Jak bezpiecznie obchodzić się z propanemPropan jest uniwersalnym paliwem używanym codziennie do ogrzewania tarasów, grillów i wózków widłowych. Ale fakt, że jest on powszechny, nie zmniejsza niebezpieczeństwa związanego z jego obsługą i przechowywaniem.

Propan jest skroplonym produktem naftowym. Przechowywany w butlach pod ciśnieniem, musi być traktowany ostrożnie, aby uniknąć obrażeń. W tym poście przyjrzymy się, jak działa propan i poznamy wskazówki, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas obchodzenia się z butlami z propanem.


Wskazówki dotyczące obchodzenia się z propanem:

Dla tego jednego, bierzemy wycieczkę z powrotem do liceum chemii, mam nadzieję, że byliście uważni ...

Gazy, przechowywane pod odpowiednim ciśnieniem, zamieniają się w ciecze. W temperaturze pokojowej propan w stanie naturalnym jest gazem i aby sprzedawać go jako ciecz, musi być sprężony.

To sprężanie ma kilka skutków.

1. Przenoszenie propanu:

Podczas przenoszenia ciekłego propanu z dużego zbiornika do mniejszego cylindra, musisz nosić rękawice, aby chronić ręce przed zimnem.

Jak dowiedziałeś się na lekcji chemii, gdy ciśnienie wewnątrz stałej objętości spada (np. zbiornik magazynowy), temperatura tego zbiornika również spada.

Prawdopodobnie doświadczyłeś tego w sprężonych puszkach używanych do usuwania kurzu i zanieczyszczeń z komputera. To samo stanie się z każdym gazem pod wysokim ciśnieniem.

Aby chronić swoje ręce, musisz mieć odpowiednią ochronę rąk, która nie pozwoli, by uciekające zamarzające gazy wyrządziły Ci krzywdę. Oto jeden z naszych ulubionych:

2. Konwersja na gaz:

Po odparowaniu propanu do postaci gazu, jest on cięższy niż zwykłe powietrze. Oznacza to, że wycieki propanu mogą utrzymywać się w miejscu, w którym się znajdujesz i utrudniać oddychanie.


3. Nie zamykaj się:

Zawsze pracuj z propanem w dobrze wentylowanym obszarze, aby zapobiec możliwości wdychania propanu i zachorowania.

Podczas gdy propan sam w sobie nie ma zapachu, zapach jest dodawany do paliwa propanowego, aby operatorzy mogli wykryć, kiedy jest wyciek. Jeśli poczujesz zapach czegoś zgniłego, nie rzucaj współpracownikowi nieprzyzwoitego spojrzenia.

Zamknij wszystkie zawory gazowe i natychmiast przenieś się do dobrze wentylowanego pomieszczenia.

4. Zagrożenie uszczypnięciem:

Mechanizmy regulatorów mogą łatwo złapać palce i ręce w ich gwinty i nie powinny być obsługiwane gołymi rękami.

Ponieważ propan jest przechowywany jako ciecz, ale jest zużywany jako gaz, butle z propanem mają gwintowane zawory, które pozwalają odparowanemu gazowi wydostać się na górę butli.

Są to zazwyczaj duże gwintowane elementy.

Często lokalizacja dwóch części zaworu w stosunku do cylindra nie jest bardzo dostępne miejsce.

Może to spowodować, że ktoś instalujący lub wymieniający butlę z propanem będzie musiał "instalować przez wyczucie", nie mogąc właściwie zobaczyć, co robi.

Jest to równanie dla urazów związanych z uszczypnięciem; rozwiązaniem są rękawice.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zapobieganiu urazom w miejscu uszczypnięcia:

Przeczytaj teraz "Psychologię ochrony rąk i bezpieczeństwa w miejscu pracy".

O Robert Gheesling

Przeczytaj więcej o Robercie Gheeslingu