10 najlepszych zasad dla dzieci dotyczących bezpieczeństwa elektrycznego

Elektryczność jest dynamicznym źródłem energii. Wielu domowym pożarom elektrycznym, urazom i porażeniom prądem można zapobiec, jeśli rozumiemy i praktykujemy zasady bezpieczeństwa elektrycznego. Jest to szczególnie ważne dla naszych najmłodszych członków spółdzielni. Pamiętaj o zasadach prawidłowego korzystania z elektryczności.

  1. NIE podłączaj wielu rzeczy do jednego gniazdka lub przedłużacza. Może to uszkodzić instalację elektryczną w Twoim domu, a nawet spowodować pożar. Pokaż dzieciom, jak działają wtyczki i powiedz im, że nawet jeśli zaciekawią się szczelinami gniazdka elektrycznego, nie powinny wkładać do niego niczego innego. Nasza zależność od elektroniki i gadżetów stanowi zagrożenie, gdy członkowie rodziny przepełniają gniazdka elektryczne, nadal używają postrzępionych przewodów, umieszczają urządzenia w pobliżu płynów lub pozostawiają je włączone przez dłuższy czas.
  2. Upewnij się, że wszystkie przewody elektryczne są schowane, schludne i uporządkowane. Zwierzęta domowe mogą pogryźć przewody elektryczne, a ludzie mogą się potknąć i upaść.
  3. NIE WCHODŹ nigdy na ogrodzenie wokół podstacji elektrycznej. Jeżeli piłka lub zwierzę dostanie się do środka ogrodzenia, skontaktuj się z lokalnym zakładem energetycznym w celu uzyskania pomocy - przyjadą i wydostaną ją dla Ciebie.
  4. NIE WYRYWAJ przewodu elektrycznego ze ściany. Ciągnąc za przewód możesz uszkodzić urządzenie, wtyczkę lub gniazdko.
  5. Puszczaj latawce z dala od linii energetycznych i podstacji. Puszczaj latawce i modele samolotów na dużych otwartych przestrzeniach, takich jak park lub pole, z dala od drzew i napowietrznych linii energetycznych. Jeśli latawiec utknie na drzewie w pobliżu linii energetycznych, nie wspinaj się po niego. Skontaktuj się z lokalną spółdzielnią elektryczną w celu uzyskania pomocy. Latawiec i sznurek mogą przewodzić prąd elektryczny - przesyłając go przez Ciebie na ziemię.
  6. Poproś kogoś dorosłego o pomoc, gdy musisz użyć czegoś, co wykorzystuje elektryczność.
  7. Zanim wejdziesz na drzewo, spójrz w górę i uważaj na linie energetyczne. Prąd może przejść przez gałąź drzewa - i przez Ciebie!
  8. Poproś kogoś dorosłego, aby założył zaślepki na wszystkie nieużywane gniazdka elektryczne.Zakrycie gniazdek pomoże również oszczędzać energię poprzez zatrzymanie zimnych przeciągów.
  9. Przypomnij mamie lub tacie, aby uważali na linie energetyczne , gdy używają drabiny, piły łańcuchowej lub innego sprzętu na świeżym powietrzu.
  10. Trzymaj urządzenia elektryczne z dala od wody. Woda i elektryczność nigdy się nie mieszają. Zachowaj ostrożność przed podłączeniem radia, odtwarzacza CD lub innego elektrycznego gadżetu na zewnątrz, a wszystkie urządzenia elektryczne trzymaj w odległości co najmniej 10 stóp od jacuzzi, basenów, oczek wodnych, kałuż i mokrych powierzchni.