Niezbędne przygotowanie do bezpiecznej pracy

Niezbędne przygotowanie do pracy na stanowisku związanym z bezpieczeństwemWiększość

tego, co składa się na program nauczania WHS, nie przygotowuje nikogo do podjęcia pracy doradcy

ds. bezpieczeństwa.

Szkolenie papugi w zakresie przywoływania przepisów i regulacji jest całkiem bezsensowne, skoro prawnik zostanie wezwany, gdy coś pójdzie nie tak.

Jeśli chodzi o normy i procesy, większości z nich nie da się zapamiętać ani przypomnieć sobie w razie potrzeby, zwłaszcza gdy wszystko można sprawdzić na ipadzie w kilka sekund.

Następnie są ci, którzy faktycznie wykonują pracę, którzy mają lata i lata przechowywanej intuicyjnej wiedzy (heurystyki), jak praca jest wykonywana. Cokolwiek zostało zapisane w jakiejś liście kontrolnej, czyni rzeczy jedynie papierowymi (https://www.booktopia.com.au/paper-safe-gregory-w-smith/book/9780987630001.html ) i rzadko odzwierciedla zmieniającą się naturę pracy lub pracy w danej chwili, podejmowanej heurystycznie (https://safetyrisk.net/the-purpose-of-routines-habits-and-heuristics-checking-your-gut/ ). Jeśli coś pójdzie nie tak, sąd będzie równie zainteresowany rozmowami w danym dniu, jak tym, co zostało zapisane na papierze w komputerze lub szafce na dokumenty.

Kłopot w tym, że program WHS nie przygotowuje do: zaangażowania, rozmowy, słuchania, facylitacji, krytycznego myślenia, podejmowania etycznych decyzji, wzbudzania zaufania, uczenia się i wielu innych umiejętności zorientowanych na osobę, które są niezbędne do podjęcia pracy.

W najlepszym razie można by nazwać obecny program WHS "obowiązkową błędną edukacją" (https://safetyrisk.net/safety-entitlement-and-compulsory-safety-mis-education/ ). W programie nauczania po prostu nie ma wszystkich istotnych umiejętności ludzkich, które są niezbędne do podjęcia pracy w zakresie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zostało ustanowione jako dyscyplina, w której liczy się przedmioty i liczby, i jako taka odsuwa się pracowników od podstaw bezpieczeństwa: opieki nad ludźmi i pomagania im w radzeniu sobie z ryzykiem.

W istocie, skoro w dokumencie AIHS Body of Knowledge, w rozdziale poświęconym etyce, nie ma nawet wzmianki o opiece i pomaganiu, czy można się dziwić, że w programie nauczania WHS nie ma etyki dotyczącej podstawowych umiejętności związanych z efektywnością zaangażowania?

Pierwszą i najważniejszą umiejętnością każdego doradcy ds. bezpieczeństwa jest wiedza, jak chodzić po pracy, angażować pracowników, słuchać i ułatwiać uczenie się. Zadziwiające, że w programie WHS nie ma nic na temat psychologii uczenia się!

Jedna rzecz jest pewna: jeżeli doradca uważa, że jego zadaniem jest chodzenie po pracy i mówienie pracownikom o przepisach, stworzy własne pole siłowe alienacji

.

A mimo tego wszystkiego, wciąż nie ma wezwania do reformy programu nauczania WHS (https://safetyrisk.net/isnt-it-time-we-reformed-the-whs-curriculum/ ). Wydaje się, że zadaniem tego programu jest stworzenie dyscypliny nieistotności. Skoro teksty WHS wciąż zawierają 90-letnie nonsensowne piramidy i fałszywe modele proporcji (https://safetyrisk.net/ration-delusions-and-heinrichs-hoax/ ), to czy nie nadszedł już czas, by wezwać do reformy?

Problem w tym, że w obecny program nauczania włożono tak wiele kosztów utopionych i inwestycji politycznych, że jakiekolwiek jego kwestionowanie spotyka się z mistycznymi oklaskami wielkiego sukcesu. Kiedy przemysł nazywa swoją tożsamość liczbą, a następnie twierdzi, że ta liczba może być duchowo uzdrawiająca (https://safetyrisk.net/the-spirit-of-zero/), czy nie wydaje się, że ktoś mógłby zakwestionować trajektorię tego monodyscyplinarnego przemysłu? Najwyraźniej nie.

Każda osoba, która zapisuje się na moduł Wprowadzenie do Społecznej Psychologii Ryzyka (https://safetyrisk.net/free-online-module-introduction-to-the-social-psychology-of-risk/ ) bez wyjątku daje świadectwo właśnie wysuwanym twierdzeniom. Większość z nich uważa, że wie, jak angażować pracowników, słuchać i pomagać w nauce, nie mając żadnego wykształcenia ani umiejętności w tym zakresie. W wielu przypadkach indoktrynacja w ramach programu WHS przekonuje ludzi, że zostali dobrze przygotowani do swojej pracy, a tak nie jest. Staje się to oczywiste po zakończeniu okresu miodowego doradcy.

Nie wiesz, czego nie wiesz i nie możesz zastosować umiejętności, których się nie nauczyłeś/przećwiczyłeś, zwłaszcza gdy wmówiono ci, że bezpieczeństwo to przepisy i liczenie.

Nie ma nic ważniejszego dla osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo niż chodzenie po pracy, ale gdzie w programie nauczania WHS jest edukacja, która uczy natury obserwacji, psychologii percepcji, psychologii motywacji i tego, jak wpływać na ludzi i grupy? Nie ma tam tego.

Gdzie jest rozwój umiejętności w programie WHS, który uczy sztuki słuchania, zaangażowania, pomagania i ułatwiania uczenia się? Nie ma go tam.

Gdzie jest edukacja w terenie, jak w przypadku zawodów, które praktykują swoją sztukę w trakcie nauki? Kognitywne przyswajanie przepisów i regulacji nie jest edukacją. Pogoń za PPE na budowie nie jest tym, czym powinno być bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo polega na pomaganiu innym w radzeniu sobie z ryzykiem, a gdzie jest program nauczania dotyczący charakteru i umiejętności pomagania? Nie ma go tam.

Najlepszego przygotowania wymaganego do wykonywania pracy doradcy nie ma w programie nauczania WHS. Nic dziwnego, że bezpieczeństwo ukrywa się w miejscu pracy i jest znane jako zajęcie wymagające papierkowej roboty i liczenia.

Istnieją oczywiście pozytywne alternatywy i programy nauczania, które mogą pomóc doradcom stać się profesjonalnymi pomocnikami. Rozwój tych umiejętności można znaleźć w każdym z zawodów związanych z pomaganiem oraz w programach nauczania, które koncentrują się na osobach.

 • Bio
 • Ostatnie posty
 • Więcej o Robie

Dr Rob LongEkspert

w dziedziniepsychologii społecznej, dyrektor i trener w Human DymensionsLatest

posts by Dr Rob Long (zobacz wszystkie)

 • Mowa, raportowanie i zaufanie do bezpieczeństwa - 19 lipca 2021r.
 • Czy ludzie zajmujący się bezpieczeństwem są wykrywaczami kłamstw? - 18 lipca 2021 r.
 • Kiedy widzenie NIE jest wierzeniem - 13 lipca 2021r.
 • Udzielanie i przyjmowanie porad w zakresie bezpieczeństwa - 12 lipca 2021r.
 • Dochodzenia na sposób IOSH - 9 lipca 2021r.
PhD., MEd., MOH., BEd., BTh., Dip T., Dip Min., Cert IV TAA, MRMIA Rob jest założycielem Human Dymensions i posiada rozległe doświadczenie, kwalifikacje i wiedzę specjalistyczną w wielu sektorach, w tym w rządzie, edukacji, korporacji, przemyśle i sektorach społecznych w ciągu 30 lat. Rob pracował na wszystkich poziomach sektora edukacji i szkoleń, w tym służył w różnych programach wykonawczych, nadzoru po ukończeniu studiów, projektowania i wdrażania kursów po ukończeniu studiów.

Prosimy o udostępnianie naszych postów

 • Kliknij, aby wydrukować (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby wysłać to do przyjaciela (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Telegramie (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Reddit (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Otwiera się w nowym oknie)

Powiązane