Jak rozwijać umiejętności w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Jeśli rozwiniesz umiejętności w zakresie bezpieczeństwa na drodze, możesz uniknąć wypadku, nie trafić do szpitala, a nawet uratować życie. Pamiętaj, aby prowadzić samochód, gdy jesteś czujny. Stale rozglądaj się dookoła, ogranicz do minimum czynniki rozpraszające uwagę w samochodzie, zachowaj odpowiednią odległość między pojazdami i wykorzystaj podstawowe umiejętności defensywnej jazdy, których nauczyłeś się, gdy po raz pierwszy zacząłeś prowadzić samochód.

Jedź tylko wtedy, gdy jesteś trzeźwy i wypoczęty. Zatrzymaj się i odpocznij lub pozwól komuś innemu prowadzić, jeśli czujesz się senny. Zachowaj czujność przez cały czas.

Podczas jazdy stale patrz przed siebie i wokół siebie. Co 6 do 10 sekund sprawdzaj lusterko wsteczne i boczne. Przewidywanie niebezpieczeństwa jest kluczowym elementem defensywnej jazdy.

Zwolnij i rozejrzyj się w obie strony przed przejazdem przez skrzyżowanie. Rozglądaj się za pojazdami, pieszymi i rowerzystami. Zachowaj szczególną ostrożność i rozglądaj się w obie strony na przejazdach kolejowych.

Ogranicz do minimum czynniki rozpraszające uwagę w samochodzie. Nigdy nie pisz SMS-ów ani nie rozmawiaj przez telefon. Staraj się, aby młodzi pasażerowie zachowywali się i byli spokojni. Nie spędzaj dużo czasu na regulowaniu radia lub zestawu stereo. Zatrzymaj się, aby przeczytać mapy lub sprawdzić system GPS. Nie pij i nie jedz podczas jazdy.

Zapinaj pasy bezpieczeństwa.

Odsuń się wystarczająco daleko od samochodu jadącego przed Tobą - 3 sekundy w dobrych warunkach drogowych, 6 sekund w przypadku dużego natężenia ruchu lub złej pogody. Obserwuj, czy pojazd jadący przed Tobą mija znak lub inny punkt orientacyjny, a następnie odczekaj 3 lub 6 sekund, aż Twój samochód do niego dojedzie.

Zmieniaj pas ruchu i cofaj dopiero po sprawdzeniu swojego martwego pola, patrząc przez ramię, czy nie ma tam ruchu lub przeszkód.

Odwróć się lub zjedź na pobocze i poczekaj, jeśli zauważysz nieobliczalnego lub niebezpiecznego kierowcę. Nie reaguj, gdy ktoś Cię wyprzedza, gestykuluje lub trąbi na Ciebie.

Używaj sygnałów kierunkowych podczas skręcania na zakręcie lub zmiany pasa ruchu. Włączaj migacz odpowiednio wcześnie, aby zasygnalizować to kierowcom i pieszym.

Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w sprawie skutków ubocznych przyjmowania nowych leków. Nie prowadź samochodu, jeśli na opakowaniu znajduje się informacja, że nie wolno obsługiwać maszyn podczas przyjmowania leku.

Unikaj prowadzenia samochodu, jeśli to możliwe, podczas złych warunków pogodowych, takich jak deszcz, śnieg lub śnieg.

Unikaj jazdy w nocy, jeśli masz słaby wzrok.

Upewnij się, że Twój samochód jest w dobrym stanie mechanicznym, opony są napompowane i w dobrym stanie, a samochód ma wystarczającą ilość oleju i paliwa, aby dotrzeć do celu.

Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem, jeśli podróżujesz po nieznanym terenie.

Zlokalizuj i przećwicz obsługę hamulca awaryjnego na wypadek, gdyby hamulce zawiodły.

Regularnie myj szyby, abyś mógł widzieć wyraźnie.