Karty charakterystyki dla bezpieczeństwa chemicznego

Karty charakterystyki (SDS)

Producent lub importer musi przygotować kartę charakterystyki dla niebezpiecznej substancji chemicznej przed pierwszym wyprodukowaniem lub importem niebezpiecznej substancji chemicznej lub tak szybko jak to możliwe po pierwszym wyprodukowaniu lub imporcie i przed pierwszym dostarczeniem jej do miejsca pracy.

Producent lub importer niebezpiecznej substancji chemicznej musi dostarczyć aktualną kartę charakterystyki dla niebezpiecznej substancji chemicznej każdej osobie, jeżeli osoba ta:

  • może być narażona na działanie niebezpiecznej substancji chemicznej, oraz
  • poprosi o kartę charakterystyki.

Dostawca musi dostarczyć aktualną kartę charakterystyki dla niebezpiecznej substancji chemicznej, gdy substancja ta jest po raz pierwszy dostarczana do miejsca pracy i jeżeli karta charakterystyki jest zmieniana, gdy niebezpieczna substancja chemiczna jest po raz pierwszy dostarczana do miejsca pracy po zmianie karty charakterystyki.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwo musi uzyskać kartę charakterystyki (oraz wszelkie zmienione wersje) dla niebezpiecznej substancji chemicznej od producenta, importera lub dostawcy nie później niż wtedy, gdy substancja chemiczna jest po raz pierwszy dostarczana na miejsce pracy lub tak szybko, jak to jest praktycznie możliwe po jej pierwszej dostawie, ale przed jej użyciem w miejscu pracy.

Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej zawiera informacje o tożsamości produktu i wszelkich niebezpiecznych składnikach, potencjalnych skutkach zdrowotnych, właściwościach toksykologicznych, zagrożeniach fizycznych, bezpiecznym stosowaniu, obchodzeniu się i przechowywaniu, procedurach awaryjnych i wymaganiach dotyczących usuwania specyficznych dla danej substancji chemicznej.

Jeżeli karta charakterystyki niebezpiecznej substancji chemicznej nie została dostarczona, należy skontaktować się z producentem, importerem lub dostawcą w celu jej uzyskania, zanim substancja ta zostanie użyta w miejscu pracy.

Ważne informacje o zagrożeniach, na które należy zwrócić uwagę z karty charakterystyki substancji chemicznej obejmują:

Klasyfikacja zagrożeń

Informacje te będą obecne w karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej w postaci zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia, na przykład "może powodować raka" lub "ciecz łatwopalna".

Droga wnikania

Ta informacja jest ważna, ponieważ pozwala ocenić ryzyko dla zdrowia pracowników. Drogi wniknięcia mogą obejmować wdychanie (wdychanie), kontakt ze skórą, spożycie (połknięcie), kontakt z oczami i wstrzyknięcie przez urządzenia wysokociśnieniowe.

W zależności od substancji, stopień szkodliwości może wahać się od niewielkiego do poważnego, na przykład od niewielkiego podrażnienia skóry do przewlekłej choroby układu oddechowego. Niektóre substancje chemiczne mogą nie być niebezpieczne dla wszystkich dróg wnikania. Na przykład krzemionka jest niebezpieczna tylko przez wdychanie, więc w ocenie ryzyka należy rozważyć, w jaki sposób wdychanie może nastąpić w miejscu pracy.

Porady lub ostrzeżenia dla pracowników narażonych na ryzyko

Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej może również zawierać podsumowania danych toksykologicznych, porady lub ostrzeżenia dla osób, które mogą być zagrożone, np.

  • osoby uczulone na określone chemikalia
  • ostrzeżenia dla kobiet w ciąży
  • osoby z istniejącymi schorzeniami, takimi jak astma.

Instrukcje dotyczące przechowywania

Może to obejmować wskazówki, aby nie przechowywać z pewnymi niekompatybilnymi materiałami lub wskazówki dotyczące potencjalnych niebezpiecznych produktów rozkładu.

Przykłady obejmują - przechowywanie kwasów i zasad lub instrukcje dotyczące przechowywania w celu uniknięcia tworzenia się wybuchowych nadtlenków w eterze podczas dłuższego przechowywania

Właściwości fizykochemiczne

Właściwości fizykochemiczne mogą mieć znaczący wpływ na zagrożenie. Niektóre kluczowe właściwości, na które należy zwrócić uwagę to:

  • stan fizyczny: czy jest to ciało stałe, ciecz czy gaz? jeśli ciało stałe - jakie jest prawdopodobieństwo wybuchu pyłu?
  • jeśli ciecz - czy jest ruchliwa/lepka/lotna/mieszająca się?
  • jeśli jest gazem (i parami) - czy jest lżejszy/ cięższy od powietrza?
  • temperatura zapłonu, temperatura ognia i granice wybuchowości
  • lepkość
  • gęstość
  • wielkość cząsteczek
  • ciśnienie pary
  • rozpuszczalność i pH
  • reaktywność
  • temperatura lub zakres temperatur wrzenia i/lub zamarzania
  • przewodność elektryczna i/lub cieplna
  • charakter i stężenie produktów spalania.

Sytuacje użycia, w których mogą powstawać niebezpieczne substancje chemiczne

Przykłady mogą obejmować:

  • stosowanie prętów spawalniczych, które mogą uwalniać niebezpieczne dymy i opary
  • wskazówki dotyczące stosowania wybielaczy chlorowych, ostrzegające, że szkodliwe poziomy chloru mogą być generowane, jeśli substancja jest mieszana z niekompatybilnymi chemikaliami
  • ostrzeżenia, że niektóre metale, w tym metale alkaliczne, w kontakcie z wodą lub kwasami uwalniają łatwopalny gaz
  • informacje na temat produktów ubocznych lub produktów rozkładu, takich jak tworzenie się wybuchowych nadtlenków w eterze.

Zagrożenia dla środowiska

Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej powinna zawierać informacje o zagrożeniach i ryzyku dla środowiska. Znajomość tych informacji pomoże ci spełnić wszelkie przepisy środowiskowe w twoim stanie lub na twoim terytorium.

Substancje chemiczne, które są generalnie przeznaczone do użytku domowego i uważane za bezpieczne w domu, mogą stanowić większe ryzyko w miejscu pracy w zależności od sposobu i ilości, w jakich są używane. Jest to szczególnie istotne na przykład wtedy, gdy domowe środki czyszczące są kupowane w supermarkecie i używane w środowisku pracy. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeżeli jednak używasz domowych środków chemicznych w sposób inny niż normalnie w gospodarstwie domowym, powinieneś również uzyskać kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej, aby określić poziom ryzyka dla pracowników i odpowiednie środki kontroli. Karta charakterystyki powinna zawierać bardziej szczegółowe informacje o zagrożeniach i ryzyku, na przykład o niezgodnościach z innymi chemikaliami i ryzyku związanym z użyciem w zamkniętych pomieszczeniach.

ZAPEWNIENIE DOSTĘPU DO KART CHARAKTERYSTYKI SUBSTANCJI NIEBEZPIECZNEJ W MIEJSCU PRACY

Osoba prowadząca działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwo musi zapewnić łatwy dostęp do aktualnej karty charakterystyki substancji niebezpiecznej dla pracowników, którzy stosują niebezpieczną substancję chemiczną w miejscu pracy oraz dla pracownika służb ratowniczych lub kogokolwiek innego, kto może być narażony na działanie niebezpiecznej substancji chemicznej.

Zdecyduj, kto powinien dokonać oceny bezpieczeństwa chemicznego

Oceny opierają się na dokładnym zrozumieniu tego, co dzieje się lub może się wydarzyć w miejscu pracy i powinny być przeprowadzone przez osobę lub osoby, które posiadają:

  • praktyczne zrozumienie przepisów WHS, kodeksów postępowania i odpowiednich materiałów zawierających wytyczne
  • zrozumienie procesów pracy zachodzących w miejscu pracy
  • wystarczające zasoby, aby zebrać informacje, skonsultować się z odpowiednimi osobami, przejrzeć istniejącą dokumentację i zbadać miejsce pracy.

Osoba lub osoby powinny również posiadać umiejętności do:

  • Interpretować informacje zawarte na etykiecie i SDS niebezpiecznej substancji chemicznej
  • Obserwować warunki pracy i przewidywać potencjalne problemy
  • Skutecznie komunikować się i konsultować z pracownikami, pracownikami kontraktowymi, kierownikami i specjalistami technicznymi
  • Zebrać wszystkie informacje w systematyczny sposób w celu sformułowania ważnych wniosków na temat narażenia i ryzyka
  • Dokładne przekazywanie ustaleń wszystkim zainteresowanym stronom.

Pojedyncza osoba, np. przełożony, może być odpowiednio kompetentna do przeprowadzenia prostych ocen. W bardziej złożonych przypadkach może zaistnieć potrzeba zaangażowania w gromadzenie i ocenę informacji kilku osób reprezentujących różne umiejętności. Może to również obejmować pracowników oraz ich przedstawicieli ds. zdrowia i bezpieczeństwa.

POSZUKIWANIE POMOCY ZEWNĘTRZNEJ

W niektórych przypadkach konieczne może być zwrócenie się o zewnętrzną pomoc profesjonalną w celu wsparcia lub przeprowadzenia oceny ryzyka. Pomoc zewnętrzna może być potrzebna do:

  • zaprojektowania strategii monitorowania powietrza
  • zbierania i analizowania próbek
  • interpretacji wyników monitorowania i badań.

Zewnętrzna pomoc fachowa może być również wymagana przy projektowaniu, instalacji i konserwacji środków kontroli, takich jak systemy wentylacyjne lub systemy ochrony przeciwpożarowej.

Zdecyduj, jaki rodzaj oceny ryzyka jest odpowiedni

Rodzaj oceny ryzyka, która powinna zostać przeprowadzona, zależy od charakteru wykonywanej pracy.

Podstawowa ocena składa się z:

  • przejrzeniu etykiety i karty charakterystyki niebezpiecznych substancji chemicznych oraz ocenie ryzyka związanego z ich stosowaniem
  • podjęcie decyzji, czy niebezpieczne substancje chemiczne w miejscu pracy są już kontrolowane za pomocą istniejących środków kontroli, zgodnie z zaleceniami zawartymi w karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej lub w innych wiarygodnych źródłach, czy też potrzebne są dalsze środki kontroli.

Na przykład, karta charakterystyki substancji niebezpiecznej i etykieta informują, że środek czyszczący może mieć potencjalne działanie drażniące na skórę i może uwalniać toksyczny gaz w kontakcie z niektórymi innymi chemikaliami, podczas gdy sam w sobie jest nielotny. Ocena wskazuje, że pracownicy, którzy mają do czynienia z tą substancją chemiczną będą wymagać środków kontroli, w tym stosowania odzieży ochronnej i rękawic oraz że substancja ta musi być przechowywana z dala od niezgodnych materiałów. Bez takiej oceny mogłoby dojść do podrażnienia skóry lub zatrucia toksycznym gazem podczas pracy ze środkiem czyszczącym.

W ocenie ogólnej, dokonuje się oceny konkretnego miejsca pracy, obszaru, pracy lub zadania, a następnie stosuje się tę ocenę do podobnych czynności roboczych, które wiążą się z użyciem ocenianej substancji chemicznej.

Na przykład, stowarzyszenie biznesowe lub przemysłowe może przeprowadzić ogólną ocenę dla kilku miejsc pracy, które używają, obsługują, generują lub przechowują identyczne chemikalia (takie jak stacje paliw lub pralnie chemiczne). Przy przeprowadzaniu oceny ogólnej ważne jest, aby miejsce pracy, zadania i niebezpieczne chemikalia poddawane ocenie były identyczne pod względem cech, właściwości, potencjalnych zagrożeń i ryzyka. Oceny ogólne nie są odpowiednie dla chemikaliów o bardzo wysokim ryzyku, takich jak substancje rakotwórcze.

Szczegółowa ocena może być potrzebna, gdy istnieje znaczące ryzyko dla zdrowia i w przypadku chemikaliów bardzo wysokiego ryzyka, takich jak substancje rakotwórcze, mutagenne, działające szkodliwie na rozrodczość lub uczulające w przypadku zagrożeń dla zdrowia. Informacje na etykiecie i w karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej pozwolą ustalić, czy dana substancja chemiczna stwarza takie zagrożenia. Wykaz 10 przepisów WHS zawiera dalsze informacje na temat niebezpiecznych substancji chemicznych, których stosowanie jest ograniczone lub zabronione (patrz Załącznik C do niniejszego Kodeksu). Bardziej szczegółowa ocena może być również wymagana, gdy nie ma pewności co do ryzyka narażenia lub zdrowia.

W celu zakończenia szczegółowej oceny, mogą być poszukiwane dalsze informacje i podjęte decyzje, aby:

  • wyeliminować niepewność co do wszelkich zagrożeń
  • wybrać odpowiednie środki kontroli
  • ...zapewnić, że środki kontroli są właściwie stosowane i utrzymywane, oraz
  • ...określić, czy wymagany jest monitoring powietrza lub monitoring zdrowia.
  • W celu przeprowadzenia bardziej szczegółowej oceny konieczne może być zaangażowanie zewnętrznej pomocy profesjonalnej.

STRUKTURYZACJA OCENY RYZYKA

Ocenę ryzyka można uprościć, oceniając charakter pracy w mniejszych, łatwiejszych do opanowania częściach. Nie musisz przeprowadzać oceny ryzyka obejmującej każdą czynność roboczą w całym miejscu pracy. Zamiast tego należy ocenić charakter pracy poprzez:

Podział miejsca pracy - Jeżeli nie jest praktycznie możliwe, aby miejsce pracy zostało ocenione jako całość, podziel je na mniejsze jednostki (lokalizacje/obszary lub procesy), aby ocena ryzyka była łatwiejsza do przeprowadzenia. Przejście się po miejscu pracy i obejrzenie planów pięter lub planów procesów pomoże Ci zdecydować, jak podzielić miejsce pracy.

  • Grupowanie podobnych prac - Pracownicy wykonujący podobną pracę lub używający podobnych substancji mogą być grupowani razem, jeżeli ustalono, że ich narażenia są reprezentatywne dla ich grupy. Określa się to mianem grup podobnie narażonych. W ten sposób można uniknąć konieczności powtarzania ocen narażenia dla każdego pracownika. Jeżeli praca wiąże się z dużą liczbą różnych niebezpiecznych chemikaliów, można je pogrupować na podstawie ich postaci, właściwości i sposobu użycia lub obchodzenia się z nimi. Ten rodzaj grupowania może być odpowiedni na przykład w przypadku, gdy: szereg farb rozpuszczalnikowych zawierających szereg różnych rozpuszczalników i dodatków jest używanych w ten sam lub podobny sposób (na przykład natryskiwane, nakładane pędzlem lub wałkiem)
  • płynne pestycydy na bazie rozpuszczalników są używane w ten sam lub podobny sposób (np. rozcieńczane, mieszane lub rozpylane).
  • Badanie praktyk i warunków pracy - Po podzieleniu pracy na możliwe do opanowania jednostki, należy obserwować i konsultować się z pracownikami, aby dowiedzieć się, jak dana praca jest faktycznie wykonywana. Pracownicy mogą czasami nie stosować się ściśle do standardowych procedur operacyjnych dla niektórych zadań. Może to wynikać z faktu, że opracowali bardziej efektywną i/lub bezpieczniejszą metodę wykonania tego zadania lub że środki kontroli lub zapewniony sprzęt ochrony osobistej sprawiają, że jest ono uciążliwe i trudne. Pracowników należy zachęcać do dzielenia się swoimi poglądami i obawami dotyczącymi praktyk roboczych oraz do udziału w dyskusjach na temat sposobów poprawy metod pracy. Dobrą praktyką jest również dowiadywanie się, jakie zmiany w czynnościach wykonywanych w miejscu pracy występują podczas czyszczenia, konserwacji, awarii oraz w czasie nieobecności lub braków personelu. Powinieneś wziąć pod uwagę wszelkie informacje o incydentach, pożarach, wyciekach, chorobach lub schorzeniach, które mogą być związane z użyciem niebezpiecznej substancji chemicznej. Sprawdź swoje rejestry wypadków/zdarzeń. Zapytaj osoby wykonujące pracę, czy doświadczyły objawów wymienionych w Karcie Charakterystyki Substancji Niebezpiecznej. Informacje te pomogą ustalić, czy narażenie było znaczące.

ROZWAŻANIE ZAGROŻEŃ ZARÓWNO ZDROWOTNYCH JAK I FIZYKOCHEMICZNYCH

Niebezpieczne chemikalia mogą stanowić bezpośrednie lub długoterminowe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego ze względu na ich właściwości toksykologiczne lub zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia ze względu na ich zagrożenia fizykochemiczne.

W niektórych przypadkach chemikalia mogą stanowić zarówno zagrożenie dla zdrowia, jak i zagrożenie fizykochemiczne, np. rozpuszczalniki takie jak benzen, toluen i ksylen.

Istnieje wiele wspólnych elementów oceny ryzyka związanego z zagrożeniami dla zdrowia i zagrożeniami fizykochemicznymi, ale także kilka kluczowych różnic w sposobie oceny tych zagrożeń. W związku z tym ocena zagrożeń dla zdrowia i zagrożeń fizykochemicznych została omówiona w tym rozdziale oddzielnie.