznacza to, że na tym poziomie hierarchii jest on umieszczony na niższym poziomie w stosunku do podłoża.

Poziom 8: Minimalizowanie konsekwencji poprzez szkolenie i instruktaż

Ten ostatni poziom obejmuje minimalizację ryzyka upadku poprzez zapewnienie odpowiedniego szkolenia i instruktażu przed przystąpieniem do wykonywania pracy. Innymi słowy, oznacza to edukowanie pracowników w celu zapewnienia prawidłowego montażu odpowiednich środków bezpieczeństwa i stosowania wytycznych dotyczących najlepszych praktyk w zakresie wykonywania prac na wysokości, zapewniając ich możliwie najbezpieczniejsze wykonanie.

Co jeszcze muszę zrobić?

Oprócz tych hierarchii środków kontroli, osoby zobowiązane do zachowania należytej staranności - pracodawca lub właściciel fabryki - muszą zapewnić, że prace na wysokości są wykonywane bezpiecznie i pod odpowiednim nadzorem. Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy muszą przejść odpowiednie szkolenie i otrzymać instrukcje dotyczące wykonywanych prac.

Jako pracodawca jesteś również odpowiedzialny za zapewnienie, że używany jest odpowiedni sprzęt, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi najlepszych praktyk w branży, oraz że sprzęt ten jest w dobrym stanie technicznym (wymaga więc regularnych kontroli!).

Przestrzeganie tych przepisów nie wyeliminuje ryzyka upadku, ale sprawi, że będzie ono znacznie mniejsze - a konsekwencje w najgorszym przypadku powinny być znacznie mniejsze.