Hierarchia kontroli ryzyka związanego z hałasem

Przepisy WHS wymagają, aby osoby odpowiedzialne pracowały w oparciu o hierarchię kontroli, aby wybrać środek kontroli, który najskuteczniej eliminuje lub minimalizuje ryzyko w danych okolicznościach. Hierarchia ta szereguje sposoby kontroli ryzyka utraty słuchu spowodowanego hałasem od najwyższego poziomu ochrony i niezawodności do najniższego, tak aby w pierwszej kolejności rozważane były najbardziej skuteczne środki kontroli.

Skuteczna kontrola ryzyka może obejmować pojedynczy środek kontrolny lub kombinację dwóch lub więcej różnych środków kontrolnych.

Eliminacja ryzyka

Najskuteczniejszym środkiem kontroli jest całkowite wyeliminowanie źródła hałasu, na przykład poprzez zaprzestanie używania hałaśliwej maszyny, zmianę sposobu wykonywania pracy tak, aby niebezpieczny hałas nie był wytwarzany lub poprzez niewprowadzanie zagrożenia do miejsca pracy.

Minimalizuj Ryzyko

Jeżeli wyeliminowanie źródła hałasu nie jest możliwe, należy zminimalizować ryzyko związane z utratą słuchu w takim stopniu, w jakim jest to możliwe. Obejmuje to zapewnienie, że hałas nie przekracza normy narażenia poprzez wybór jednego lub więcej z poniższych środków:

  • zastąpić zagrożenie instalacją lub procesem, które są cichsze
  • zmodyfikowanie instalacji i procesów w celu zmniejszenia hałasu za pomocą kontroli inżynieryjnych
  • odizolowanie źródła hałasu od ludzi poprzez zastosowanie odległości, barier, obudów i powierzchni pochłaniających dźwięk.

Jeżeli ryzyko nadal istnieje, należy je zminimalizować w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne, poprzez wdrożenie administracyjnych środków kontroli, a jeżeli ryzyko nadal istnieje, należy zapewnić i stosować odpowiednie środki ochrony osobistej. Te dwa rodzaje środków kontroli, stosowane samodzielnie, są zwykle najmniej skuteczne w minimalizowaniu ryzyka, ponieważ opierają się na zachowaniu i nadzorze człowieka.

Zastąpienie instalacji lub procesów w celu zmniejszenia hałasu

Kup "ciche".

Jednym z najbardziej opłacalnych i długoterminowych sposobów ograniczenia hałasu w miejscu pracy jest wprowadzenie polityki zakupów i zatrudniania w celu wyboru najcichszego zakładu do danej pracy. Można tego dokonać poprzez uzyskanie informacji na temat emisji hałasu (na przykład danych dotyczących poziomu mocy akustycznej lub poziomu ciśnienia akustycznego na stanowisku operatora) od producenta, importera lub dostawcy instalacji i porównanie ich w celu określenia najcichszej instalacji.

Zapytaj dostawców o prawdopodobną emisję hałasu w szczególnych warunkach, w których będziesz używać maszyny, jak również w standardowych warunkach testowych. Jeśli zadać to samo pytanie do wszystkich dostawców, można porównać informacje. Dane dotyczące poziomu mocy akustycznej będą zawsze tylko wskazówką, ponieważ wiele czynników wpływa na rzeczywisty poziom hałasu odczuwany przez pracowników, ale pomogą Ci kupić cichsze maszyny.

Powinieneś kupować lub wynajmować maszyny tylko od dostawców, którzy mogą wykazać się cichą konstrukcją, z kontrolą hałasu jako standardową częścią maszyny, a nie jako opcjonalnym dodatkiem.

Zmień sposób wykonywania pracy

Inny sposób wykonywania pracy może zapewnić ten sam rezultat przy znacznie niższym poziomie hałasu. Na przykład, gięcie metalu w imadle lub prasie jest cichsze niż nadawanie mu kształtu za pomocą młotka, spawanie jest zazwyczaj cichsze niż nitowanie, klejenie jest cichsze niż wbijanie gwoździ, przycinanie jest cichsze niż zszywanie, a opuszczanie materiałów w kontrolowany sposób jest cichsze niż upuszczanie ich na twarde powierzchnie.

Korzystanie z technicznych środków kontroli

Dobre zrozumienie działania zakładu lub procesu jest niezbędne przy rozważaniu sposobów minimalizacji hałasu u źródła.

Przykłady technicznych środków kontroli obejmują:

eliminowanie uderzeń pomiędzy twardymi przedmiotami lub powierzchniami

  • zminimalizowanie wysokości upadku przedmiotów lub kąta, pod jakim spadają na twarde powierzchnie
  • stosowanie chłonnych okładzin na powierzchniach w celu amortyzacji upadku lub uderzenia przedmiotów
  • zamontowanie tłumików wydechu w silnikach spalinowych
  • montowanie tłumików na wylotach sprężonego powietrza i dyszach wydmuchowych
  • izolowanie wibrującego źródła hałasu w celu oddzielenia go od powierzchni, na której jest zamontowane
  • stosowanie gumowych uchwytów i elastycznych połączeń
  • zapewnienie lepszego zazębiania się kół zębatych
  • mocowanie materiałów tłumiących (takich jak guma) lub usztywniających do paneli w celu zmniejszenia wibracji
  • montaż materiałów dźwiękochłonnych na twardych powierzchniach odbijających dźwięk
  • ściszenie regulatorów głośności
  • zmiana prędkości wentylatora lub prędkości poszczególnych komponentów
  • zmiana materiału, z którego wykonany jest sprzęt lub jego części (zamiana elementów metalowych na plastikowe).

Izolowanie źródła hałasu

Przykłady izolowania źródła hałasu od pracowników obejmują:

  • budowanie obudów lub osłon dźwiękoszczelnych wokół źródeł hałasu
  • stosowanie barier lub ekranów w celu zablokowania bezpośredniej drogi dźwięku
  • umiejscowienie źródeł hałasu w większej odległości od pracowników
  • stosowanie pilotów zdalnego sterowania do obsługi hałaśliwych instalacji z odległości.

Stosowanie administracyjnych środków kontroli

Administracyjne środki kontroli hałasu zmniejszają ilość hałasu, na który narażona jest dana osoba, poprzez skrócenie czasu, w którym jest ona na niego narażona. Przykłady obejmują:

  1. organizowanie harmonogramów tak, aby hałaśliwa praca była wykonywana, gdy obecnych jest tylko kilku pracowników
  2. powiadamianie pracowników i innych osób z wyprzedzeniem o hałaśliwych pracach, aby mogli ograniczyć swoje narażenie na nie
  3. trzymanie pracowników z dala od hałaśliwych miejsc, jeżeli ich praca nie wymaga przebywania w nich
  4. oznakowanie hałaśliwych miejsc i ograniczenie dostępu do nich
  5. zapewnienie cichych miejsc na przerwy w pracy dla pracowników narażonych na hałaśliwą pracę
  6. ograniczenie czasu spędzanego przez pracowników w hałaśliwych miejscach poprzez przeniesienie ich do cichej pracy, zanim ich dzienny poziom narażenia na hałas przekroczy normę narażenia.

Jeżeli polegasz na administracyjnych środkach kontroli, powinieneś przeprowadzać regularne kontrole, aby upewnić się, że są one przestrzegane.

Używanie osobistych ochronników słuchu

Indywidualne środki ochrony słuchu, takie jak nauszniki lub zatyczki do uszu, powinny być stosowane w następujących okolicznościach
okolicznościach:

  • gdy ryzyka wynikającego z narażenia na hałas nie można wyeliminować lub zminimalizować za pomocą innych
    bardziej skuteczne środki kontroli,
  • jako środek tymczasowy do czasu wdrożenia innych środków kontroli
  • gdy potrzebna jest dodatkowa ochrona ponad to, co zostało osiągnięte przy zastosowaniu innych środków kontroli hałasu.
    środków kontroli hałasu.

Jeśli użycie osobistych ochronników słuchu jest konieczne, ważne jest, aby były one noszone przez cały okres narażenia na hałas. Zdejmowanie osobistych środków ochrony słuchu nawet na krótki czas znacząco zmniejsza efektywne tłumienie (redukcję hałasu) i może zapewnić nieodpowiednią ochronę. Na przykład, pracownik noszący ochronnik słuchu przez cały 8-godzinny dzień pracy otrzyma maksymalny poziom ochrony 30 dB. Jednak jedna godzina bez ochronnika słuchu powoduje spadek maksymalnego poziomu ochrony do 9 dB.

Obszary, w których ludzie mogą być narażeni na niebezpieczny hałas, powinny być oznakowane jako obszary ochrony słuchu, a granice tych obszarów powinny być jasno określone. Pracownicy i inne osoby, w tym kierownicy i goście, nie powinni wchodzić do tych obszarów bez noszenia odpowiednich osobistych ochronników słuchu, niezależnie od tego, jak krótko przebywają w strefie ochronników słuchu.

Tam, gdzie oznakowanie nie jest możliwe, należy poczynić inne ustalenia w celu zapewnienia, że pracownicy i inne osoby wiedzą, kiedy wymagane są osobiste środki ochrony słuchu. Na przykład:

  • umieszczenie na narzędziach i urządzeniach widocznych tabliczek ostrzegawczych informujących, że podczas obsługi należy nosić osobiste środki ochrony słuchu.
    że podczas ich obsługi należy nosić indywidualne ochronniki słuchu
  • zapewnienie pisemnych i ustnych instrukcji, jak rozpoznać okoliczności, w których
    osobiste środki ochrony słuchu są potrzebne
  • zapewnienie skutecznego nadzoru nad określonymi niebezpiecznymi zadaniami