Nowe dochodzenie najwyższego szczebla w sprawie spalania w Mossmorran

Dochodzenie zostało ogłoszone w piątek po tym, jak Sepa przekazała ostateczne ostrzeżenia operatorom ExxonMobil Chemical i Shell UK.

Zmiany w pozwoleniach operacyjnych zostaną również doręczone w przyszłym tygodniu, wymagając od firm wzmocnienia kontroli nad hałasem i wibracjami.

Jest to następstwem długotrwałego spalania w czerwcu ubiegłego roku, które Sepa określiła jako "możliwe do uniknięcia i niedopuszczalne".

Mieszkańcy z mil wokół skarżyli się na zakłócenia z miejsca, porównując dudnienie do hałasu silnika odrzutowego.

Niektórzy mówili, że spalanie, które trwało przez dziewięć dni i jest częścią systemu bezpieczeństwa zakładu, nie dawało im spać i budziło obawy o wpływ na zdrowie mieszkańców.

Dalsze nieplanowane zdarzenia związane z flaringiem w październiku 2017 r. oraz marcu i maju tego roku są przedmiotem dochodzenia Sepa.

Dyrektor naczelny agencji, Terry A'Hearn, ogłosił wspólne dochodzenie po spotkaniu w Kirkcaldy z mieszkańcami i politykami.

Powiedział: "Mieliśmy jasność, że nieplanowane spalanie w czerwcu 2017 roku było możliwe do uniknięcia i niedopuszczalne, a my wydaliśmy ostateczne ostrzeżenia dla obu firm w tym zakresie.

"Pomimo tego, społeczności zniosły dalsze nieplanowane spalanie w październiku, marcu i ponownie w maju.

"Uważnie słuchaliśmy wezwań społeczności do przeprowadzenia gruntownego przeglądu, a dzisiejsze ogłoszenie wspólnego dochodzenia przez Szkocką Agencję Ochrony Środowiska i Health and Safety Executive zbada kwestie w obu zakładach".

Dodał: "To słuszne, że ludzie chcą wiedzieć więcej na temat incydentów związanych z flaringiem z października, marca i maja.

"To powiedziawszy, ludzie chcą działania, a nie słów, dlatego przyszedłem osobiście, aby wyjaśnić, dlaczego te incydenty pozostają w trakcie dochodzenia i dlaczego musimy unikać uprzedzeń do przyszłych działań egzekucyjnych.

"Słuchamy społeczności i ważne jest, aby firmy też to zrobiły".

Mid Scotland and Fife Labour MSP Alex Rowley powiedział: "Ludzie będą zadowoleni widząc, że cała sprawa jest traktowana o wiele poważniej.

"Jedno z kluczowych pytań brzmi: dlaczego zakład ciągle się psuje? Jest to 30-letni zakład.

"Musimy również nadal naciskać na monitorowanie jakości powietrza we wszystkich społecznościach wokół zakładu i dalej, w tym w Dunfermline i Kirkcaldy".

Zielony MSP dla Mid Scotland i Fife Mark Ruskell z zadowoleniem przyjął sondę, ale zgodził się, że trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące bezpieczeństwa i konserwacji zakładu aeing.

Powiedział: "Standardy poszły bardzo do przodu od czasu otwarcia zakładu w 1985 r., a przepisy i egzekwowanie muszą się również stale rozwijać.

"Mimo że operatorzy zakładu poprawili komunikację i otwarcie mówili o technicznych przyczynach niedawnego spalania, nadal istnieją poważne pytania o przyczyny tych incydentów.

"Jeśli okaże się, że powtarzające się spalanie jest wynikiem złej konserwacji, muszą być wyciągnięte konsekwencje prawne".

Posłanka Partii Pracy Lesley Laird powiedziała, że dochodzenie jest "zwycięstwem mieszkańców".

Dodała: "To pokazuje siłę, jaką mają ludzie, gdy zgromadzimy wszystkich właściwych ludzi w jednym pomieszczeniu.

"Chciałabym podziękować przedstawicielom społeczności w grupie za wiarę i zaangażowanie w pracę, którą wykonujemy.

"Nadal pozostaje wiele do osiągnięcia, ale teraz mamy uwagę i współpracę wszystkich kluczowych agencji. Będziemy kontynuować nasze wysiłki, pracując nad zapewnieniem najlepszych pozytywnych rezultatów dla społeczności otaczających Mossmorran."

Rzecznik prasowy ExxonMobilk powiedział: "Jesteśmy zaangażowani w bycie cenionym członkiem lokalnej społeczności i z przyjemnością uczestniczyliśmy w dzisiejszym spotkaniu społeczności. Angażujemy się pozytywnie z przedstawicielami społeczności, innymi lokalnymi organami i organami regulacyjnymi, aby odpowiedzieć na wszelkie obawy dotyczące naszej działalności.

"Przestrzegamy wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji i w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest uregulowanie działalności zakładu o takiej skali i złożoności jak FEP, aby zminimalizować wpływ na okoliczne społeczności i środowisko.

"Nasza działalność jest regulowana pozwoleniem wydanym przez SEPA i od dawna spełniamy wymogi tego pozwolenia.

"Będziemy współpracować z SEPA, HSE i lokalnymi interesami, aby zapewnić, że nasz zakres operacyjny jest jasno określony i zrozumiały".

Rzecznik Shell powiedział: "Shell UK Limited był świadomy zamiaru SEPA dotyczącego wydania zmiany pozwolenia i współpracowaliśmy z regulatorem w celu uzgodnienia obszarów, którymi należy się zająć.

"Będziemy w pełni współpracować w ramach wspólnego dochodzenia, zgodnie z wymogami, i będziemy starać się lepiej zrozumieć naszą rolę w nim".

"Mieliśmy przyjemność uczestniczyć dziś w trzecim spotkaniu społeczności Mossmorran. Z zadowoleniem przyjęliśmy możliwość przedstawienia aktualnych informacji na temat naszych działań i omówienia z innymi zainteresowanymi stronami, w jaki sposób możemy pomóc w rozwiązaniu problemów społeczności."