Najczęstsze błędy popełniane podczas używania gaśnic przeciwpożarowych

Podczas gdy gaśnica jest ważnym narzędziem do walki z pożarami, może być bardzo poważna i niebezpieczna, gdy jest w rękach kogoś, kto nie wie, jak jej używać lub obsługiwać ją prawidłowo.

Każdy w miejscu pracy powinien wiedzieć, jak używać lub kontrolować gaśnicę w pracy w przypadku zagrożenia, ale niestety nie każdy jest przećwiczony i nauczony podstaw, jak używać i zarządzać sprzętem przeciwpożarowym w pracy w przypadku zagrożenia pożarowego.

Nieczytanie instrukcji

Każdy powinien przeczytać instrukcje i wskazówki dotyczące gaśnicy w ramach szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, ale nawet jeśli nigdy wcześniej ich nie przeczytałeś przed wybuchem pożaru, poświęć czas na przeczytanie wskazówek lub poleceń dotyczących natychmiastowego użycia tego narzędzia.

Niezrozumienie instrukcji lub wskazówek może skutkować niebezpiecznym niewłaściwym użyciem sprzętu, a nawet niewielka znajomość sposobu użycia lub sterowania narzędziem lub urządzeniem zabezpieczającym może ochronić Cię w przypadku sytuacji pożarowej.

Pośpiech w celu powstrzymania pożaru

Kiedy dochodzi do pożaru, wiele osób w pośpiechu sięga po sprzęt przeciwpożarowy, nie zastanawiając się nad swoim bezpieczeństwem przed ogniem. Wypadek pożarowy powoduje depresję i stres, ale należy zrobić wszystko, aby zachować spokój i zastanowić się nad swoimi działaniami w zakresie kontroli pożaru.

Jeżeli ogień jest nie do zatrzymania lub opanowania przy pomocy gaśnicy i istnieje możliwość, że zostaniesz ranny lub ucierpisz próbując walczyć z ogniem, szybko opuść budynek i zadzwoń na infolinię.

Stanie zbyt blisko

Odległość między ogniem a gaśnicą jest bardzo istotna, ale wiele osób stoi zbyt blisko ognia podczas obsługi urządzeń zabezpieczających. Podczas gdy stanie zbyt daleko nie ułatwi ani nie pomoże w gaszeniu pożaru, stanie zbyt blisko jest bardzo niebezpieczne, ponieważ narażasz się na ryzyko poparzenia.

Również używanie gaśnicy zbyt blisko ognia może spowodować rozprzestrzenienie się i zwiększenie płomieni podczas wystrzeliwania lub podawania środka pod ciśnieniem. FEMA (Federal Emergency Management Agency - Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego) sugeruje, aby stać w odległości około 8 stóp od ognia, aby prawidłowo go ugasić.

Pozostawienie świeżo ugaszonego pożaru

Po ugaszeniu pożaru ostatnią rzeczą, jaką należy zrobić, jest szybkie odwrócenie się i opuszczenie pomieszczenia. Ogień zaczyna łatwo znowu od małej iskry, i ono może no gaszący gdy ty wyobrażasz sobie je jest. Należy obserwować teren i przeszukiwać pomieszczenie w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak, że ogień nie został całkowicie ugaszony, a następnie opuścić teren, gdy uznamy, że jest to bezpieczne.