Kiedy należy wymienić lub naładować gaśnicę
Czy lepiej wymieniać czy ładować gaśnice?
Wiesz już, że podręczne gaśnice są istotną częścią planu bezpieczeństwa pożarowego Twojej firmy. Oczywiście, gaśnice w twoim budynku mogą być skuteczne tylko wtedy, gdy są w pełni naładowane i w dobrym stanie.
Jeśli świeżo rozładowałeś gaśnicę do walki z pożarem, masz dwie opcje: możesz ją naładować lub wymienić cały pojemnik.
Kiedy należy naładować gaśnicę
W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest naładowanie gaśnicy, dlatego zawsze najpierw należy skorzystać z tej opcji. Należy ponownie naładować gaśnicę:
Jeśli kanister jest w dobrym stanie:
Większość wysokiej jakości gaśnic jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać wiele lat przy odpowiedniej konserwacji. Dopóki powłoka zewnętrzna i inne elementy gaśnicy są w dobrym stanie, należy planować jej ponowne naładowanie. Taki wybór zmniejsza ilość odpadów i pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Nawet, gdy wypuszczona została tylko niewielka ilość środka gaśniczego:
Niezależnie od tego, czy opróżniłeś cały kanister walcząc z pożarem, czy też uwolniłeś tylko niewielką ilość ciśnienia, musisz ponownie naładować gaśnicę. Nawet niewielka utrata ciśnienia może utrudnić walkę z pożarem następnym razem.
Co 10 lat:
Trwała konstrukcja przenośnych gaśnic pozwala im utrzymać ładunek przez wiele lat. Mimo to Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Przeciwpożarowej (NFPA) wymaga, aby gaśnice akumulatorowe były ładowane co 10 lat.
Kiedy należy wymienić gaśnicę
Chociaż zawsze należy najpierw zbadać możliwości ponownego naładowania, czasami najlepszym rozwiązaniem jest wymiana. Gaśnicę należy wymienić:
Jeśli kanister powoli traci swój ładunek:
Jeśli nie używałeś swojej gaśnicy przez długi czas, ale wskaźnik ciśnienia powoli spada, dysza może być nieszczelna lub powłoka pęknięta. Tak czy inaczej, powolna utrata ciśnienia jest wystarczającym powodem do wymiany gaśnicy.
Jeżeli jakiekolwiek inne części są uszkodzone:
Gaśnica może nadal utrzymywać ładunek, ale jeśli uchwyt jest chybotliwy lub trzpień jest złamany lub brakuje go, gaśnica może nie działać prawidłowo, gdy będziesz jej potrzebował do walki z pożarem.
Comiesięczne kontrole powinny ujawnić tego rodzaju problemy, aby można było jak najszybciej wymienić gaśnicę.
Brak etykiety kontrolnej:
Ta etykieta ujawnia historię konserwacji gaśnicy. Bez niej nie wiadomo, ile czasu upłynęło od ostatniego przeglądu ani w jakim stanie jest pojemnik.
Nie warto narażać budynku i znajdujących się w nim ludzi na niebezpieczeństwo, gdy można łatwo wymienić gaśnicę na nową, o której wiadomo, że jest niezawodna.
Gdy jest to bardziej ekonomiczny wybór:
Czasami wymiana całej jednostki jest tańsza niż jej ponowne naładowanie, co jest szczególnie prawdopodobne w przypadku małych kanistrów. Sprawdź swoje możliwości cenowe, aby się o tym przekonać.
Co 12 lat:
Być może masz jednorazową gaśnicę, której nie można ponownie naładować. NFPA wymaga, aby wymieniać takie kanistry co 12 lat.