Jak używać koców gaśniczych

Koce gaśnicze są niepalnymi elementami bezpieczeństwa, które mogą zwalczać temperatury do 900 °F (482 °C). Tłumią one małe pożary, nie dopuszczając tlenu, który mógłby podsycać płomienie.

Ze względu na swoją prostotę, koc gaśniczy może być bardziej pomocny dla kogoś, kto nie ma doświadczenia z gaśnicami. Dowiedz się, jak używać koca gaśniczego w razie pożaru i chroń swój dom lub biuro.

Jeśli wybuchnie mały pożar, koc gaśniczy można uwolnić z torby, pociągając za dwie białe wypustki u podstawy obudowy.

Rozwiń rogi koca na dłoniach, a następnie delikatnie umieść go nad płomieniami na co najmniej piętnaście minut. Nigdy nie używaj koca ponownie - po ugaszeniu pożaru oblej koc wodą, a następnie wyrzuć go. Aby dowiedzieć się, jak używać koca gaśniczego do zdławienia ognia na ubraniu, kontynuuj lekturę tego artykułu!

Bezpieczeństwo pożarowe ma kluczowe znaczenie w każdym środowisku pracy. Szkolenie pracowników w zakresie używania koców gaśniczych jest równie ważne jak regularne testowanie i konserwacja sprzętu. Dostępny, funkcjonalny sprzęt przeciwpożarowy jest standardowym wymogiem w każdym australijskim miejscu pracy. Jeśli Twoja firma działa w branży spożywczej lub posiada kuchnię komercyjną, musisz mieć zainstalowany koc gaśniczy w obszarze gotowania.

Zaledwie w zeszłym miesiącu w Byron Bay, mężczyzna doznał poparzeń drugiego stopnia po pożarze spowodowanym przez frytownicę. Pracownik sklepu z kebabem próbował ugasić płomień gaśnicą Co2 zamiast odpowiednim kocem gaśniczym, co w konsekwencji doprowadziło do pogłębienia się pożaru. Niepotrzebnych szkód można uniknąć, wiedząc, jakiego sprzętu należy używać w przypadku różnych klas pożarów i jak używać go w sytuacjach awaryjnych.

Gaszenie pożaru

Po potwierdzeniu, że pożar jest klasy F, należy użyć koca gaśniczego, aby zdusić płomień. Upewnij się, że każdy członek zespołu wie, jak prawidłowo używać koców gaśniczych, aby uniknąć obrażeń. Twoi pracownicy mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko stosując się do tych prostych kroków:

⇒ Wyłącz źródło ciepła (jeśli jest to bezpieczne).

⇒ Na spodzie opakowania koca znajdują się dwie wypustki. Zdejmij koc, pociągając jednocześnie ostro za każdą zakładkę. W ten sposób koc zostanie uwolniony.

⇒ Trzymaj materiał przed sobą. Upewnij się, że twoje ręce są chronione przez wywinięcie krawędzi materiału na dłonie.

⇒ Umieść delikatnie koc nad ogniem, trzymając ręce i twarz z dala od płomienia. Nie rzucać materiału na płomień.

⇒ Ułożyć koc na ogniu od najbliższej krawędzi płomienia. Zrób to, aby ogień nie przedostał się na dalszą stronę koca i na twoje ręce.

⇒ Jeśli jeszcze nie wyłączyłeś źródła ciepła, zrób to teraz.

⇒ Pozostaw koc na źródle ciepła tak długo, aż będziesz pewny, że płomień został zduszony a ciepło rozproszone. Pozostawić koc na miejscu przez co najmniej 15-30 minut, aby upewnić się, że ogień został całkowicie ugaszony.

⇒ Opuścić budynek i wezwać straż pożarną. Nawet jeśli wydaje się, że ogień jest pod kontrolą, istnieje możliwość ponownego zapłonu, dlatego należy zlecić fachowcowi ocenę sytuacji.

Jeśli podczas którejkolwiek z tych czynności czujesz się zagrożony, usuń się z miejsca zdarzenia najbliższym wyjściem i wezwij straż pożarną.

Jak używać koców gaśniczych na osobie
Koców gaśniczych można również używać przeciwko pożarom odzieży. Owijając osobę w materiał ognioodporny, można zapobiec ekstremalnym i bolesnym obrażeniom. Przy natychmiastowej reakcji na pożar odzieży postępować według następujących prostych kroków:

⇒ Owiń koc wokół osoby. Przed zbliżeniem się do płomienia chroń swoje ręce, nawijając na nie materiał.

⇒ Zawiń koc wokół osoby, aż ogień zostanie objęty.

Postaraj się zachować spokój i poleć osobie, aby się zatrzymała, opadła i zaczęła się toczyć. Oznacza to, że osoba zawinięta w koc powinna upaść na podłogę i turlać się, aż ogień zostanie ugaszony.

⇒ Natychmiast wezwij pogotowie lub pomoc medyczną.

Cenne sekundy można zaoszczędzić, gdy sprzęt przeciwpożarowy jest dostępny. Przy szybkiej reakcji na pożar odzieży, jeden z pracowników może uratować życie. Jeśli jesteś pracownikiem i nie jesteś pewien, gdzie znajduje się twój sprzęt, poproś pracodawcę, aby każdy koc gaśniczy był łatwo dostępny. Zgodnie z australijskimi standardami pracy, twój szef jest zobowiązany do zapewnienia ci skutecznej ochrony i sprzętu do zarządzania ryzykiem.

Testowanie koców przeciwpożarowych

Sprawny sprzęt przeciwpożarowy nie tylko zmniejsza potencjalne szkody - zmniejsza również straty materialne i utratę produktywności. W interesie każdego właściciela i kierownika firmy leży instalacja i konserwacja urządzeń przeciwpożarowych. Dzięki usługom testowania koców gaśniczych firmy Jim's, można zweryfikować funkcjonalność i dostępność każdego urządzenia przeciwpożarowego. Nasze usługi rutynowych testów i inspekcji pomagają zminimalizować ryzyko w firmach na terenie całego kraju. Skontaktuj się z naszym zespołem ds. bezpieczeństwa pożarowego, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług oraz bezpłatną wycenę. Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze - spraw, aby stało się Twoim priorytetem już dziś.