Budowniczy skazany za spowodowanie zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla

Budowniczy z Essex został dziś skazany po tym, jak naraził trzy osoby na ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Colchester Magistrates' Court usłyszał, jak w czerwcu 2017 roku Daniel Cox, prowadzący działalność gospodarczą jako DEC Roofing & General Building Ltd, otrzymał zlecenie na budowę jednopiętrowej dobudówki na tyłach domu przy Digby Road, Corringham. Podczas oceny pracy, pan Cox został poinformowany przez właściciela domu, że przewód kominowy kotła wychodzi z tyłu nieruchomości - gdzie miała być zbudowana rozbudowa. Poinformował, że nie będzie to stanowiło problemu i że zorganizuje hydraulika, który przeniesie przewód kominowy tak, aby wychodził z boku nieruchomości.

Dochodzenie przeprowadzone przez Health and Safety Executive (HSE) wykazało, że DEC Roofing & General Building Ltd. nie dopilnowała, aby przewód kominowy kotła gazowego został przeniesiony w bezpieczne miejsce (tj. z boku nieruchomości) przed budową przybudówki. W związku z tym przewód kominowy uwalniał produkty spalania do wykończonej przybudówki, o czym właścicielka domu została zaalarmowana przez alarm tlenku węgla.

Daniel Cox z Corringham, Essex, przyznał się do winy za naruszenie rozporządzenia 8(1) Gas Safety (Installation and Use) Regulations 1998 i został skazany na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na 24 miesiące, 30 dni rehabilitacji i 150 godzin nieodpłatnej pracy społecznej. Pan Cox zapłaci również £3,000 kosztów, które mają być zapłacone w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Po przesłuchaniu, inspektor HSE Jessica Churchyard powiedziała: "Pan Cox pokazał wyraźne lekceważenie prawa i naraził życie swoich klientów na niebezpieczeństwo, nie organizując dla kompetentnej osoby, aby przenieść przewód kominowy gazu w bezpieczne miejsce przed zakończeniem rozbudowy.

"To wykroczenie zostało popełnione za zgodą i przyzwoleniem Daniela Coxa, jako dyrektora DEC Roofing & General Building Ltd i osoby, która podjęła się wykonania prac. Złe wykonanie prac przez Daniela Coxa mogło łatwo spowodować zatrucie tlenkiem węgla u właścicielki domu i jej rodziny.

"Firmy powinny być świadome, że HSE nie zawaha się podjąć odpowiednich działań egzekucyjnych przeciwko tym, którzy nie spełniają wymaganych standardów".

Wytyczne HSE dotyczące zarządzania bezpieczeństwem gazowym podczas budowy przydomowych przybudówek są dostępne tutaj.

Uwagi dla redaktorów:

  1. The Health and Safety Executive (HSE) jest brytyjskim krajowym organem regulacyjnym w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Staramy się zapobiegać zgonom, obrażeniom i złemu stanowi zdrowia związanym z pracą poprzez działania regulacyjne, które obejmują wpływanie na zachowania w całych sektorach przemysłu, a także ukierunkowane interwencje w poszczególnych przedsiębiorstwach. Działania te są wspierane przez uznaną na całym świecie wiedzę naukową.
  2. Więcej informacji na temat prawodawstwa, o którym mowa w niniejszej sprawie, można znaleźć na stronie .
  3. Najnowsze komunikaty prasowe HSE.