Samolot Ethiopian Airlines rozbija się w drodze do Kenii ze 157 osobami na pokładzie

Samolot pasażerski Ethiopian Airlines lecący do Kenii rozbił się ze 149 pasażerami i ośmioma członkami załogi na pokładzie.

Rzecznik Ethiopian Airlines potwierdził, że samolot Boeing 737 rozbił się podczas rutynowego lotu ze stolicy Etiopii Addis Abeby do Nairobi w niedzielę.

Samolot wystartował o 8:38 rano (0638 GMT) z międzynarodowego lotniska Bole i "stracił kontakt" sześć minut później w pobliżu Bishoftu, miasta położonego około 37 mil na południowy wschód od Addis Abeby.

Linia lotnicza powiedziała, że "trwają poszukiwania i operacje ratunkowe i nie mamy żadnych potwierdzonych informacji o ocalałych lub ewentualnych ofiarach".

Powiedział, że pracownicy zostali wysłani na miejsce katastrofy, aby "zrobić wszystko, co możliwe, aby pomóc służbom ratowniczym." Planuje również utworzenie centrum informacji pasażerskiej oraz specjalnego numeru telefonu dla rodzin i przyjaciół osób, które mogły znajdować się na pokładzie samolotu.

Premier Abiy Ahmed zatweetował swoje "najgłębsze kondolencje dla rodzin osób, które straciły swoich bliskich".

W oświadczeniu linia lotnicza powiedziała: "Niniejszym potwierdzamy, że nasz planowy lot ET 302 z Addis Abeby do Nairobi brał dziś udział w wypadku. Uważa się, że na pokładzie lotu znajdowało się 149 pasażerów i ośmiu członków załogi, ale obecnie potwierdzamy szczegóły manifestu pasażerskiego dla tego lotu."

Boeing 737-800MAX to ten sam typ samolotu, co indonezyjski odrzutowiec Lion Air, który rozbił się w październiku ubiegłego roku, 13 minut po starcie z Dżakarty, zabijając wszystkie 189 osób na pokładzie.

Ostatnim poważnym wypadkiem z udziałem samolotu pasażerskiego Ethiopian Airlines był Boeing 737-800, który eksplodował po starcie z Libanu w 2010 roku, zabijając 83 pasażerów i siedmiu członków załogi.

Państwowe Ethiopian Airlines nazywają siebie największym przewoźnikiem w Afryce i mają ambicje stać się bramą do kontynentu.

Katastrofa ma miejsce w momencie, gdy reformatorski premier kraju obiecał otworzyć linie lotnicze i inne sektory na inwestycje zagraniczne w ramach poważnej transformacji gospodarki skoncentrowanej na państwie.