14 podstawowych elementów skutecznego programu bezpieczeństwa i higieny pracy

Skuteczny program bezpieczeństwa i higieny pracy

Chcesz mieć skuteczny program bezpieczeństwa i higieny pracy? Z tymi 14 niezbędnymi elementami na pewno Ci się uda! Nie, to nie jest jak hype na jeden z tych modnych programów dietetycznych, które będą magicznie rzuca funtów i cali z linii talii lub jeden z tych get rich quick systemów przedstawionych na późno w nocy infomercials, które pozwolą Ci pozostać w domu przy basenie, pracować tylko kilka minut dziennie, i potroić swoje dochody.

Jest to jednak recepta na sukces, jeśli chodzi o opracowanie solidnego, kompleksowego podejścia do ochrony pracowników przed potencjalnymi zagrożeniami w miejscu pracy.

Te 14 elementów stanowi konsensus opinii specjalistów ds. zdrowia i bezpieczeństwa, pochodzących z badań przeprowadzonych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa (NSC).1 Zestawienie to stanowi ramy dla modelowania skutecznego programu bezpieczeństwa i higieny pracy lub podstawę do przeprowadzenia analizy luk w istniejącym podejściu. Elementy te są zgodne z Planem Zapobiegania Urazom i Chorobom (IIPP) wymaganym w niektórych stanach.

W poprzednich wydaniach omawialiśmy wiele z tych elementów jako samodzielne tematy, ale patrząc wstecz zdaliśmy sobie sprawę, że nigdy tak naprawdę nie przedstawiliśmy całościowego obrazu tego, jak powinien być skonstruowany program bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zamiast próbować wymyślać na nowo już dobre podejście, przedstawimy te same elementy programu i tę samą kolejność, co NSC, z dodatkowym komentarzem i wyjaśnieniem. W praktyce wszystkie te elementy są ze sobą powiązane, a pojedynczy problem będzie zazwyczaj nakładał się na wiele z wymienionych poniżej elementów. A więc zaczynajmy.

Rozpoznawanie, ocena i kontrola zagrożeń

Ten element jest kluczowy dla każdego programu bezpieczeństwa i higieny pracy. Większość ludzi zapytanych o to na ulicy odpowiedziałaby, że o to właśnie chodzi w programie bezpieczeństwa. Obejmuje on proaktywne rozpoznawanie zagrożeń w odniesieniu do środowiska (otoczenia pracowników), osób faktycznie wykonujących pracę, sprzętu/materiałów używanych w procesie pracy oraz samych procesów/praktyk.

Formalna "Analiza zagrożeń w miejscu pracy" pomaga w tym procesie i jest integralną częścią wielu innych elementów wymienionych poniżej. W laboratorium, jako część planu higieny chemicznej, standardowa procedura operacyjna (SOP) jest produktem tego elementu.

Po zidentyfikowaniu i ustaleniu priorytetów zagrożeń należy je kontrolować. Ogólnie przyjętą hierarchią kontroli jest eliminacja/zastępowanie, kontrola techniczna, środki ochrony indywidualnej i kontrola administracyjna.

Projektowanie i inżynieria miejsca pracy

Często widzimy niepowodzenia w tym aspekcie, gdy jesteśmy wzywani do rozwiązania problemu. Zaprojektowanie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest równie ważne jak zaprojektowanie wydajności (a te często idą w parze). Niektóre z tych elementów są już uwzględnione w przepisach budowlanych (np. normy elektryczne, przepisy przeciwpożarowe i wymagania dotyczące wyjść ewakuacyjnych), ale należy świadomie zająć się innymi aspektami, takimi jak ergonomia, wentylacja i wymagania dotyczące hałasu w odniesieniu do przewidywanej pracy, zabezpieczenia sprzętu i maszyn, obsługa i przechowywanie materiałów, wykorzystanie zautomatyzowanych procesów i dodatkowe rezerwy mocy.

Zarządzanie efektywnością bezpieczeństwa

Można je rozumieć jako mierzalne działania pracowników w odniesieniu do bezpieczeństwa w ich pracy. Pomiar wyników powinien odzwierciedlać rzeczywiste wyniki pracowników (zarówno kierownictwa, jak i pracowników) w porównaniu z obowiązującymi wymogami prawnymi i określonymi celami korporacyjnymi. Powinno to obejmować system odpowiedzialności za spełnianie tych standardów w ramach ich kontroli.

Zarządzanie zgodnością z przepisami

Ośrodki opieki nad zwierzętami muszą spełniać normy OSHA, EPA, DOT, a często także normy agencji akredytacyjnych. Niezgodność z przepisami może mieć poważne konsekwencje w postaci odpowiedzialności finansowej (kary i grzywny), reputacji instytucji, a w niektórych przypadkach możliwości kontynuowania działalności.

Bardzo ważne jest posiadanie mechanizmu informowania i przestrzegania istniejących przepisów i standardów. Bardzo ważne jest również, aby być na bieżąco z nowymi lub zmieniającymi się przepisami, które będą miały wpływ na działalność firmy. Samoocena lub ocena przeprowadzona przez stronę zewnętrzną jest dobrym narzędziem do określenia poziomu zgodności.

Zdrowie w miejscu pracy

Charakter i zakres programu ochrony zdrowia w miejscu pracy może być bardzo różny w zależności od firmy. Często w zakładach opieki nad zwierzętami można oczekiwać oceny stanu zdrowia przed zatrudnieniem, okresowych badań lekarskich, protokołów dotyczących urazów (w tym pierwszej pomocy i procedur ukąszeń/zadrapań) oraz prowadzenia dokumentacji medycznej, a także koordynacji z działami w przypadku pojawienia się problemów zdrowotnych i bezpieczeństwa związanych z pracą.

Zazwyczaj można znaleźć koordynację ochrony dróg oddechowych i programów ochrony słuchu w ramach komponentu programu Occupational Health.

Zbieranie informacji

Informacja jest siłą napędową dla podejmowania właściwych decyzji. Równie ważne jak gromadzenie informacji jest późniejsze zarządzanie nią. Byliśmy świadkami sytuacji, w których ważne informacje zostały zebrane, ale nigdy nie zostały przeanalizowane ani przekazane tym, którzy ich potrzebowali. Wiele z zebranych informacji dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia musi być odpowiednio zarządzanych, aby zachować zgodność z przepisami.

Zaangażowanie pracowników

Zaangażowanie pracowników we wszystkie aspekty programu bezpieczeństwa i zdrowia przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i kierownictwu. Pracownicy pierwszej linii doświadczyli i widzieli kwestie i problemy, które w przeciwnym razie mogłyby nie zostać rozpoznane przez kierownictwo. Służy to również jako pomost zrozumienia dla działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.

Motywacja, zachowanie i postawy

Celem tego elementu jest zmiana zachowań i postaw w celu promowania bezpieczniejszego i zdrowszego miejsca pracy. Przykłada się tu dużą wagę do widocznego przywództwa kierownictwa i wsparcia dla zmiany niebezpiecznych zachowań, postaw i procesów pracy. Dodatkowym kluczowym elementem jest wzmocnienie pożądanych zachowań poprzez pozytywne uznanie.

Szkolenie i orientacja

Szkolenie może przybierać różne formy, od zajęć lekcyjnych po zajęcia praktyczne, od ogólnych koncepcji po konkretne zadania. Poza potrzebą szkolenia w zakresie bezpieczeństwa z punktu widzenia przepisów, niezwykle istotne jest, aby pracownicy wiedzieli, co robić, aby wykonywać swoją pracę prawidłowo i bezpiecznie.

Komunikacja organizacyjna

Komunikacja wewnątrz organizacji pozwala na informowanie pracowników o nowych i istniejących politykach, procedurach, zdobytych doświadczeniach i misjach. Zapewnia również drogę od linii frontu do kierownictwa wyższego szczebla w celu rozważenia rozwoju i rewizji tych polityk. Przepływ informacji w obu kierunkach jest krytyczny dla skutecznego programu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zarządzanie i kontrola narażenia na czynniki zewnętrzne

Można to uznać za planowanie na wypadek zdarzenia lub sytuacji awaryjnej. Należy opracować plany na wypadek sytuacji awaryjnych, takich jak trudne warunki pogodowe, incydenty związane z wykonawcami lub "incydenty w sąsiedztwie" oraz problemy spowodowane przez człowieka, takie jak protestujący lub aktywiści.

Zarządzanie środowiskiem

Zarządzanie środowiskowe jest na tyle szerokim i złożonym zagadnieniem, że wymaga odrębnego programu. Często obowiązki się pokrywają i dlatego zarządzanie środowiskowe jest zgrupowane pod parasolem programu bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym elemencie rozważane są takie kwestie, jak właściwe zezwolenia czy zapobieganie potencjalnej odpowiedzialności za środowisko.

Planowanie miejsca pracy i obsada kadrowa

W zapewnieniu skutecznego programu bezpieczeństwa i zdrowia kluczowe znaczenie ma efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi. Obejmuje ono opracowanie dokładnych opisów stanowisk pracy w celu uwzględnienia obowiązków zawodowych (takich jak stosowanie respiratora lub ochrony słuchu, ręczne przenoszenie materiałów, narażenie na alergeny), które mogą powodować konieczność przeprowadzenia oceny przed zatrudnieniem i nadzoru medycznego.

W tym elemencie należy również uwzględnić ograniczanie narażenia poprzez kontrole administracyjne lub inne względy bezpieczeństwa (np. zadania wymagające dwóch osób) oraz opracowanie zasad bezpieczeństwa.

Oceny, audyty i ewaluacje

Ten ostatni zestaw narzędzi stanowi miarę tego, jak organizacja radzi sobie w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Służą one do monitorowania zgodności, zachowań i stanowią miernik postępów. Do zaspokojenia tych potrzeb potrzebne są różne narzędzia. Mogą być one przeprowadzane przez pracowników wewnętrznych, komitety, jako część zadania lub przez konsultantów zewnętrznych. Wyniki oceny służą jako punkt wyjścia do ulepszeń.

My tylko poskąpiliśmy powierzchni. Mieliśmy nadzieję, że ta dyskusja dostarczy Ci punktu wyjścia do przeglądu Twojego własnego programu, do zidentyfikowania wszelkich dziur i zapewnienia katalizatora do dalszych działań. Takie podejście dobrze pasuje do wielu modeli doskonalenia procesów, które zostały przyjęte przez organizacje. Być może nie sprawi to, że stracisz niechciane kilogramy, ani nie sprawi, że staniesz się bogaty bez wysiłku, ale pomoże tym, z którymi pracujesz wrócić do domu każdego wieczoru w tak dobrym stanie, w jakim przybyli do pracy tego ranka.

Odniesienia

1. 14 elementów skutecznego programu bezpieczeństwa i zdrowia, Krajowa Rada Bezpieczeństwa 1994.