Sprawdź wymagania dotyczące prawidłowej ergonomii na stanowisku pracy DSE

Wymagania dotyczące dobrej ergonomii na stanowisku pracy DSE

Numerowane zagadnienia są następujące:

 1. Regulowana wysokość i kąt nachylenia oparcia fotela.
 2. Dobre podparcie lędźwi.
 3. Regulowana wysokość siedziska umożliwiająca wygodne ułożenie rąk na klawiaturze. Siedzisko ma również stabilną pięcioramienną podstawę.
 4. Prawidłowe ustawienie wysokości siedziska i podparcie stóp zapobiega nadmiernemu naciskowi na spodnią część ud i tył kolan.
 5. Podparcie stóp, jeśli użytkownik nie może oprzeć stóp na podłodze.
 6. Przestrzeń do zmiany postawy, bez przeszkód pod biurkiem; pozwala to użytkownikowi na wiercenie się i zmianę pozycji podczas pracy.
 7. Przedramiona ułożone mniej więcej poziomo, gdy ręce znajdują się na klawiaturze.
 8. Minimalny wyprost, zgięcie lub odchylenie nadgarstków; nadgarstki powinny być proste i płaskie, gdy leżą na klawiaturze, co wskazuje na prawidłową regulację wysokości siedziska.
 9. Wysokość i nachylenie ekranu powinny być regulowane tak, aby umożliwić wygodne ułożenie głowy.
 10. Przestrzeń przed klawiaturą do podparcia rąk/nadgarstków podczas przerw w pisaniu; w razie potrzeby można zastosować podpórkę pod nadgarstki.

Oprócz powyższych punktów:

 • Biurko powinno być tak rozplanowane, aby zminimalizować konieczność skręcania się lub nadmiernego sięgania (np. przy sięganiu po telefon).
 • Konieczne może być zastosowanie uchwytu na dokumenty.
 • Jeżeli podczas korzystania z klawiatury konieczne jest częste korzystanie z telefonu, może być wymagany zestaw słuchawkowy.
 • Należy zapewnić oświetlenie miejsca pracy, aby uniknąć odbić na ekranie i odblasków.

Niestety, niektórych z tych dobrych zasad ergonomii nie można zastosować w przypadku korzystania z laptopa. Jeżeli laptopy mają być używane w miejscu pracy, należy:

 • Zezwalaj na krótkotrwałe użytkowanie, ale nie na długotrwałe.
 • Jeżeli laptopy mają być używane przez dłuższy czas, należy zastosować to samo podejście do zarządzania, czyli ocenę stanowiska pracy, częste przerwy, badanie wzroku, informacje i szkolenia.
 • W razie potrzeby należy zapewnić stację dokującą i/lub oddzielny ekran, klawiaturę i mysz, aby umożliwić użytkownikowi przekształcenie laptopa w konfigurację o większych możliwościach.