Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa dachów

Twój dach to mina lądowa z potencjalnymi zagrożeniami. Drabiny, ściany obwodowe, odeskowanie, świetliki i fizyczne narażenie na działanie czynników naturalnych mogą narażać pracowników na ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Twoja klauzula ogólnego obowiązku obejmuje również dach, więc upewnij się, że podejmujesz odpowiednie środki ostrożności. Rozsądne praktyki, takie jak ograniczanie liczby osób mogących wejść na dach, wymaganie szkoleń dla tych, którzy to robią, oraz zapewnienie sprzętu ochronnego pomogą uchronić personel obiektu i wykonawców zewnętrznych przed szkodami.

Przegląd zagrożeń związanych z dachami

Dachy nie są przystosowane do ciągłego ruchu pieszego, jednak inspekcje i naprawy wymagają od pracowników lekkiego stąpania po membranach i panelach metalowych. Wiele wypadków na dachach wiąże się z potknięciami lub upadkami z wysokości, które powodują setki zgonów rocznie i wiele innych obrażeń bez ofiar śmiertelnych.

Rozważ wiele zagrożeń, na które narażeni są pracownicy przebywający na dachu:

Drabiny - Jeśli budynek nie posiada wewnętrznych schodów i drzwi na dach, pracownicy muszą zachować ostrożność podczas korzystania z drabin. Mogą one stać się niestabilne, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone lub przywiązane do budynku, zauważa Brian Impellizeri, starszy menedżer produktu w GAF, producenta pokryć dachowych.

Wyjście na zewnątrz - Poza drabinami, pracownicy powinni zachować świadomość sytuacji podczas wchodzenia na dach przez włazy, windy, drzwi do penthouse'ów, rusztowania lub urządzenia elektryczne, takie jak podnośniki nożycowe i podnośniki koszowe, mówi Brad Richardson, certyfikowany specjalista ds. bezpieczeństwa i dyrektor ds. zdrowia i bezpieczeństwa środowiskowego w firmie D. C. Taylor Company, wykonawcy pokryć dachowych.

Świetliki dachowe - Choć są doskonałym źródłem naturalnego światła, te elementy wyposażenia mogą ulec uszkodzeniu, jeżeli zostanie na nich położony zbyt duży ciężar. Pracownik może na nie przypadkowo nadepnąć lub potknąć się o krawędzie.

Ściany parapetowe - Budynki, które nie mają barier na gzymsie dachu stwarzają bezpośrednie zagrożenie, a inne mogą mieć ściany, które są zbyt krótkie, aby zapobiec przewróceniu się.

Luźny gruz - gałęzie drzew, liście, materiały budowlane i narzędzia mogą stwarzać zagrożenie potknięciem. W wietrznych warunkach mogą one również stać się latającymi odłamkami.

Ekstremalne ciepło - chłodny dach może być gorącym miejscem dla pracowników otoczonych odbijającym się ciepłem. Naprawy i renowacje dachów to także męczące zajęcie, a technicy są podatni na coś tak prostego jak odwodnienie podczas wykonywania zadań przez wiele godzin na słońcu - przypomina Impellizeri.

Śliskie warunki - utrzymanie stopy na stromych zboczach, lodzie, śniegu, wilgoci lub płaskich dachach pokrytych żwirem może być trudne.

Elektryczność - pracownicy muszą być świadomi zadań wykonywanych na dachach w pobliżu napowietrznych linii energetycznych, przewodów, paneli słonecznych i urządzeń HVAC, zauważa Richardson.

Narażenie chemiczne - Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracownicy mogą wdychać lub dotknąć toksyn, takich jak azbest lub ołów, podczas pracy z materiałami dachowymi. Może to obejmować materiały biologiczne, takie jak odchody gryzoni i ptaków.

Powtarzające się urazy ruchowe - praca na dachu obejmuje czynności, które mogą powodować przeciążenia, takie jak długotrwałe stanie, klęczenie, podnoszenie, używanie narzędzi i wchodzenie po drabinach.

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa wykonawcom, chcesz również upewnić się, że Twój dach nie jest narażony na nadużycia w wyniku nieostrożnego kontaktu. Nawet zwykłe przechadzanie się po obszarach o dużym natężeniu ruchu może osłabić powierzchnię.

Gdy technicy serwisowi wchodzą na dach, ich priorytetem jest praca na sprzęcie, który mają pod ręką. Jeśli nie myślą o integralności dachu, pracownicy mogą pozostawić narzędzia lub gruz po naprawach - mówi Impellizeri. Nawet przypadkowe upuszczenie narzędzi może przebić membranę.

Istnieje również możliwość, że w dachu zostaną wywiercone niepotrzebne otwory w celu zainstalowania sprzętu lub że zapomni się o obróbce blacharskiej wokół przepustów. W dalszej perspektywie, pogorszenie się stanu tych słabych punktów może stwarzać zagrożenie potknięciem się, ostrzega Richardson.

Ale wykonawcy nie są jedynymi, którzy mogą powodować zużycie. Twoi pracownicy mogą nie myśleć o tym, co znajduje się pod stopami i chodzić na skróty w sposób, który nie jest łagodny dla dachów.

"Zwłaszcza na dachach z wieloma pokładami pracownicy mogą mieć pokusę skakania z niewielkich wysokości" - mówi Impellizeri. "Jeśli nie ma wystarczającej liczby drabin dla całej ekipy, 4 stopy lub mniej mogą wydawać się bezpieczną odległością do skoku. Jest to nie tylko niebezpieczne dla pracowników, ale siła ich lądowania może zmiażdżyć izolację i uszkodzić deski."

Nawet jeśli drabin jest wystarczająco dużo, niewłaściwe użycie może również spowodować szkody, ostrzega Richardson. Tarcie może uszkodzić siding i rynny, lub co gorsza, pracownicy mogą dodać niepotrzebne otwory na zewnątrz, aby zabezpieczyć drabinę.

Zwiększ bezpieczeństwo dzięki urządzeniom ochronnym

Istnieje wiele opcji doposażenia, które sprawią, że dach stanie się bezpieczniejszym środowiskiem pracy. Wiele z nich jest dostępnych za niewielką cenę, wystarczą na lata i można je dodać bez większych modyfikacji.

Pierwszym prostym krokiem jest upewnienie się, że wszyscy pracownicy mają sprzęt ochrony osobistej. Obejmuje to uprzęże, a także odpowiednią do pogody odzież, okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy i rękawice.