6 sposobów na zapobieganie wypadkom w miejscu pracy

Każdego dnia Kanadyjczycy idą do pracy z nadzieją, że będą mogli wykonać swoje codzienne zadania bez obrażeń lub innych zagrożeń dla zdrowia.

Oczywiście, wszyscy zasługujemy na to, aby pracować w bezpiecznym i czystym środowisku. I chociaż większość firm podejmuje działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom, wypadki na pewno się zdarzają. Istnieją jednak sposoby, aby zapewnić, że takie wypadki są zminimalizowane i nie mogą powodować poważnych skutków ubocznych.

Oczywiście, ważne jest, aby wszyscy pracownicy byli świadomi zagrożeń, które mogą pojawić się w związku z ich pracą. Naturalnie, niektóre zawody wiążą się z większym ryzykiem niż inne. Pracownicy budowlani, na przykład, często muszą pracować z ciężkim sprzętem i na dużych wysokościach.

Oczywiste jest, że należy nosić sprzęt ochronny i przestrzegać dodatkowych środków ostrożności. Istnieją jednak kroki, które wszyscy musimy podjąć, aby być bezpiecznym, bez względu na rodzaj środowiska, w którym pracujemy.

Oto sześć sposobów zapobiegania wypadkom w miejscu pracy:

1. Zawsze bądź czujny. Jest powód, dla którego wielu pracowników nalega na poranną kawę. Bycie przytomnym i czujnym jest nie tylko ważne, aby odpowiednio wykonać zadania, ale także pomaga utrzymać zarówno Ciebie, jak i Twoich współpracowników z dala od niebezpieczeństwa.

Według Juliana Halla na Character-Training.com, "większość ludzi, którzy stają się uczestnikami wypadków w pracy to ci, którzy czują się senni podczas pracy."

2. Nie spiesz się z pracą. W wielu miejscach pracy czas jest najważniejszy. Pracownikom wyznaczane są terminy, których muszą dotrzymać, więc często pojawia się poczucie pilności, jeśli chodzi o wykonanie pewnych zadań. Ważne jest jednak, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na bezpieczne wykonanie swoich obowiązków. Na stronie Arbill.com wyjaśniono, że "naturalną rzeczą jest chęć ukończenia pracy zgodnie z harmonogramem - lub nawet przed czasem - ale przy postawie "zrób to szybko" zdarzają się wypadki."

3. Noś wymagany sprzęt ochronny. Wiele miejsc pracy wymaga uniformów. Ale prace, które wymagają noszenia sprzętu bezpieczeństwa są tymi, w których zasady ubioru są najważniejsze. "Osoba, która pracuje w fabryce, ma większe szanse na udział w wypadku przy pracy", przypomina Hall, "Dlatego powinna być bardziej czujna w kwestii noszenia odpowiednich uniformów i innej odzieży ochronnej podczas pracy. Nigdy nie bierz bezpieczeństwa na przypadek, więc zawsze idź do pracy z odpowiednim dress codem."

4. Postępuj zgodnie z instrukcjami. Zdarza się, że pracownicy popadają w samozadowolenie. Łatwo wpaść w pułapkę założenia, że jest się ekspertem w swojej pracy, więc nie trzeba wykonywać każdej instrukcji.

Jednak zwracanie uwagi na szczegóły może pomóc uniknąć popełniania błędów, które mogą prowadzić do obrażeń. "Nie idź na skróty", nalega Arbill.com, "trzymaj się instrukcji i pracuj z sumiennością i świadomością swojego otoczenia".

5. Zwracaj uwagę na ćwiczenia awaryjne i stosuj się do nich. Pracownicy mają również tendencję do uznawania ćwiczeń bezpieczeństwa za coś oczywistego. Jeśli nie są to "prawdziwe ćwiczenia", często przechodzą je beztrosko. Tymczasem uczestnictwo w takich ćwiczeniach nie może być ważniejsze.

Jak zauważa Hall, ćwiczenia awaryjne przeprowadza się po to, aby nauczyć pracowników, co mają robić w razie zagrożenia i aby mogli uniknąć wypadków.

6. Nalegaj na odpowiednie szkolenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz podjąć pracę, która może wiązać się z wieloma zagrożeniami. Wiedza o tym, na co dokładnie jesteś narażony i jak reagować w sytuacjach awaryjnych jest niezbędna dla Twojego bezpieczeństwa. "Głupotą jest podejmowanie się pracy o wysokim stopniu ryzyka, zwłaszcza jeśli nie zostało się do niej przeszkolonym", stwierdza Arbill.com, "Wyobraź sobie, że niewyszkolona osoba wykonuje pracę strażaka? Robiąc to nie tylko narazisz się na wielkie niebezpieczeństwo, ale także narazisz na niebezpieczeństwo innych ludzi."