Zarządzanie ryzykiem dla szpitali
Wiele szpitali angażuje obecnie swoich pracowników w zdobywanie certyfikatów zarządzania ryzykiem, które mogą następnie wykorzystać do lepszego zarządzania ryzykiem w swoich szpitalach. Aby zrozumieć potrzebę i znaczenie takiego certyfikatu w branży opieki zdrowotnej, należy najpierw zrozumieć, co oznacza zarządzanie ryzykiem.
Zarządzanie ryzykiem oznacza po pierwsze zrozumienie ryzyka. Następnie należy ustalić priorytety ryzyka, co z kolei wiąże się z wysiłkami mającymi na celu zmniejszenie i kontrolę prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka poprzez zastosowanie wszystkich możliwych zasobów do dyspozycji. Technika ta pomaga ograniczyć ryzyko, a tym samym zabezpiecza firmę.
W większości organizacji opieki zdrowotnej, głównym obszarem narażonym na ryzyko jest odpowiedzialność finansowa, która wynika z niewłaściwego postępowania pracowników. Badanie przeprowadzone w 1993 roku mówi, że dostawcy usług zdrowotnych zapłacili prawie ponad sto milionów dolarów za szkody, które wynikały z zaniedbań pracowników i personelu. Czasami może to być sprawa tak drobna, jak zatrudnienie pracownika z kartoteką kryminalną.
W przypadku każdego szpitala uważa się, że konieczne jest zachowanie należytej staranności przed zatrudnieniem personelu. Oznacza to, że szpital musi przeprowadzić odpowiednie prześwietlenia każdej osoby przed zatrudnieniem jej w szpitalu. Wiedza o tym, zrozumienie tego i wdrożenie strategii, które nie pozwolą na zatrudnienie takich pracowników jest tym, w czym może pomóc personel z odpowiednim szkoleniem w zakresie unikania ryzyka.
Aby uniknąć ryzyka, w szpitalu musi być prowadzony kompleksowy program unikania ryzyka. Należy zatrudnić pracownika, który posiada certyfikat zarządzania ryzykiem i powinien mieć prawo do tworzenia programu. Istnieje wiele sposobów oceny ryzyka za pomocą takich programów.
Certyfikacja zarządzania ryzykiem uczy wielu różnych metod oceny i identyfikacji ryzyka, z jakim może spotkać się organizacja opieki zdrowotnej. Pracownicy są szkoleni w zakresie rejestrowania incydentów, które ich zdaniem mogą prowadzić do większego ryzyka. Następnie, te ryzyka są analizowane na wyższym poziomie i pracować przeciwko.
Dzięki zastosowaniu takich stałych metod ograniczania ryzyka, wiele zagrożeń dla instytucji jest identyfikowanych dość wcześnie. Po zidentyfikowaniu, ryzyka te są traktowane priorytetowo i odpowiednio rozwiązywane.
Możesz nauczyć się wszystkich tych technik i jeszcze kilku innych, uzyskując certyfikat zarządzania ryzykiem z odpowiedniej uczelni. To ustawi Ciebie i Twoją organizację na bezpieczniejszej i ograniczonej ryzyka ścieżki do postępu.
Healthcare Risk Management Guide.com ma odpowiedzi na wszystkie pytania, które bałeś się zapytać o ubezpieczenie zdrowotne! Aby upewnić się, że nie zadowolisz się niczym mniej niż pełną historią na temat kursów zarządzania ryzykiem, sprawdź stronę od razu!
Dokładne rozpoznanie rynku może znacznie zwiększyć możliwości firmy w zakresie zarządzania ryzykiem, ale istnieje szereg przeszkód, które specjaliści ds. ryzyka muszą najpierw pokonać.
Jeśli chodzi o łączenie wywiadu rynkowego i zarządzania ryzykiem, niektóre globalne firmy blue chip są dość zaawansowane w tym procesie, ale w rzeczywistości większość firm nie wie nawet, od czego zacząć, twierdzi Thomas Rideg, ekspert w dziedzinie ryzyka i wywiadu rynkowego.
"Na początek, wielu menedżerów ds. ryzyka nie zawsze wie, gdzie w firmie znajduje się struktura wywiadu rynkowego" - powiedział.
"Badanie rynku powinno być częścią planowania strategicznego, ale w wielu firmach ta funkcja jest nadal umieszczona gdzieś w dziale marketingu lub badań rynku, gdzie jej widoczność jest tak ukryta, że przynosi ograniczone korzyści innym obszarom korporacji".
Rideg, który jest dyrektorem zarządzającym firmy zajmującej się badaniem rynku i doradztwem, Global Intelligence Alliance, powiedział, że badanie rynku powinno być bezpośrednio powiązane z podejmowaniem decyzji w korporacji, podobnie jak zarządzanie ryzykiem.
"Jeśli te działy nie znają się nawzajem lub nie wiedzą, gdzie są umiejscowione w strukturze organizacyjnej, nigdy nie będą w stanie wykorzystać siebie nawzajem".
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez menedżerów ds. ryzyka w zakresie wywiadu rynkowego jest to, że mają oni tendencję do skupiania się na środowisku wewnętrznym bardziej niż na środowisku zewnętrznym, według Rideg.
"Monitorowanie środowiska zewnętrznego na potrzeby zarządzania ryzykiem powinno być tak samo staranne jak monitorowanie wewnętrzne, ponieważ wiele z wewnętrznych ryzyk jest bezpośrednim wynikiem ekspozycji na ryzyka zewnętrzne, z których wielu można uniknąć" - powiedział.
"Menedżerowie ds. ryzyka, którzy monitorują środowisko zewnętrzne, są zazwyczaj bardzo dobrzy w mierzeniu ryzyka politycznego, finansowego i zdrowia korporacyjnego w organizacjach, które oceniają.
Rideg zauważył również, że jeśli chodzi o zrozumienie otoczenia konkurencyjnego, zmiany popytu, produktów zastępczych, łańcucha dostaw i dystrybucji, z drugiej strony, menedżerowie ds. ryzyka często nie mają czasu ani zasobów, aby dokładnie je ocenić.
"Każdy z tych czynników (oraz innych czynników rynkowych) może powodować różne rodzaje ryzyka, które - jeśli nie zostaną zidentyfikowane, przewidziane i kontrolowane - mogą przynieść organizacji ogromne szkody. Aby właściwie ocenić rynek we wszystkich tych obszarach, potrzebny jest ukierunkowany proces badania rynku" - powiedział.
Menedżerowie ds. ryzyka powinni ściśle współpracować z profesjonalistami zajmującymi się badaniem rynku w zakresie swoich obowiązków i wspólnie opracowywać program ciągłego monitorowania środowiska zewnętrznego, zalecił Ridge. Ten program monitoringu byłby prowadzony przez dział wywiadu rynkowego, ale przekazywany codziennie, co tydzień lub co miesiąc do działu zarządzania ryzykiem.
"Celem jest zidentyfikowanie, przewidzenie, zminimalizowanie lub nawet odwrócenie ryzyka, zanim przeniknie ono do organizacji i wywrze na nią wpływ" - wyjaśnił.
"Praktyk zajmujący się badaniem rynku powinien stale monitorować łańcuch wartości, łańcuch dostaw, środowisko konkurencyjne, konsumentów, środowisko regulacyjne, środowisko polityczne, środowisko gospodarcze, inne branże, które mogą wytwarzać produkty zastępcze itd.
Patrzenie na badanie rynku jako na działanie korygujące, a nie zapobiegawcze, jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez firmy w tym obszarze.
"Może to wynikać z braku świadomości na temat synergii pomiędzy zarządzaniem ryzykiem a badaniem rynku. Być może nie powinniśmy nawet określać tego mianem wywiadu rynkowego, ale "korekcyjnym głębokim nurkowaniem" lub czymś podobnym" - zauważył Rideg.
"Właściwe rozpoznanie rynku ma charakter ciągły. Kiedy ryzyko zaatakuje organizację, ważne jest, aby przeprowadzać takie głębokie nurkowania, ale są one znacznie bardziej kosztowne niż prewencyjne badanie rynku z dwóch powodów. Po pierwsze, ryzyko, które zaatakowało organizację, już spowodowało szkody. Po drugie, projekt będzie głęboki i intensywny, a nie systematyczny i ciągły."
Powiedział on, że prewencyjne badanie rynku identyfikuje czynniki zewnętrzne, które mogą pozwolić na wejście ryzyka do organizacji i umożliwia podjęcie działań prewencyjnych. W rezultacie, powiedział, zwrot z inwestycji jest znaczący, ale ironia polega na tym, że kiedy badanie rynku jest prowadzone dobrze, wyniki są bardzo często niedostrzegane, ponieważ ryzyka zostałyby wyeliminowane i stałyby się "ryzykami niedostrzeganymi".
Zdaniem Ridega, niektóre firmy popełniają również błąd, upierając się przy tym, aby globalny dyrektor ds. ryzyka nadzorował wiele rynków. Powiedział on, że bez dogłębnej znajomości rynków lokalnych, naciski wywierane na globalnego dyrektora ds. ryzyka, aby zatwierdzał nowe operacje lub dostawców na odległych rynkach, mogą przynieść odwrotny skutek.
Rideg przewiduje, że praktyka zarządzania ryzykiem będzie coraz trudniejsza, ponieważ korporacje kierują się przede wszystkim swoim mandatem do maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy. "Będą one nadal obniżać marże swoich dostawców, zlecać więcej operacji stronom trzecim i prowadzić ekspansję zagraniczną. To wprowadza różnego rodzaju zagrożenia do łańcucha wartości" - powiedział.
"Rozpoznanie rynku bardzo dobrze kojarzy się z możliwościami wspierania planowania strategicznego, marketingu i sprzedaży lub rozwoju produktów. Jednak wraz z możliwościami pojawia się ryzyko, a osoby zarządzające ryzykiem powinny wykorzystać wartość, jaką badanie rynku może wnieść do ich coraz bardziej wymagającej pracy."
Autor: Thomas Rideg jest dyrektorem zarządzającym w Global Intelligence Alliance.
Ten artykuł i inne z praktyki GIA w zakresie World Class Market Intelligence można znaleźć na stronie Global Intelligence Alliance Insights and Analysis w dziale Artykuły
Global Intelligence Alliance (GIA) to grupa zajmująca się strategicznym badaniem rynku i doradztwem. GIA powstała w 1995 r., kiedy to zespół specjalistów ds. badania rynku, konsultantów ds. zarządzania, analityków branżowych i ekspertów ds. technologii połączył siły w celu stworzenia potężnego pakietu rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta, począwszy od zewnętrznych usług monitorowania rynku i oprogramowania, po analizy strategiczne i doradztwo.
Więcej strategicznych informacji na temat rynku można znaleźć na stronie Global Intelligence Alliance.