Pracownik pracujący na rusztowaniu bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości

Ponad połowa wypadków na rusztowaniach w budownictwie to upadki z wysokości, a niektóre z nich zakończyły się nawet śmiercią. Statystyki te tylko podkreślają znaczenie bezpiecznego korzystania z rusztowań.

Oto kilka zagrożeń, na które należy uważać podczas korzystania z rusztowań:

Upadek z wysokości

Jest to najczęstsze zagrożenie związane z rusztowaniami. Aby zapobiec upadkom z wysokości, ustawa o bezpieczeństwie i zdrowiu w pracy (OSHA) wymaga, aby na wszystkich rusztowaniach zawieszonych na wysokości powyżej 10 stóp nad ziemią znajdowały się odpowiednie zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Należy zawsze stosować osobisty system powstrzymywania spadania lub system poręczy.

Złe deskowanie

Inną przyczyną wypadków związanych z rusztowaniami są niezabezpieczone deski. Gdy deski są niedokręcone lub nie są wystarczająco zabezpieczone, mogą się zsunąć i spowodować upadek pracownika.

Deski mają również tendencję do łamania się, jeśli są przeciążone lub w złym stanie, dlatego ważne jest, aby używać odpowiednich gatunków tarcicy i dokładnie sprawdzać deski.

Innym problemem związanym z deskami jest niewystarczający lub nadmierny zwis. Gdy pracownik stoi na zbyt wystającej pozycji, może się ona przechylić i spowodować upadek.

Uderzenie przez spadające narzędzia lub gruz

Najczęściej obrażenia związane z rusztowaniami dotyczą uderzenia spadającymi gruzami. Dlatego też poręcze ochronne są ważnym elementem konstrukcji rusztowań, nie tylko po to, aby chronić pracownika przed upadkiem, ale również po to, aby zapobiec spadaniu materiałów z rusztowania i uderzaniu w osoby znajdujące się poniżej.

Porażenie prądem

Porażenie prądem jest poważnym zagrożeniem przy korzystaniu z rusztowań, ponieważ linie elektryczne są zazwyczaj umieszczone wysoko, co sprawia, że użytkownik rusztowania jest narażony na kontakt z takimi liniami. Standardy bezpieczeństwa wymagają od rusztowań i pracowników zachowania bezpiecznego odstępu od linii energetycznych.

Idealny odstęp wynosi 10 stóp, jeżeli napięcie jest mniejsze niż 50 kV (kilowoltów) i więcej niż 10 stóp i 4 cale na każdy 1 kV powyżej 50 kV.