Określanie ryzyka poprzez regulacje prawne

Z rozbawieniem obserwuję za każdym razem, gdy jakiś organ bezpieczeństwa twierdzi, że "transformacja", "różnica" lub "wizja". Następnie patrzę na następną proponowaną konferencję i wszystko jest takie samo: przemówienie otwierające organu regulacyjnego, po którym następują przemówienia prawne, a po nich przemówienia ministra ds. zdrowia w miejscu pracy, a następnie dalsze przemówienia na temat systemów. Następnie można sięgnąć do opublikowanego dokumentu Vision i oczywiście nie widać tam nic, co wymagałoby jakiejkolwiek wnikliwości czy wyobraźni. To właśnie otrzymujemy, gdy świat jest "obramowany" (https://safetyrisk.net/framing-your-world/, https://safetyrisk.net/anchoring-framing-and-priming-risk/ ) poprzez zgodność, regulację i zero.

Kiedy myślimy o wizji, wyobraźni, inspiracji, przywództwie i kreatywności, nie myślimy o archetypie Bezpieczeństwa. Archetyp Bezpieczeństwa polega na stagnacji - wszystko ma pozostać takie, jakie jest, a jedyną rzeczą, która się zmienia, jest dekoracja okien. Towarzyszem bezpieczeństwa jest biurokracja. Celem biurokracji jest zinstytucjonalizowanie charyzmy (Weber). Jeśli szukasz wizji w organizacji, nie znajdziesz jej w żadnej "deklaracji wizji".

Kiedy myślimy o wizjonerach, przywództwie i wyobraźni, patrzymy na tych, którzy często wychodzą poza ramy zgodności: muzyków, satyryków, artystów, poetów, pisarzy i filmowców. To właśnie ich najczęściej podziwiamy jako wizjonerów. Jedno jest pewne, wizjonerzy nie "grają bezpiecznie", oni podejmują ryzyko.

Ci, którzy wykraczają poza znane i bezpieczne granice, rozwijają wnikliwość i widzą rzeczy, których konserwatyści nie są w stanie dostrzec. W ten sposób rozwijają to, co Brueggemann nazywa "proroczą wyobraźnią". Dostrzegają trajektorie obecnej polityki, dyskursu i symboli i malują obraz przyszłości. Innym razem artykułują, jak wygląda dystopia i konfrontują nas z tym, co "widzą".

W Australii często nazywamy wizjonerów i liderów "larrikinami", co jest specjalnym określeniem dla ludzi niezależnych i sprawiających kłopoty. Ostatnio pochowaliśmy jednego takiego wizjonera, byłego premiera Roberta Hawke (https://www.theguardian.com/australia-news/2019/may/16/bob-hawke-former-australian-prime-minister-dies-aged-89 ). Rzadko jednak zdarza się, aby larrikini osiągnęli wysoki urząd.

Problem polega na tym, że Bezpieczeństwo nie lubi larrikinów i twórców problemów, boi się ryzyka i uwielbia stasis - utrzymywać wszystko tak, jak jest, zmieniając tylko szatę graficzną. Na tym polega dynamika zera. Zero jest ideologią stasis, w zerze nie ma ruchu. Nauka może być tylko tam, gdzie jest ruch. Widzicie więc, że "wizja zero" (http://visionzero.global/ ) nie jest wizją, ponieważ ma nadzieję na stagnację i brakuje jej wyobraźni. Dynamika zgodności, regulacji i systemów regulacyjnych nie oferuje żadnej nadziei ani wizji. Najzabawniejsze w całej retoryce zerowej na stronie http://visionzero.global/ jest to, że w całej kampanii nie ma ani jednej pomysłowej rzeczy, nic nowego, nic innego - tylko wiara. Porozmawiajmy o nowych ubraniach cesarza.

Wizjonerzy widzą ponad horyzontem. Posiadanie wizji jest szczególną formą percepcji, która "czyta liście herbaty" i przepowiada przyszłość. Wizjoner rozumie ludzi, zna ich słabości, wady i pokusy. Dar jasnowidzów, jasnowidzów, marzycieli, rozróżniaczy i wyroczni nie jest jakimś mistycznym darem, ale raczej umiejętnością dostrzegania krwawiących oczywistości, a następnie pokazywania ich innym. Wizjonerzy często walczą z bezpieczeństwem, ponieważ ono konserwuje, przestrzega i dąży do stagnacji.

Jestem w trakcie pisania mojej dziewiątej książki na temat wizji i czytałam wiele biografii australijskich wizjonerów. Pozwólcie mi więc podzielić się historią jednej z nich, Louisy Lawson.

Louisa Lawson była jedną z pierwszych feministycznych radykałów w australijskiej historii. Jej mąż Peter zmarł pozostawiając Louisę z £1103, a ona kupiła gazetę o nazwie "The Republican". Wkrótce Louisa założyła pierwsze czasopismo dla kobiet w Australii o nazwie "Dawn". Louisa była sufrażystką (https://en.wikipedia.org/wiki/Women%27s_suffrage_in_Australia ) i była bardzo pracowita, a Dawn

wkrótce miał 10 kobiet zatrudnionych, w tym 2 kobiety drukarzy. Stowarzyszenie Typograficzne Nowej Południowej Walii (NSWTA) (składające się wyłącznie z mężczyzn) próbowało zamknąć Louisę, ponieważ kobiety były niechciane w branży. Louisa przeciwstawiła się sile NSWTA szukając wsparcia w Ruchu Związków Zawodowych. W 1889 roku Louisa założyła Dawn Club, pierwsze stowarzyszenie na rzecz kobiecych praw wyborczych. Oczywiście Dawn symbolizuje Świt Tysiąclecia, apokaliptyczną nadzieję na nową erę, a Louisa była jedną z pierwszych kobiet socjalistek. Luoisa miała wizję, że pewnego dnia kobiety otrzymają prawo do głosowania. Twierdze męskiej władzy i własnego interesu zostały zjednoczone przeciwko niej.

Louisa odegrała kluczową rolę w utworzonej w 1891 roku Womanhood Suffrage League of New South Wales. Jej syn Henry opublikował swój pierwszy tomik wierszy w Dawn w 1894 roku. Kto wie, dokąd by się udał, gdyby nie ta okazja. W 1892 roku Louisa i inni prowadzili kampanię do premiera, aby "odkupić świat od złych praw uchwalonych przez niegodziwych ludzi". Po tym jak została wyrzucona z tramwaju i złamała kręgosłup, doszła do siebie i w 1902 roku wstąpiła do Women's Progressive Association, aby kontynuować swoją kampanię polityczną. Niestety, jej wypadek zebrał żniwo i Dawn

została zamknięta w 1905 roku, ale doczekała dnia, w którym kobiety otrzymały prawo do głosowania.

Niestety, Louisa zmarła w samotności i biedzie, ale jej dziedzictwo przetrwało dzięki inspirującym wierszom jej samej jako "Dolley Dear" oraz dzięki pracy jej syna Henry'ego. Louisa przeciwstawiła się siłom znacznie większym niż ona sama i przedstawiła Henry'emu wizję nowego świtu. Jej imieniem nazwano park w Marrickville, w Nowej Południowej Walii. Rezerwat Louisy Lawson zawiera dużą kolorową mozaikę przedstawiającą przednią okładkę " The Dawn

" oraz tablicę z napisem "Louisa Lawson (1848-1920) Reformatorka społeczna, pisarka, feministka i matka Henry'ego Lawsona".

Jednym z moich ulubionych wierszy Henry'ego Lawsona jest Faces in The Street (https://www.poetrylibrary.edu.au/poets/lawson-henry/faces-in-the-street-0036075 ). Ten wiersz oddaje wszystko, co jest krytyczne w proroczej wyobraźni. Przejdź się dziś ulicami Sydney lub Melbourne i zapytaj, jak trafnie wiersz ten przepowiada sposób, w jaki dziś żyjemy.

We wszystkich moich badaniach nad australijskimi wizjonerami nie znalazłem żadnego, który nie byłby "polityczny". Wszyscy sprzeciwiali się naturze władzy, a większość z nich była represjonowana i niszczona, ponieważ nie chciała wejść do łóżka z ortodoksją. Trzymanie się stasis faworyzuje uprzywilejowanych i sprawia, że wszystko jest bezpieczne. Wyjście poza regulacje i biurokrację oznacza podjęcie ryzyka i zawarcie umowy społecznej (https://www.iep.utm.edu/soc-cont/ ), to tutaj ma miejsce prawdziwe podejmowanie decyzji. To tutaj znajduje się prawdziwa wizja i wyobraźnia, która myśli o nowej, innej i lepszej przyszłości.

 • Bio
 • Najnowsze posty
 • Więcej o Rob'ie

Dr Rob LongEkspert

w dziedziniepsychologii społecznej, dyrektor i szkoleniowiec w Human DymensionsNajnowsze

posty autorstwa Dr Rob Long (zobacz wszystkie)

 • Mowa, raportowanie i zaufanie do bezpieczeństwa - 19 lipca 2021r.
 • Czy ludzie zajmujący się bezpieczeństwem są wykrywaczami kłamstw? - 18 lipca 2021 r.
 • Kiedy widzenie NIE jest wierzeniem - 13 lipca 2021r.
 • Udzielanie i przyjmowanie porad w zakresie bezpieczeństwa - 12 lipca 2021r.
 • Dochodzenia na sposób IOSH - 9 lipca 2021r.
PhD., MEd., MOH., BEd., BTh., Dip T., Dip Min., Cert IV TAA, MRMIA Rob jest założycielem Human Dymensions i posiada rozległe doświadczenie, kwalifikacje i wiedzę specjalistyczną w wielu sektorach, w tym w rządzie, edukacji, korporacji, przemyśle i sektorach społecznych w ciągu 30 lat. Rob pracował na wszystkich poziomach sektora edukacji i szkoleń, w tym służył w różnych programach wykonawczych, nadzoru po ukończeniu studiów, projektowania i wdrażania kursów po ukończeniu studiów.

Prosimy o udostępnianie naszych postów

 • Kliknij, aby wydrukować (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby wysłać to do przyjaciela (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Telegramie (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Reddit (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Otwiera się w nowym oknie)

Powiązane