9 zagrożeń bezpieczeństwa, na które należy uważać w domu

Stworzenie bezpiecznego środowiska, w którym Twoja rodzina może się rozwijać i kwitnąć, jest najwyższym priorytetem. Na szczęście, choć w przeciętnym domu czai się wiele poważnych zagrożeń bezpieczeństwa, większości z nich można dość łatwo zaradzić.

Upewnij się, że robisz wszystko, co możesz, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie. Zapoznaj się z tym przewodnikiem po dziewięciu typowych zagrożeniach bezpieczeństwa w domu, aby znaleźć szybkie i proste rozwiązania, które uchronią Ciebie i Twoich bliskich przed niebezpieczeństwem.

1. Upadki

Urazy spowodowane upadkiem są jednym z najczęstszych zagrożeń w gospodarstwie domowym. W rzeczywistości, jedna na pięć starszych osób dorosłych, które upadają, doznaje złamania kości lub urazu głowy. Mokre podłogi, śliskie schody i porozrzucane zabawki stwarzają możliwość upadku.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka:

Stabilizacja schodów

Upewnij się, że wszystkie klatki schodowe mają solidne poręcze, bezpiecznie przymocowaną podłogę, odpowiednie oświetlenie i bramki bezpieczeństwa, jeśli w domu są małe dzieci. Bramka Regalo Easy Step Walk Thru Gate można dostosować do większości pomieszczeń i jest łatwa w użyciu, nawet z dzieckiem na ręku.

Czyste schody zewnętrzne

Wszystkie schody zewnętrzne należy oczyścić z gruzu i innych zagrożeń, takich jak lód i śnieg. Dodaj zabezpieczone maty lub taśmę do mocowania, aby powierzchnie były mniej śliskie.

Zabezpiecz łazienki

Zabezpiecz dywaniki, aby uniknąć poślizgnięcia i gromadzenia się wody na śliskich powierzchniach. Naklejki antypoślizgowe to kolejny dobry sposób, aby uchronić wszystkich domowników przed poślizgnięciem się pod prysznicem.

Zabawki

Zapewnij dzieciom miejsce, w którym będą mogły łatwo schować zabawki i upewnij się, że każda zabawa zakończy się bez obrażeń. Zabezpiecz deskorolki, rowery i inne ruchome zabawki w bezpiecznym miejscu, gdzie członkowie rodziny i goście nie będą się o nie potykać.

Zainstaluj podpórki

Zainstaluj poręcze, takie jak Medline Bathtub Bar, aby pomóc starszym i młodszym członkom rodziny bezpiecznie wchodzić i wychodzić spod prysznica. Można też użyć tych prętów wspomagających równowagę, które są na tyle małe, że zmieszczą się pod każdym prysznicem, a można ich dodać więcej, aby zapewnić dodatkowe wsparcie starszym członkom rodziny i innym osobom, które potrzebują dodatkowej pomocy.

2. Pożary

W 2015 roku w amerykańskich domach wybuchło ponad 365 000 pożarów, powodując wszystko, od lekkich uszkodzeń spowodowanych dymem do całkowitego zniszczenia, w tym utratę życia. Nawet świece lub żelazko bez nadzoru mogą doprowadzić do przypadkowego pożaru w Twoim domu, ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec wymknięciu się ognia spod kontroli.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka:

 • Zainstaluj alarmy przeciwpożarowe

Zainstaluj alarmy przeciwpożarowe na wszystkich poziomach domu, a co najmniej raz w roku sprawdzaj i wymieniaj baterie. Rozważ zainwestowanie w inteligentny czujnik dymu, taki jak Nest Protect. Ten alarm wykorzystuje sieć Wi-Fi, aby zapewnić aktualizacje w czasie rzeczywistym i zdalne monitorowanie bezpośrednio na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym.

 • Monitoruj świece

Nigdy nie zostawiaj świec bez nadzoru lub w pobliżu luźnych tkanin, takich jak zasłony czy koce. Upewnij się również, że są one poza zasięgiem dzieci i że zwierzęta domowe nie mogą ich przewrócić.

 • Odłączaj urządzenia od prądu

Unikaj pożaru elektrycznego, upewniając się, że wszystkie urządzenia są w dobrym stanie technicznym i żadne przewody nie są postrzępione. Nie przeciążaj też gniazdek elektrycznych. W rzeczywistości, mądrą praktyką jest odłączanie małych urządzeń, takich jak tostery, gdy nie są używane.

 • Kup gaśnicę

Miej w domu co najmniej jedną gaśnicę - i sprawdzaj ją co roku, aby sprawdzić, czy jest sprawna i aktualna. Trzymaj wielofunkcyjną gaśnicę, taką jak Kidee FA110, pod ręką w kuchni lub w pobliżu kominka.

3. Zatrucie tlenkiem węgla

Niski poziom narażenia na tlenek węgla (CO) może powodować bóle i zawroty głowy, natomiast wysoki poziom może prowadzić do wymiotów, zaburzeń widzenia, a nawet śmierci. Tlenek węgla jest praktycznie niemożliwe do wykrycia przez zapach, wzrok lub dźwięk, co czyni go trudnym do rozpoznania zagrożeniem. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć obrażeń związanych z CO.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka:

 • Zainstaluj detektor CO

Możesz pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa swojej rodzinie, instalując detektor tlenku węgla, który ostrzega, gdy stężenie CO osiągnie niebezpieczny poziom w Twoim domu. Detektor podłączany do gniazdka elektrycznego, taki jak Kidde Nighthawk Alarm, zapewnia dodatkową pewność i pozwala uniknąć konieczności wymiany baterii.

 • Dbaj o konserwację domu

Zapobiegaj wyciekom tlenku węgla przez posiadanie systemu HVAC, podgrzewacza wody i innych urządzeń, które wykorzystują gaz, olej lub węgiel, serwisowanych przez profesjonalistę każdego roku. Przy zakupie domu, zleć kontrolę tych systemów przed zakupem.

4. Choking

Zadławienie jest czwartą co do wielkości przyczyną przypadkowej śmierci w kraju, pochłaniając prawie 5 000 ofiar w 2014 roku. Zadławienie jest przerażające - od kawałka obiadu, który zejdzie w niewłaściwy sposób, po przypadkowe połknięcie małego przedmiotu przez dziecko. Zapoznaj się z zagrożeniami związanymi z zadławieniem i podejmij działania, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka:

 • Sprawdzanie zabawek

Regularnie sprawdzaj, czy zabawki nie mają luźnych części. Przeszukuj podłogi w poszukiwaniu małych zabawek lub przedmiotów, które małe rączki mogą łatwo znaleźć.

 • Niebezpieczne przedmioty trzymaj poza zasięgiem

Pamiętaj, aby małe, twarde produkty spożywcze, takie jak orzechy lub cukierki, trzymać poza zasięgiem dzieci. Zwróć szczególną uwagę na spotkania dorosłych, gdzie dzieci mogą łatwiej przemycić coś niezauważone.

 • Kontroluj czas zabawy

Nawet jeśli Twoje dziecko nie jest już niemowlęciem, monitorowanie zabawy może się przydać. Użyj tego gadżetu, aby podsłuchiwać oznaki zakrztuszenia, gdy dzieci bawią się w innym pokoju.

 • Pokrój jedzenie

W przypadku dzieci poniżej czwartego roku życia należy zawsze kroić twarde pokarmy, które mogą zablokować drogi oddechowe. To samo dotyczy bardziej miękkich pokarmów, takich jak winogrona, pomidorki koktajlowe i hot-dogi. Krajalnica do winogron OXO Tot to poręczne narzędzie, które ułatwi Tobie i Twojemu dziecku bezpieczne spożywanie przekąsek.

5. Tnie

Ten wydaje się być oczywisty, ale niestety istnieje wiele przedmiotów o ostrych krawędziach, które są używane w domu i poza nim. Wszystko, od otwartej puszki po motykę ogrodową, może stanowić zagrożenie.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka:

 • Zamykaj kosz na śmieci

Użyj zamykanego kosza na śmieci, aby chronić małe palce i zwierzęta domowe przed znalezieniem ostrych krawędzi na otwartych puszkach i pokrywach. Sterilite Locking StepOn kosz na śmieci jest atrakcyjnym rozwiązaniem, które dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa do kuchni.

 • Przechowuj przybory kuchenne

Noże, tarki i obieraczki to popularne przedmioty, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych skaleczeń. Prawidłowo przechowuj wszystkie ostre narzędzia kuchenne i zamknij je, jeśli masz w domu małe dzieci.

 • Odłóż narzędzia ogrodowe

Narzędzia do pielęgnacji trawnika, w tym grabie, piły i kosiarki, mogą wyrządzić krzywdę, jeśli nie są używane i przechowywane we właściwy sposób. Zachowaj czujność podczas korzystania z narzędzi elektrycznych i nigdy nie spiesz się podczas koszenia trawnika lub używania glebogryzarki. Nigdy nie zostawiaj narzędzi leżących w pobliżu i zawsze trzymaj je zamknięte w szopie lub garażu, gdzie dzieci nie mają do nich dostępu.

 • Zamykaj łazienkę

Jeśli używasz maszynki do golenia, trzymaj ją na wysokiej półce lub zamkniętą w szafce. Dodatkowe ostrza przechowuj w szufladach z bezpiecznymi osłonami, a inne narzędzia pielęgnacyjne, takie jak nożyczki do skórek, trzymaj bezpiecznie schowane. Blokady dla dzieci są łatwe do zainstalowania i utrzymują małe palce z dala od niebezpiecznych narzędzi.

 • Kieruj noże i widelce w dół

Kierując noże i widelce do dołu w koszyku na przybory kuchenne w zmywarce, zapewnij maluchom bezpieczeństwo przed ostrymi końcami. Umieść kosz z dala od przedniej części zmywarki, aby ostre przedmioty były jeszcze mniej dostępne.

6. Zatrucia

W 2014 r. w całym kraju zgłoszono ponad dwa miliony przypadków zatruć do centrów kontroli zatruć. Kilka artykułów gospodarstwa domowego stwarza zagrożenie zatruciem, w tym środki czyszczące i środki do utrzymania domu. Jednak odrobina staranności i odpowiednia wiedza mogą zmniejszyć szansę na to, że ktoś z Twojej rodziny stanie się ofiarą.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka:

 • Odpowiednie przechowywanie leków

Zarówno leki dostępne bez recepty, jak i te wydawane na receptę należy przechowywać z dala od dzieci i nastolatków. Wyrzuć wszystkie niewykorzystane leki i nigdy nie zostawiaj ich na ladzie. Rozwiązania takie jak zamykana szafka na leki EVERTOP to wygodny sposób na przechowywanie leków bez narażania ich na przypadkowe odkrycie.

 • Przechowuj farbę poza zasięgiem ręki

Nawet farba, która nie jest na bazie ołowiu, musi być odpowiednio przechowywana i trzymana poza zasięgiem dzieci. Nigdy nie umieszczaj farby w pojemniku innym niż ten, w którym została dostarczona, w przeciwnym razie dziecko może pomylić ją z napojem lub innym przedmiotem.

 • Upewnij się, że środki chemiczne są bezpieczne

Chroń zarówno dzieci, jak i zwierzęta domowe przed przypadkowym zatruciem środkami czyszczącymi. Wszystkie środki czystości przechowuj w wysokiej szafce z zamkiem zabezpieczającym, aby dzieci i zwierzęta nie mogły przypadkowo ich znaleźć. Pestycydy i środki takie jak terpentyna przechowuj w szafce lub zamykanej skrzynce w garażu lub szopie.

 • Odłóż na bok produkty osobiste

Przechowuj wszystkie kosmetyki do makijażu, produkty do włosów, mydła i inne produkty osobiste w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Stosuj zatrzaski bezpieczeństwa na wszystkich drzwiach i szufladach, aby uniemożliwić dostęp do nich nawet najbardziej zdeterminowanym dzieciom.

 • Zamykaj detergenty

Podobnie jak w przypadku wszystkich środków czystości, przechowuj detergent w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Jeśli używasz detergentów w strąkach, upewnij się, że dzieci nie pomylą ich z cukierkami. Nigdy nie napełniaj dozownika mydła, dopóki nie będziesz gotowy do rozpoczęcia zmywania i zawsze sprawdzaj, czy w zmywarce nie pozostały resztki po każdym cyklu.

7. Duszenie

Sznurki na zasłonach okiennych, takich jak żaluzje czy zasłony, stanowią powszechne zagrożenie uduszeniem dla małych dzieci i niemowląt. Oto kilka sposobów, dzięki którym Twój dom może stać się bezpieczniejszy dla najmłodszych.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka:

 • Schowaj kable

Trzymaj przewody okienne i elektryczne poza zasięgiem małych dzieci. Nigdy nie stawiaj łóżeczka lub łóżka pod oknem, w którym zwisają sznurki.

 • Przytnij lub usuń sznury okienne

Aby dzieci nie mogły się zaplątać, przytnij sznurki do takiej długości, aby były dostępne tylko dla dorosłych domowników. Jeszcze lepiej, wymień zabiegi okienne na projekty bez sznurków. Jeżeli ty lubisz spojrzenie story, robić twój okno atrakcyjny i bezpieczny z Achim Home Furnishings Cordless Pleated cienie.

 • Zawiń je

Jeśli nie jesteś gotowy na zmianę wystroju, możesz sprawić, że Twój dom będzie bezpieczny, instalując opaski na sznurki do obecnych zasłon okiennych. Dreambaby Blind Cord Wraps są niedrogie, łatwe do zainstalowania i przezroczyste, więc nie będą kolidować z wystrojem.

8. Utonięcie

Utonięcie to nie tylko ryzyko na zewnątrz w okresie letnim - może stanowić zagrożenie również w domu. Liczba zgonów spowodowanych utonięciem w wannie wzrosła o 70% w ciągu ostatniej dekady, więc zrób co w Twojej mocy, aby temu zapobiec.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka:

 • Odłóż wiadra

Jeśli używasz wiader do sprzątania, trzymaj je puste i z dala od źródeł wody.

 • Dbaj o kąpiel dzieci

Wystarczy kilka centymetrów wody, aby dziecko lub niemowlę utonęło, dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki w wannie i zawsze zamykaj pokrywę toalety.

9. Oparzenia

Oparzenia mogą nie wydawać się powszechnym zagrożeniem domowym, ale mogą być spowodowane zarówno przez zmywarki do naczyń, jak i piece. Te wygodne urządzenia stwarzają ryzyko, zwłaszcza dla małych dzieci. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym nikt w Twojej rodzinie nie ulegnie poparzeniu.

Sposoby na zminimalizowanie ryzyka:

 • Zamykaj zmywarkę

Upewnij się, że zmywarka jest zawsze bezpiecznie zamknięta i nie mogą jej otworzyć ciekawskie palce, zwłaszcza pod koniec cyklu, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo poparzenia parą. Dodaj blokadę Safety 1st Appliance Lock jako dodatkowy środek zabezpieczający zmywarkę przed przypadkowym otwarciem.

 • Używaj tylnych palników

Do większości poparzeń dochodzi w domu i w miejscu pracy, a dzieci i kobiety są najbardziej narażone na poparzenia w kuchni. Aby zapobiec poparzeniom, używaj tylnych palników, kiedy to tylko możliwe. Dzięki temu dzieciom trudniej będzie przypadkowo dotknąć gorącej płyty kuchenki. Nigdy nie odkładaj kuszących przedmiotów, takich jak ciasteczka czy zabawki, na blat kuchenki, nawet jeśli nie jest ona używana.

 • Dodaj osłonki na gałki kuchenki

Kuchenki - zwłaszcza gazowe - są idealnym miejscem, w którym coś może się przypadkowo zapalić. Chroń swój dom przed potencjalnym pożarem, dodając osłony na pokrętła kuchenki, takie jak te od Safety 1st. Dzięki nim małe rączki nie będą mogły włączyć palników, a dorośli nie będą mogli niechcący przestawić ich do pozycji "włączonej".

Nic nie jest ważniejsze niż zapewnienie bezpieczeństwa Twojej rodzinie. Wiedza o tym, na co zwracać uwagę i jakie środki ostrożności podjąć sprawia, że Twoja praca jako obrońcy rodziny jest nieco łatwiejsza, ale nikt nie może być na służbie przez cały czas, więc możesz chcieć uzyskać pomoc w ochronie swoich bliskich za pomocą monitorowanego systemu bezpieczeństwa. Większość obecnych systemów oferuje automatykę domową i zdalny dostęp, dzięki czemu można upewnić się, że wszystko jest w porządku tak często, jak chcesz.