Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej w Internecie

Twoja karta kredytowa nigdzie nie jest bezpieczna, zwłaszcza w Internecie. Kiedy robisz zakupy w Internecie przy użyciu karty kredytowej, ważne jest, abyś przestrzegał kilku wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć oszustw związanych z kartą kredytową i kradzieży tożsamości.

Używaj karty kredytowej tylko na stronach, którym ufasz.

Robiąc zakupy w Internecie przy użyciu karty kredytowej, ważne jest, abyś wchodził tylko na te strony, którym ufasz. Unikaj klikania na linki w wiadomościach e-mail, szczególnie tych niechcianych, ponieważ mogą one prowadzić do fałszywej strony internetowej, która została utworzona wyłącznie w celu kradzieży informacji o Twojej karcie kredytowej. Zamiast tego przejdź bezpośrednio do prawdziwej witryny, wpisując jej adres URL w przeglądarce internetowej.

Nie dokonuj zakupów kartą kredytową w miejscach publicznych.

Publiczne komputery i sieci są mniej bezpieczne, więc istnieje większe prawdopodobieństwo, że informacje o Twojej karcie kredytowej mogą zostać skradzione, gdy używasz ich do dokonywania zakupów na publicznym komputerze. Komputery te mogą być wyposażone w oprogramowanie typu key logger, które przechwytuje wszystkie naciśnięcia klawiszy, w tym dane logowania i numer karty kredytowej.

Nie jesteś bezpieczny tylko dlatego, że korzystasz z własnego komputera na publicznym WiFi. Hakerzy mają dostęp do tego samego sygnału WiFi i mogą przechwytywać informacje w trakcie ich przesyłania. Oznacza to, że nie możesz składać zamówień online, gdy korzystasz z WiFi w lokalnej kawiarni.

Chroń swój komputer przed wirusami i hakerami

Upewnij się, że Twój komputer jest chroniony przed hakerami, którzy mogą wysłać Twoją przeglądarkę internetową na fałszywą stronę internetową, ładując na swój komputer najnowsze oprogramowanie antywirusowe i antyspyware. Używaj tylko renomowanego oprogramowania antywirusowego, a nie czegoś, co widzisz w reklamie pop-up lub dostajesz jako link w e-mailu.

Sprawdź w Better Business Bureau.

Jeśli korzystasz z karty kredytowej w sklepie internetowym, którego nie znasz, sprawdź Better Business Bureau lub inne raporty konsumenckie przed wprowadzeniem informacji o karcie kredytowej. Nie używaj karty kredytowej na stronie internetowej, która ma słabe notowania w zakresie obsługi klienta w Better Business Bureau.

Używaj w Internecie karty kredytowej zamiast karty debetowej.

Karty kredytowe oferują większą ochronę przed oszustwami niż karty debetowe. W przypadku kart kredytowych, Twoja maksymalna odpowiedzialność za oszustwa wynosi 50 dolarów. Natomiast w przypadku oszustwa z użyciem karty debetowej, możesz odpowiadać nawet do 500 dolarów.

Mało tego, jeśli Twoja karta debetowa jest zagrożona, możesz stracić dostęp do wszystkich pieniędzy na swoim koncie czekowym do czasu, aż bank upora się z oszustwem. Odzyskanie środków może zająć kilka dni. Tymczasem Twoje rachunki stają się wymagalne i możesz być narażony na kary za zwłokę ze strony firm, którym jesteś winien. Oszukańcze obciążenia karty kredytowej nie zabierają nic z Twojej kieszeni i łatwiej jest się z nimi uporać.

Upewnij się, że strona wprowadzania danych karty kredytowej jest bezpieczna.

Wprowadzaj informacje dotyczące karty kredytowej tylko na bezpiecznych stronach internetowych, które będą chronić Twoje dane. Możesz sprawdzić bezpieczeństwo strony internetowej, sprawdzając jej adres URL. Na stronie, na której wprowadzasz informacje o karcie kredytowej, adres URL w pasku adresu przeglądarki powinien zaczynać się od "https://", a w prawym dolnym rogu powinna znajdować się kłódka.

Wydrukuj paragony z kart kredytowych online.

Kiedy używasz karty kredytowej online, zawsze drukuj kopię swojego paragonu lub potwierdzenia. Następnie porównaj kwotę na paragonie z kwotą na wyciągu z rachunku, aby upewnić się, że sumy się zgadzają.