Rozbijanie palców: To jest mniej więcej tak przyjemne, jak brzmiSama myśl o trzaśnięciu drzwiami samochodu o opuszki palców wystarczy, byś się skrzywił. Podobnie jak w przypadku unikania słów takich jak "wilgotny" czy "maść", prawdopodobnie unikasz myślenia o tym dyskomforcie. Jednak każdego roku setki dorosłych (i jeszcze więcej dzieci) przypadkowo rozbijają sobie palce. Auć!

Jak to się dzieje?

Roztrzaskane palce, czasami określane jako zmiażdżone palce, są powszechne, ponieważ wynikają z zupełnie prozaicznych codziennych czynności. Przygotuj się na przerażenie na widok tej listy możliwości:

 • Zamykanie szuflady biurka na palec
 • Uderzenie młotkiem
 • Zatrzaśnięcie palca w drzwiach garażowych
 • Cegły (dość powiedzieć)

Morał z tej historii: Bezpośredni uraz jednego lub więcej palców → roztrzaskane palce

Objawy

Chociaż sama myśl o roztrzaskaniu palców wywołuje dreszcze na plecach, rzeczywisty incydent może skutkować następującymi objawami:

 • Trudności w poruszaniu opuszką palca
 • Przebarwienie lub zasinienie palca/paznokcia
 • Ból
 • Utrata paznokcia
 • Opuchlizna

Po wypadku

Natychmiast po roztrzaskaniu palca (i być może wypuszczeniu z siebie kilku wybranych przekleństw), przyłóż do niego okład z lodu.

Aby opanować ból, możesz zdecydować się na Ibuprofen lub inny środek przeciwbólowy, którego zwykle używasz. Dobrym pomysłem jest również trzymanie ręki w pozycji uniesionej, aby zmniejszyć obrzęk, nieprzyjemne pulsowanie i ciśnienie.

Po ustąpieniu pulsowania spróbuj poruszyć palcem. Jeśli nie możesz go poczuć lub poruszyć, powinieneś odwiedzić lekarza.

Poszukiwanie pomocy medycznej

Brak możliwości poruszania palcem jest jednym z ważnych powodów, dla których należy udać się do lekarza. Jednak do innych powikłań wymagających pomocy medycznej należą:

 • Widoczna deformacja palca
 • Oznaki infekcji
 • Uszkodzenie znajduje się dalej niż opuszek palca/może obejmować kość (patrz złamanie kości śródręcza)
 • W ranie znajduje się brud
 • W wyniku uderzenia powstało rozcięcie, które może wymagać założenia szwów
 • Widać krew gromadzącą się pod paznokciem


Czego należy unikać

Nawet w przeciętny dzień wielu z nas walczy o to, by krew dopłynęła do czubków palców. Dlatego po wypadku prawidłowy przepływ krwi może stać się jeszcze większym wyzwaniem. Z tego powodu nie należy owijać rozbitych palców.

Dodatkowo, jeśli zauważysz krew pod paznokciem, nie próbuj jej spuszczać bez bezpośredniego polecenia lekarza.

Jeśli stracisz paznokieć

Wiele wypadków z udziałem rozbitych palców kończy się utratą paznokcia. Nie wpadaj jednak w panikę, istnieje szansa, że odrośnie on bez problemu.

Należy jednak pamiętać, że wzrost paznokcia jest powolny i odrastanie może trwać nawet do 6 miesięcy. Oprócz cierpliwego oczekiwania, powinieneś uważać na wszelkie oznaki infekcji, takie jak podwyższona temperatura, zaczerwienienie, ból, obrzęk lub tkliwość.

Czas wolny od pracy

Ciężkość urazów rozbitego palca jest bardzo zróżnicowana, co oznacza, że czas rekonwalescencji i dostosowania do normalnego życia również. Lekarz może zasugerować czas wolny od pracy, zmianę obowiązków służbowych lub stopniowy powrót do pracy. Zależy to od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy i obowiązków, które wykonujesz.

Z tego powodu, lekarz będzie chciał poznać Twoje codzienne zadania. Na przykład, jeśli Twoja praca wymaga użycia obu rąk, może być konieczna tymczasowa modyfikacja Twoich obowiązków. Bądź przygotowany na współpracę z pracodawcą i lekarzem, aby stworzyć plan bezpiecznego powrotu do pracy.

Profilaktyka

Najpewniejszym sposobem zapobiegania złamanym palcom jest zachowanie ostrożności. Wszyscy wiemy jednak, że wypadki się zdarzają. O ile noszenie rękawic w biurze w celu ochrony przed wypadkiem przy szufladzie biurka jest prawdopodobnie niepraktyczne, o tyle wybór ochrony dłoni w terenie ma kluczowe znaczenie. Dzięki parze rękawic antyuderzeniowych Twoje ręce będą bezpieczne - nie będzie Ci ich szkoda.

W przypadku ochrony wielozadaniowej doskonałym rozwiązaniem są nasze antyuderzeniowe rękawice dla kierowców Endura® Oilbloc™ z koziej skóry z podszewką z Kevlaru®. Wyposażone w trwałą ochronę przed uderzeniami na grzbiecie dłoni i palcach, rękawice te są wytrzymałe I wygodne. Uratuj się przed kolejnym rozbitym palcem i wypróbuj je za darmo:

O admin

Czytaj więcej przez admin