Dobór środków ochrony indywidualnej PPE

Wybór PPE - jeden rozmiar nie pasuje na wszystkich.

Wszystkie ubrania i sprzęt PPE powinny być zaprojektowane i skonstruowane w bezpieczny sposób i powinny być utrzymywane w czystości i niezawodności. Pracodawcy powinni wziąć pod uwagę dopasowanie i wygodę PPE przy wyborze odpowiednich elementów dla swojego miejsca pracy. PPE, które jest dobrze dopasowane i wygodne w noszeniu, zachęci pracowników do korzystania z PPE.

Większość urządzeń ochronnych jest dostępna w wielu rozmiarach i należy zadbać o dobór odpowiedniego rozmiaru dla każdego pracownika. Jeżeli kilka różnych rodzajów PPE jest noszonych razem, upewnij się, że są one kompatybilne.

Jeżeli PPE nie jest prawidłowo dopasowane, może to stanowić różnicę między bezpiecznym zakryciem a niebezpiecznym narażeniem na niebezpieczeństwo. Może nie zapewnić pożądanego poziomu ochrony i może zniechęcić pracownika do korzystania z niego.

Przeprowadź ocenę zagrożeń

Aby pomóc w określeniu najlepszego PPE dla danej pracy, przeprowadź ocenę zagrożeń dla każdego zadania wykonywanego przez pracownika, prawdopodobieństwa, że pracownik doznałby obrażeń bez PPE oraz ciężkości potencjalnych obrażeń. Na przykład:

Zadanie: Pracownik używa przecinarki plazmowej do usunięcia dna 55-galonowej beczki, która zawiera ślady oleju silnikowego. Jego jedynym środkiem ochrony indywidualnej jest para syntetycznych rękawic. Wynik: Beczka eksploduje, a pracownik doznaje poważnych poparzeń twarzy i rąk. Skuteczna ocena zagrożeń związanych z PPE dostarczyłaby następujących informacji:

Zadanie: Używanie przecinarki plazmowej.

Zagrożenia: Łuk cięcia plazmowego powoduje powstawanie gorącego metalu i iskier, szczególnie podczas początkowego przebijania metalu. Nagrzewa on również przedmiot obrabiany i palnik tnący. Nigdy nie przecinaj zamkniętych lub znajdujących się pod ciśnieniem pojemników, takich jak zbiorniki lub beczki, które mogą eksplodować. Nie przecinaj pojemników, w których mogły znajdować się materiały łatwopalne, toksyczne lub reaktywne, chyba że zostały one oczyszczone, przetestowane i uznane za bezpieczne przez wykwalifikowaną osobę.

Prawdopodobieństwo obrażeń bez PPE: Wysokie

Ciężkość potencjalnego urazu: Oparzenia zagrażające życiu PPE niezbędne do wykonania zadania:

  • Ciało: sucha, czysta odzież z ciasno tkanego materiału, takiego jak skóra, wełna lub ciężki dżins.
  • Oczy i twarz: okulary ochronne z osłoną boczną lub osłoną twarzy; kask spawalniczy z przyciemnianą osłoną oczu do zadań spawalniczych
  • Stopy: skórzane buty z wysokim czubkiem lub trzewiki
  • Ręce: rękawice ognioodporne