Blokada (LO), Tagout (TO) czy Lockout/Tagout (LOTO)? Jak podjąć decyzję?

Masz trzy opcje.

Opcja 1: Blokada (LO). Blokada jest zgodna z ustaloną procedurą umieszczania urządzenia blokującego, takiego jak kłódka, na urządzeniu oddzielającym energię w celu stworzenia fizycznej bariery ochronnej. Jeśli urządzenie izolujące energię może przyjąć urządzenie blokujące, należy użyć blokady - bez wyjątków!

Opcja 2: Oznaczenie (TO). Tagout jest procedurą umieszczenia etykiety ostrzegawczej lub znaku - urządzenia tagout - na urządzeniu izolującym energię, które nie może zaakceptować urządzenia lockout. Urządzenia Tagout muszą kontrolować niebezpieczną energię co najmniej tak samo skutecznie jak urządzenia lockout.

Ponieważ urządzenia tagout nie zapewniają takiej samej fizycznej bariery dla niebezpiecznej energii jak urządzenia lockout, trudniej jest zapewnić, że są one równie skuteczne. Aby zapewnić równoważną ochronę, należy podjąć dodatkowe środki ochrony. Z tego powodu, niektórzy pracodawcy nazywają ten system "Tagout Plus".

Przykłady dodatkowych środków tagout obejmują usunięcie akumulatora z pojazdu lub usunięcie uchwytu z zaworu. Oznaczenie musi być bezpiecznie przymocowane do urządzenia oddzielającego energię i musi zawierać informację, że serwisowany sprzęt nie może być obsługiwany do czasu jego usunięcia.

Opcja 3: Lockout/Tagout (LOTO). Jako najlepszą praktykę, wielu pracodawców stosuje kombinację urządzeń blokujących i znaczników, powszechnie określanych jako lockout/ tagout lub LOTO. Urządzenie blokujące, gdy jest zamocowane na urządzeniu izolującym energię, zapewnia obowiązkową fizyczną ochronę pracownika, podczas gdy użycie znaczników służy zarówno jako wizualne, jak i pisemne powiadomienie innych.

Należy pamiętać, że użycie blokady jest minimalnym wymaganiem, jeżeli urządzenie izolujące od energii może przyjąć urządzenie blokujące.

Najlepsza praktyka: Wymagać od upoważnionych pracowników dołączenia znacznika podczas zabezpieczania urządzenia lockout do urządzenia izolującego energię. Należy zapewnić niestandardowe etykiety, które zawierają zdjęcie upoważnionego pracownika.

Czy wiesz, że?

Wiele urządzeń oddzielających energię, takich jak jednobiegunowe wyłączniki i zawory liniowe, nie zostało zaprojektowanych ze zintegrowanym mechanizmem do mocowania urządzenia blokującego.

Obecnie istnieje szeroka gama akcesoriów, które umożliwiają szybkie i bezpieczne mocowanie urządzeń blokujących do urządzeń oddzielających energię, zapobiegając potrzebie stosowania wyłącznie znaczników.