Upadek rusztowania omija dzieci w szkole

Cardiff Magistrates ukarali grzywną firmę o nazwie Swain Scaffolding Ltd po zawaleniu się w maju 2017 roku - dużej konstrukcji rusztowania postawionej obok Albert Road Primary School w Penarth.

Rusztowanie nie miało żadnego związku z samą szkołą i służyło do prac prowadzonych na sąsiedniej, będącej własnością komunalną, prywatnej rezydencji.

Część rusztowania - składająca się z drewnianych desek i stalowych rur - spadła na plac zabaw szkoły, omijając grupę dzieci z przedszkola, które znajdowały się na placu zabaw w niewielkiej odległości od szkoły.

Minuty przed upadkiem znacznie więcej dzieci znajdowało się na dziedzińcu szkoły, bawiąc się po przerwie obiadowej.

Sąd usłyszał, że konstrukcja rusztowania wzniesiona przez Swain Scaffolding Limited miała 7 metrów wysokości i 8 metrów szerokości - i została ustawiona przy ścianie szczytowej nieruchomości mieszkalnej przy Albert Road obok szkoły.

W dniu 5 maja 2017 r. około godziny 13.30 rusztowanie zawaliło się - duża jego część wylądowała na jednopiętrowym dachu budynku szkoły i całkowicie objęła plac zabaw .

Dochodzenie przeprowadzone przez Health and Safety Executive (HSE) wykazało, że rusztowanie nie zostało zaprojektowane lub zainstalowane tak, aby wytrzymać przewidywalne obciążenia.

Co gorsza - rusztowanie "nie było związane z sąsiednim budynkiem, ani nie miało odpowiednich przypór lub podpór i było w zasadzie "konstrukcją wolnostojącą".

Inspektorzy BHP stwierdzili, że "było prawie nieuniknione, że rusztowanie zawali się, nawet w trudnych warunkach pogodowych".

Firma Swain Scaffolding Limited z Heol Y Nant, Rhiwbina, Cardiff została uznana za winną naruszenia Rozporządzenia 19(2) Rozporządzenia o Projektowaniu i Zarządzaniu Budową i została ukarana grzywną w wysokości 24 000 funtów oraz nakazem zapłaty 3452,50 funtów kosztów.

Inspektor HSE Gemma Pavey skomentowała: "Brak odpowiedniego projektu i montażu rusztowania, tak aby mogło ono wytrzymać przewidywalne obciążenia, stwarza ryzyko dla pracowników i członków społeczeństwa, którzy mogą doznać obrażeń w wyniku niekontrolowanego upadku. Firmy powinny być świadome, że HSE nie zawaha się podjąć odpowiednich działań egzekucyjnych przeciwko tym, którzy nie spełniają wymaganych standardów."