Jak bezpiecznie prowadzić samochód podczas silnego wiatru i deszczu

Bezpieczna jazda podczas silnego wiatru i deszczu

Jazda w warunkach silnego wiatru i deszczu może nie wydawać się najpilniejszą kwestią bezpieczeństwa dla wielu kierowców, ale nasi specjaliści ds. bezpieczeństwa wiedzą, że jazda w każdych warunkach pogodowych może znacznie zwiększyć ryzyko i potencjalnie doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej dla Ciebie, Twojej rodziny i innych kierowców.

Pamiętaj, że trudne warunki pogodowe wymagają Twojej niepodzielnej uwagi, więc pamiętaj, aby ograniczyć wszelkie możliwe czynniki rozpraszające, ściszając radio lub wyłączając telefon, aby w pełni skupić swoją uwagę na drodze. Pamiętaj, że czasami najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć, jest całkowite opuszczenie drogi do czasu poprawy pogody.

Jazda przy silnym wietrze

Wiatr może wydawać się niewielkim zagrożeniem, ale te warunki pogodowe zasługują na szczególną uwagę ze strony kierowców. Silny wiatr może pojawić się praktycznie wszędzie, ale jest bardziej powszechny na rozległych przestrzeniach.

Obszary wymagające szczególnej uwagi to także wiadukty autostradowe, tunele i "drogi przecinające" obszary górskie, które mogą działać jak lejki dla wiatru. Poniższe wskazówki mogą pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa na drodze w przypadku napotkania silnego wiatru.

  1. Przewiduj gości.Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy przez obszary narażone na silne wiatry lub gdy prognozy pogody zapowiadają ciężkie warunki pogodowe.
  2. Zwracaj uwagę na większe pojazdy.Zwracaj uwagę na duże pojazdy na drodze, takie jak ciągniki siodłowe i pojazdy rekreacyjne. Są one bardziej podatne na silny wiatr i kierowcy mogą mieć trudności z utrzymaniem się na swoim pasie ruchu.
  3. Trzymaj mocno kierownicę.Trzymaj obie ręce na kierownicy na wypadek, gdyby wiatr zaczął poruszać pojazdem, zwłaszcza jeśli prowadzisz duży pojazd lub holujesz przyczepę.

Jazda w ulewnym deszczu

Oprócz potencjalnie słabej widoczności, która towarzyszy większości ulewnych deszczy, kierowcy powinni być przygotowani na ochronę przed hydroplaningiem.

Hydroplaning może wystąpić, gdy pojazd porusza się zbyt szybko w warunkach silnego deszczu, powodując, że opony pojazdu poruszają się po cienkiej warstwie wody, zamiast trzymać się powierzchni drogi.

Może to potencjalnie utrudnić kierowanie i hamowanie, a nawet doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy w ulewnym deszczu.

  1. Nie spiesz się.Zwolnienie to jedyny sposób na uniknięcie hydroplaningu. Pamiętaj również, że jednym z najbardziej niebezpiecznych momentów na jazdę jest czas tuż po rozpoczęciu opadów, ponieważ oleje na jezdni powodują śliskie warunki. Odczekanie kilku minut, zamiast pędzenia do celu, może być bezpieczniejszym planem w czasie deszczu.
  2. Włącz światła.Włącz reflektory, aby inne pojazdy mogły Cię zobaczyć. Wiele stanów wymaga używania świateł podczas deszczu, nawet w biały dzień.
  3. Daj innym pojazdom więcej miejsca.Podczas deszczu dodaj 1-2 dodatkowe sekundy czasu na jazdę za Tobą, co da Tobie i samochodom jadącym za Tobą więcej czasu na reakcję na ruch uliczny.