6 prostych kroków do stworzenia skutecznego programu ochrony osobistej



Tworzenie programu PPE jest fragmentem Biblii PPE Superior Glove "The Complete Guide to Personal Protective Equipment (PPE) [+ lista kontrolna do pobrania]". Przeczytaj pełny przewodnik, aby uzyskać więcej informacji, w tym odpowiedzi na 15 najczęściej zadawanych przez pracowników przemysłu pytań (FAQs) dotyczących PPE.


Tworzenie programu PPE:

Istnieją kroki i procesy, które musisz wykonać, aby z powodzeniem przestrzegać obowiązujących przepisów, tworząc program PPE, który jest opłacalny i zmniejsza ryzyko obrażeń.

Aby opracować program PPE, kierownicy, przełożeni i pracownicy powinni współpracować w celu przeprowadzenia następujących procesów:


1. Badanie miejsca pracy:

Przeprowadzenie przeglądu bezpieczeństwa w miejscu pracy jest ćwiczeniem w znajdowaniu ryzyka i zagrożeń, co pozwala na ustalenie środków kontroli i wybór odpowiedniego PPE.


Twój zespół złożony z kierowników, nadzorców i pracowników musi:

  • Skontrolować miejsce pracy: Poszukaj fizycznych zagrożeń w miejscu pracy, takich jak odsłonięte przewody i zablokowane ścieżki lub obszary. Jeżeli miejsce pracy znajduje się w pomieszczeniach zamkniętych, upewnij się, że w całym obiekcie znajdują się gaśnice i wyraźnie oznakowane wyjścia awaryjne. Jeżeli miejsce pracy znajduje się na zewnątrz, zadbaj o oznakowanie ostrzegające pieszych o niebezpieczeństwie.
  • Zbadaj materiały: Sporządź listę materiałów, z którymi pracownicy mają kontakt lub na które są narażeni, co pomoże Ci określić zagrożenia i sposoby ich łagodzenia. Na przykład, substancje chemiczne mogą wymagać użycia masek oddechowych.
  • Obserwuj pracowników: Poświęć czas, aby zobaczyć, jak pracują pracownicy, upewniając się, że nie robią niczego, co mogłoby prowadzić do obrażeń. Na przykład stosowanie niewłaściwej techniki przy posługiwaniu się narzędziami.
  • Rozmawiaj z pracownikami: Zadawaj im pytania, aby sprawdzić , jak bezpiecznie czują się na co dzień. Zwróć uwagę na konkretne obawy i zadawaj pytania uzupełniające, aby dokładnie ustalić, dlaczego czują się zagrożeni.


W oparciu o wyniki ankiety i spostrzeżenia, będziesz mógł wykonać kolejne kroki w tworzeniu programu PPE.

2. Wybór odpowiednich środków kontroli:

Dla każdego zidentyfikowanego zagrożenia należy wprowadzić kontrolę przedkontaktową lub punktową.

Cel kontroli przedkontaktowej jest powstrzymanie pracowników przed dotarciem do zagrożenia i na odwrót.

Może to oznaczać wyeliminowanie danego zagrożenia. Można to zrobić na przykład poprzez wymianę starych maszyn lub znalezienie alternatywnego sposobu wykonania zadania. Można również ograniczyć zagrożenie za pomocą osłon maszyn lub metod izolacji. Kolejnym obowiązkiem jest ostrzeganie pracowników o niebezpieczeństwie poprzez wprowadzenie nowego oznakowania.

Celem kontroli punktowej jest zapobieżenie lub złagodzenie szkód spowodowanych zagrożeniem w momencie kontaktu pracownika z nim.

Ponieważ kontrole punktowe nie eliminują zagrożenia, należy je wprowadzać tylko wtedy, gdy kontrole przedkontaktowe są niewystarczające. Lub po prostu chcesz zastosować dodatkowy środek bezpieczeństwa.

Standardowym środkiem kontroli w miejscu kontaktu jest sprzęt ochrony osobistej.

3. Wybór odpowiedniego PPE:

Wybrane PPE musi chronić przed zidentyfikowanym ryzykiem i zagrożeniami w miejscu pracy, działając jako środek ostateczny, zapasowy lub tymczasowy, aby zapobiec obrażeniom.

Załóżmy, że zidentyfikowałeś możliwość upadku gruzu na pracowników.

Noszenie hełmów ochronnych może stanowić ostatnią ochronę, jeżeli nie można zapobiec spadaniu gruzu.

Jeżeli wdrożono już skuteczne środki kontroli lub są one w trakcie wdrażania, noszenie hełmów ochronnych może stanowić środek zapasowy lub tymczasowy.

W następnym rozdziale niniejszego przewodnika omówiono dogłębnie, jak dobrać sprzęt ochrony osobistej do takich celów.


4. Dopasowanie:

Więcej informacji na temat dopasowania można znaleźć w kolejnej części tego przewodnika.

Należy pamiętać, że skuteczność większości sprzętu zależy częściowo od tego, jak jest on dopasowany do pracownika. Na przykład, jeżeli ochraniacze nóg są zbyt długie, mogą ograniczać mobilność użytkownika. A jeżeli buty ochronne są za małe, pracownicy mogą zrezygnować z ich noszenia.

Dlatego właśnie musisz dokonać pomiarów każdego pracownika, porównując liczby z tabelami rozmiarów, które możesz otrzymać od producentów sprzętu ochrony osobistej.

5. Szkolenie:

Szkolenie jest kluczową częścią formalizowania każdego programu PPE. W końcu pracownicy i ich przełożeni muszą nauczyć się, jak chronić siebie i używać nowego sprzętu.

Dostosowane do konkretnych zagrożeń i sprzętu, szkolenia muszą obejmować:

  • Do czego służy PPE: Pracownicy nie powinni postrzegać PPE jedynie jako akcesoriów narzuconych przez kierownika. W przeciwnym razie mogą nie zrozumieć sensu ich używania. Wyjaśnij konkretną funkcję, jaką spełnia każdy element, wskazując zagrożenia w miejscu pracy, przed którymi chroni.
  • Jak i kiedy należy nosić PPE: Zazwyczaj nie wystarczy mówić o stosowaniu PPE. Zamiast tego zademonstruj, jak używać poszczególnych elementów w różnych scenariuszach. Następnie poproś pracowników o założenie poszczególnych elementów, aby mogli zobaczyć, jak powinny one pasować.
  • Jak wykrywać problemy: Aby zapobiec używaniu przez pracowników nieskutecznego sprzętu ochrony osobistej, powiedz im, jak wykrywać braki. Na przykład kaski z pęknięciami muszą być naprawione lub wymienione.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz sesje szkoleniowe dla grup, czy dla pojedynczych osób, upewnij się, że nowi i doświadczeni pracownicy są na bieżąco z zasadami i sprzętem obowiązującymi w Twoim miejscu pracy.


6. Audyty programu:

Wiele zakładów pracy przeprowadza coroczne audyty PPE i ogólnych programów bezpieczeństwa, ale możesz chcieć częściej sprawdzać szczególnie niebezpieczne lub ważne aspekty.

Zazwyczaj audyty obejmują kontrolę sprzętu ochrony osobistej i monitorowanie pracowników w celu upewnienia się, że postępują zgodnie z procedurami.

Należy również dokonać przeglądu samych procedur, dostrzegając możliwości wprowadzenia kontroli zagrożeń lub zapewnienia dodatkowego wyposażenia.

Aby przeanalizować skuteczność programu, należy zmierzyć liczby związane z bezpieczeństwem. Można to zrobić poprzez śledzenie zdarzeń potencjalnie wypadkowych, urazów i ich ciężkości.

Sprawdź, czy liczby te maleją z każdym rokiem. Jeśli nie, być może trzeba będzie wprowadzić zmiany w programie.

Końcowe przemyślenia na temat przewodnika po PPE:

Przeczytanie i zapoznanie się z całym przewodnikiem pomoże Ci stworzyć, prowadzić i udoskonalać opłacalny program ochrony osobistej, który chroni Twoich pracowników i współpracowników.

Pobierając listę kontrolną, będziesz mógł wybrać PPE najlepiej dostosowane do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa przed zagrożeniami w miejscu pracy.

Mając bezpiecznych pracowników, będziesz cieszyć się szczęśliwszym i bardziej wydajnym miejscem pracy.

Pobierz bezpłatną listę kontrolną PPE


Dziękujemy. Kliknij tutaj, aby pobrać listę kontrolną.

O admin

Więcej przez admin