Podstawowe bezpieczeństwo elektryczne
Poniżej podano kilka minimalnych kroków, które należy podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa elektrycznego.
Zasilanie sieciowe
- Zainstalować nowe systemy elektryczne zgodnie z wymaganiami normy BS 7671 dla instalacji elektrycznych.
- Utrzymywać wszystkie instalacje elektryczne w dobrym stanie technicznym.
- Zapewnić wystarczającą ilość gniazdek elektrycznych dla używanego sprzętu
- Unikaj przeciążania gniazdek - używanie adapterów może spowodować pożar.
- Zapewnić dostępny i wyraźnie oznaczony wyłącznik (przycisk "awaryjnego wyłączenia" lub "emo") w pobliżu maszyn stałych, aby odciąć zasilanie w sytuacji awaryjnej.
- W przypadku sprzętu przenośnego, podłącz go do pobliskich gniazdek, tak aby można go było łatwo odłączyć w sytuacji awaryjnej.
Używaj właściwego sprzętu
- Należy wybierać sprzęt elektryczny, który jest odpowiedni dla danego środowiska pracy.
- Należy upewnić się, że sprzęt jest bezpieczny w momencie dostawy i utrzymywać go w bezpiecznym stanie.
- Sprzęt elektryczny używany w atmosferze łatwopalnej/wybuchowej powinien być tak zaprojektowany, aby nie wytwarzał iskier. Przy wyborze tego typu sprzętu należy zasięgnąć porady specjalisty.
- Chronić żarówki i inne łatwo uszkadzające się urządzenia - istnieje ryzyko porażenia prądem w przypadku ich rozbicia.
Konserwacja i naprawy
- Upewnić się, że sprzęt jest wyposażony w bezpiecznik o odpowiedniej wartości znamionowej.
- Upewnić się, że końcówki kabli mają zawsze mocno zaciśnięte zewnętrzne osłony, aby zapobiec poluzowaniu się przewodów z wtyczek lub wewnątrz urządzenia.
- Uszkodzone odcinki kabli należy całkowicie wymienić - nigdy nie należy naprawiać przecięć taśmą izolacyjną.
- Do łączenia odcinków kabli należy używać odpowiednich złączek - nie należy używać bloków złączek pokrytych taśmą izolacyjną ani "splatać" przewodów poprzez ich skręcanie.
- Niektóre urządzenia są podwójnie izolowane. Często są one oznaczone symbolem "podwójnego kwadratu". Przewody zasilające mają tylko dwa przewody - pod napięciem (brązowy) i neutralny (niebieski).
- Upewnij się, że wszystkie przewody są dobrze podłączone, jeśli wtyczka 13a nie jest wtyczką typu "moulded-on".
Dobre praktyki:
Używaj innych form zasilania tam, gdzie to możliwe Zagrożenia elektryczne można czasem wyeliminować, używając narzędzi pneumatycznych, hydraulicznych lub napędzanych ręcznie. Są one szczególnie przydatne w trudnych warunkach, ale należy pamiętać, że mogą one stwarzać inne zagrożenia.
Zmniejsz napięcie Używanie niższych napięć może zmniejszyć lub wyeliminować ryzyko porażenia prądem i poparzenia:
- Dostępne są narzędzia przenośne, które mogą być zasilane napięciem 110 V, środkowo-zaciskowym do ziemi (zazwyczaj z transformatora).
- W przypadku stosowania narzędzi zasilanych energią elektryczną najbezpieczniejsze są narzędzia zasilane bateriami.
- Oświetlenie tymczasowe może być zasilane niższym napięciem, np. 12, 25, 50 lub 110 V.
W celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa należy stosować wyłączniki różnicowoprądowe (RCDS). Wyłącznik różnicowo-prądowy wykrywa niektóre (ale nie wszystkie) usterki w instalacji elektrycznej i szybko odłącza zasilanie.
Najlepszym miejscem dla wyłącznika różnicowo-prądowego jest wbudowanie go w gniazdo zasilające lub w gniazdo wtykowe, ponieważ w ten sposób przewody zasilające są stale chronione.
Jeśli nie jest to możliwe, należy użyć wtyczki z wyłącznikiem RCD lub wtyczki z adapterem RCD. Wyłączniki różnicowoprądowe do ochrony osób mają znamionowy prąd zadziałania (czułość) nie większy niż 30 miliamperów (ma).
Pamiętaj:- RCD jest cennym urządzeniem zabezpieczającym - nigdy go nie omijaj
- Jeżeli wyłącznik RCD zadziała, jest to znak, że wystąpiła usterka. Przed ponownym użyciem należy sprawdzić instalację.
- Jeżeli wyłącznik RCD działa często i nie można znaleźć usterki w systemie, należy skonsultować się z producentem wyłącznika RCD.
- Należy regularnie używać przycisku testowego RCD, aby sprawdzić, czy jego mechanizm jest wolny i sprawny. Konserwacja urządzeń i instalacji elektrycznych Wszystkie urządzenia i instalacje elektryczne powinny być konserwowane w celu zapobiegania niebezpieczeństwu. Powinna ona obejmować odpowiedni system formalnej kontroli wzrokowej, a w razie potrzeby testowanie.
Większość usterek może być zazwyczaj zidentyfikowana przez nieformalne oględziny. Ważne jest, aby przed użyciem urządzenia sprawdzić wtyczkę, kabel, wejście kablowe lub gniazdo wejściowe oraz obudowę urządzenia.
W przypadku stwierdzenia usterki, urządzenie powinno zostać wycofane z użytku i naprawione przed ponownym użyciem. Personel powinien być przeszkolony w zakresie przeprowadzania tych prostych kontroli wzrokowych.
Powinien również istnieć system, w którym przeprowadzane i rejestrowane są formalne kontrole wzrokowe, w razie potrzeby wsparte systemem testowania urządzeń przenośnych (pat).
Istnieje błędne przekonanie, że testy te powinny być przeprowadzane co roku, ale przepisy wymagają, aby pracodawcy decydowali o częstotliwości testów w oparciu o ocenę ryzyka.
Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to m.in:
- Rodzaj sprzętu.
- Miejsce, w którym sprzęt jest używany
- Czy sprzęt jest przenośny lub możliwy do przetransportowania?
- Czy jest używany w trudnym środowisku?
Instalacje stałe powinny być również okresowo kontrolowane i testowane przez kompetentną osobę. Zapisy wyników kontroli i testów mogą być przydatne w ocenie skuteczności systemu.
Bardziej szczegółowe wytyczne są dostępne w broszurach wymienionych w dalszych informacjach.
Pracuj bezpiecznie Upewnij się, że osoby pracujące z elektrycznością mają odpowiednie kompetencje do wykonywania tej pracy. Nawet proste zadania, takie jak podłączenie wtyczki, mogą prowadzić do zagrożenia - przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że pracownicy wiedzą, co robią.
Upewnij się, że:
- Podejrzany lub niesprawny sprzęt jest natychmiast wycofywany z użycia
- Podejrzany lub wadliwy sprzęt jest oznaczony napisem "nie używać".
- Podejrzany lub niesprawny sprzęt należy przechowywać w bezpiecznym miejscu do czasu zbadania przez kompetentną osobę
- W miarę możliwości narzędzia i gniazdka elektryczne są wyłączane przed podłączeniem lub odłączeniem.
- Sprzęt jest wyłączany i/lub odłączany od zasilania przed czyszczeniem lub dokonywaniem regulacji
- Tam, gdzie to możliwe, wszystkie urządzenia elektryczne są wyłączane z sieci pod koniec dnia pracy.
Bardziej skomplikowane zadania, takie jak naprawy sprzętu lub zmiany w instalacji elektrycznej,
powinny być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające wiedzę o zagrożeniach i koniecznych środkach ostrożności.
Nie wolno wykonywać prac przy odsłoniętych częściach urządzeń i systemów pod napięciem, chyba że jest to absolutnie nieuniknione i podjęto odpowiednie środki ostrożności, aby zapobiec obrażeniom zarówno pracowników, jak i wszystkich innych osób, które mogą znajdować się w pobliżu.
Podziemne i napowietrzne instalacje elektryczne
Zawsze zakładaj, że źródła zasilania są pod napięciem, chyba że zostanie to potwierdzone przez kompetentną osobę lub przedsiębiorstwo energetyczne. Do lokalizacji przewodów należy używać planów i narzędzi do unikania kabli. W miarę możliwości należy wyłączyć linie napowietrzne lub zachować bezpieczne odległości od linii dla instalacji i sprzętu.
Bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące unikania zagrożeń związanych z podziemnymi i napowietrznymi liniami elektrycznymi można uzyskać od firmy Health and Safety Executive.