Pracownik uległ wypadkowi, gdy podnośnik nożycowy znalazł się zbyt blisko linii energetycznych

Obejrzyj film w tym poście, który przedstawia wypadek w Kanadzie, gdzie operator zginął w wyniku kontaktu podnośnika nożycowego z liniami energetycznymi.

Wstępne dane z półrocznego projektu raportowania wypadków IPAF wskazują na trzy ofiary śmiertelne w wyniku porażenia prądem elektrycznym podczas użytkowania podnośników koszowych (AWP). Wszystkie trzy ofiary śmiertelne miały miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Wcześniejsze dane ujawniają, że porażenia prądem były pojedynczą, największą przyczyną wypadków śmiertelnych wśród operatorów AWP w USA w 2012 roku, a w 2013 roku siedem z 53 wypadków śmiertelnych związanych z AWP na całym świecie - 13% - było wynikiem porażenia prądem.

Do porażenia prądem dochodzi, gdy operator lub wysięgnik nieumyślnie zbliża się zbyt blisko lub dotyka przewodów napowietrznych.

Ofiary wśród operatorów zazwyczaj nie są wykwalifikowanymi elektrykami, ale zdarza się, że pracują w pobliżu linii energetycznych, wykonując zadania takie jak konserwacja, budowa czy przycinanie roślinności.

Obecne dowody sugerują, że najbardziej prawdopodobnymi przyczynami takich zdarzeń są:

  • pozorny brak świadomości bliskości napowietrznych linii energetycznych
  • Pozorne samozadowolenie lub brak świadomości istnienia napięcia w przewodach
  • Poruszanie belką w niewłaściwym kierunku w pobliżu napowietrznych linii energetycznych
  • Nieregularne prowadzenie belki polowej i niezatrzymywanie jej w oczekiwanym miejscu i czasie.

Wykwalifikowani pracownicy linii otrzymują szczegółowe szkolenie przed rozpoczęciem pracy na lub w pobliżu instalacji energetycznych, więc większe ryzyko jest ze strony tych, którzy nie przeszli takiego szkolenia i po prostu muszą pracować w pobliżu napowietrznych linii energetycznych.