Główne zagrożenia powodujące poślizgnięcia, potknięcia i upadki na tym samym poziomie?

Poślizgnięcia, potknięcia i upadki

Typowe zagrożenia związane z poślizgnięciem:

  • Gładkie powierzchnie podłóg, które są: -- z natury śliskie (np. polerowany marmur), -- mokre z powodu rozlania lub czyszczenia.
  • Zanieczyszczenie podłogi śliskimi substancjami (np. olejem lub liśćmi).
  • Szron i lód (np. zewnętrzne chodniki w zimie lub podłoga w zamrażarce).

Należy pamiętać, że obuwie danej osoby może mieć duży wpływ na to, jak bardzo jest ona narażona na poślizgnięcie się na podłodze.

Typowe zagrożenia związane z potknięciem:

  • Nierówne lub luźne powierzchnie podłogi (np. pęknięta płyta chodnikowa; źle ułożona mata podłogowa).
  • Wlokące się kable (np. przewód odkurzacza).
  • Przedmioty na podłodze (np. pozostawiony na podłodze worek).

Należy pamiętać, że ludzie często "potykają się o własne nogi".

Kiedy ludzie poślizgną się lub potkną, często (choć nie zawsze) upadają na podłogę. Choć upadki na ten sam poziom nie zawsze prowadzą do poważnych obrażeń, mogą jednak prowadzić do złamań kości (zwłaszcza w obrębie dłoni, nadgarstka lub ramienia).

Schody i stopnie są miejscami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo, ponieważ są to miejsca, w których wypadki poślizgnięcia, potknięcia i upadku mogą zdarzać się częściej, a konsekwencje takich wypadków mogą być poważniejsze.

Zarówno poślizgnięcia, jak i potknięcia wynikają z pewnego rodzaju niezamierzonej lub nieoczekiwanej zmiany w kontakcie stóp z podłożem lub powierzchnią, po której się chodzi. Fakt ten pokazuje, że dobre prowadzenie domu, jakość powierzchni do chodzenia (podłóg), dobór właściwego obuwia i odpowiednie tempo chodzenia mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu upadkom.

Utrzymanie porządku w domu

Dobre prowadzenie domu jest pierwszym i najważniejszym (podstawowym) poziomem zapobiegania upadkom spowodowanym poślizgnięciami i potknięciami. Obejmuje on:

  • natychmiastowe usuwanie wszelkich rozlanych cieczy
  • oznakowanie rozlanych płynów i mokrych miejsc
  • wycieranie mopem lub zamiatanie zanieczyszczeń z podłóg
  • usuwanie przeszkód z chodników i utrzymywanie ich zawsze w stanie wolnym od bałaganu
  • zabezpieczanie (przyklejanie, przyklejanie taśmą itp.) mat, dywanów i wykładzin, które nie leżą płasko
  • zawsze zamykać szuflady szafek na akta lub szuflady magazynowe
  • zakrywanie kabli przebiegających przez przejścia
  • utrzymywanie dobrego oświetlenia miejsc pracy i przejść
  • wymiana zużytych żarówek i wadliwych przełączników.

Bez dobrych praktyk porządkowych wszelkie inne środki zapobiegawcze, takie jak instalacja przemyślanych podłóg, specjalistycznego obuwia lub szkolenie w zakresie technik chodzenia i bezpiecznego upadania, nigdy nie będą w pełni skuteczne.

Podłogi

Zmiana lub modyfikacja powierzchni do chodzenia to kolejny poziom zapobiegania poślizgnięciom i potknięciom. Ponowne lakierowanie lub wymiana podłóg, instalacja mat, wrażliwych na nacisk pasków ściernych lub wypełnionych ścierniwem powłok malarskich oraz metalowych lub syntetycznych odeskowań może dodatkowo poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko upadku. Należy jednak pamiętać, że podłogi zaawansowane technologicznie wymagają dobrego utrzymania, tak jak wszystkie inne podłogi. Ponadto, sprężysta, nieśliska podłoga zapobiega lub zmniejsza zmęczenie stóp i przyczynia się do zapobiegania poślizgnięciom.

Obuwie

W miejscach pracy, gdzie podłogi mogą być tłuste lub mokre, lub gdzie pracownicy spędzają dużo czasu na zewnątrz, zapobieganie upadkom powinno koncentrować się na doborze odpowiedniego obuwia. Ponieważ nie istnieje obuwie o właściwościach antypoślizgowych odpowiednie do każdych warunków, zaleca się konsultacje z producentami.

Prawidłowo dopasowane obuwie zwiększa komfort pracy i zapobiega zmęczeniu, co z kolei poprawia bezpieczeństwo pracownika. Więcej informacji na temat obuwia można znaleźć w dokumencie OSH Answers dotyczącym obuwia ochronnego.