Podstawy bezpieczeństwa przeciwsłonecznego dla dzieci

Już jedno poparzenie słoneczne w dzieciństwie może podwoić ryzyko zachorowania na czerniaka, najbardziej śmiertelną postać raka skóry. Młoda, wrażliwa skóra jest szczególnie podatna na działanie szkodliwych promieni, dlatego chroń swoje dziecko, stosując odpowiednią pielęgnację przeciwsłoneczną.

Jaka jest różnica między UVA i UVB?

Promienie ultrafioletowe A (UVA) powodują opalanie skóry; promienie ultrafioletowe B (UVB) powodują oparzenia skóry. Nie daj się jednak zwieść: opalenizna nie jest zdrowsza. "Zarówno opalenizna, jak i oparzenia słoneczne są oznaką uszkodzenia komórek skóry przez promieniowanie słoneczne" - mówi Kavita Mariwalla, dyrektor Kliniki Chirurgii Mohsa i Dermatologicznej w Continuum Health Partners w Nowym Jorku. Kiedyś za wywoływanie raka skóry obwiniano głównie promieniowanie UVB, ale nowe badania wykazują, że UVA jest równie szkodliwe. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ promienie UVA są od 30 do 50 razy bardziej rozpowszechnione i wnikają głębiej w komórki skóry.

Co oznacza SPF? Czy wyższa liczba jest bardziej skuteczna?

SPF, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, oznacza skuteczność ochrony przeciwsłonecznej w zapobieganiu poparzeniom słonecznym. "Jeśli skóra dziecka czerwieni się w ciągu 10 minut bez filtra przeciwsłonecznego, SPF 15 mnoży ten czas (10 minut) przez 15, co oznacza, że dziecko jest chronione przed oparzeniami słonecznymi przez około 150 minut lub 2 i pół godziny" - mówi Sancy Leachman, M.D., Ph.D., dyrektor programu czerniaka i onkologii skórnej na Uniwersytecie Utah w Huntsman Cancer Institute w Salt Lake City. Oczywiście, zależy to od odpowiedniego stosowania filtrów przeciwsłonecznych i opiera się na obliczeniach SPF przy sztucznym, a nie naturalnym świetle słonecznym. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o współczynniku SPF co najmniej 15, który blokuje 93 procent promieni UVB. Wyższe SPF zapewniają jeszcze większą ochronę, ale tylko do pewnego momentu: SPF 30 blokuje 97 procent promieni UVB, a SPF 50+ (maksymalny SPF, jaki można znaleźć na etykietach filtrów przeciwsłonecznych ze względu na nowe przepisy Food and Drug Administration (FDA)) blokuje 98 procent.

Czego należy szukać w produktach z filtrem przeciwsłonecznym? Czy sztyfty i spraye z filtrem przeciwsłonecznym są tak samo skuteczne jak balsamy?

Tak długo jak używasz kremu z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 15 lub wyższym, który ma szerokie spektrum działania (co oznacza, że blokuje zarówno promienie UVA jak i UVB), nie ma znaczenia czy używasz balsamu, kremu, żelu, sztyftu czy sprayu. "Problem z niektórymi najprostszymi i najbardziej kosmetycznie akceptowalnymi produktami polega na tym, że często nie blokują one odpowiednio zarówno promieni UVA, jak i UVB. Musisz zwracać uwagę na składniki, ale najlepszy filtr przeciwsłoneczny to ten, na którego noszenie zgadza się Twoje dziecko" - mówi dr Leachman. Niemniej jednak, spraye, które zawierają "odpowiednie składniki", są świetne dla przemieszczających się maluchów i przedszkolaków. Niektóre małe dzieci są wrażliwe na pewne składniki filtrów przeciwsłonecznych. Aby sprawdzić reakcję na te składniki, nałóż niewielką ilość kremu na wewnętrzną stronę ramienia dziecka i sprawdź, czy po 24 godzinach nie pojawi się tam zaczerwienienie lub wysypka. Filtry przeciwsłoneczne z dwutlenkiem tytanu lub tlenkiem cynku są często mniej drażniące, ponieważ składniki te nie są wchłaniane przez skórę. Jeśli Twoje dziecko będzie przebywać w wodzie lub będzie się pocić, szukaj wodoodpornych filtrów przeciwsłonecznych (FDA zrezygnowała z wodoodpornych i odpornych na pot oświadczeń). Nowe wodoodporne etykiety określają, jak długo - 40 minut lub 80 minut - filtr przeciwsłoneczny zapewnia ochronę, zanim będziesz musiała go ponownie nałożyć.

W jakim wieku można bezpiecznie nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym na skórę dziecka?

Skóra dziecka jest wrażliwa i łatwo wchłania zbyt wiele substancji chemicznych, dlatego unikaj stosowania kremów z filtrem przed ukończeniem przez dziecko 6 miesiąca życia, z wyjątkiem tych, których jedynym składnikiem aktywnym jest tlenek cynku, i stosuj je na małych powierzchniach ciała. Używaj odzieży i cienia jako głównej metody ochrony. Zapewnij dziecku dodatkową ochronę, trzymając je jak najdłużej z dala od słońca: spaceruj przed 10 rano lub po 16, kiedy promienie UVB nie są tak intensywne; używaj daszka do wózka; ubieraj dziecko w lekkie ubranka, które zakrywają jego ręce i nogi; wybieraj kapelusz lub czapkę z szerokim rondem, który zakrywa twarz, uszy i szyję.

Jakiej ilości kremu z filtrem przeciwsłonecznym powinnam użyć dla mojego dziecka? Jak często należy go ponownie nakładać?

Skin Cancer Foundation (skincancer.org) zaleca, aby dorośli stosowali co najmniej uncję (czyli szklankę) kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ale nie ma określonej ilości dla rosnących dzieci. Ważne jest, aby pokryć wszystkie odsłonięte miejsca (zwłaszcza miejsca, które łatwo przeoczyć, takie jak uszy, czubki stóp, grzbiety kolan i dłonie) na 30 minut przed wyjściem dziecka na zewnątrz, aby jego skóra miała czas na wchłonięcie kremu. Nakładaj ponownie przynajmniej co dwie godziny, częściej, jeśli dziecko pływa, bawi się w wodzie lub poci się.

Czy niektóre produkty działają lepiej na określone części ciała?

Balsamy, żele, kremy i spraye z filtrem przeciwsłonecznym zapewniają dobrą ochronę od szyi w dół. "To naprawdę kwestia tego, który z nich jest najłatwiejszy do nałożenia na dziecko" - mówi dr Leachman. Sztyfty z filtrem przeciwsłonecznym mają mniejszą szansę dostać się do oczu dziecka, dlatego świetnie nadają się do stosowania na czole, nosie, policzkach, podbródku, a nawet w uszach, ale używaj tylko sztyftów z filtrem przeciwsłonecznym, których składniki zawierają tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Zaleca się również stosowanie balsamu do ust z filtrem SPF. Ostatecznie jednak, dr Leachman twierdzi, że "najlepszą ochroną przeciwsłoneczną" jest odzież (zwłaszcza z filtrem SPF), a następnie balsamy, żele, kremy i sztyfty.

Więcej sposobów na ochronę dzieci przed słońcem

Czy moje dziecko naprawdę musi nosić krem z filtrem przeciwsłonecznym w zimie lub w pochmurne dni?

Aż do 80 procent promieni UV przenika przez chmury i odbija się od piasku, wody, śniegu, a nawet betonu. "Dzieci mogą być bardziej narażone na działanie promieni UV w chłodne dni, ponieważ dłużej przebywają na zewnątrz" - mówi dr Mariwalla. Podstawowe wskazówki dotyczące ochrony przeciwsłonecznej - ubranie zakrywające ramiona i nogi, kapelusz z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem - nadal mają zastosowanie.

Czy moje dziecko otrzyma wystarczającą ilość witaminy D, jeśli zawsze będzie miało na sobie filtr przeciwsłoneczny?

Twoje dziecko potrzebuje witaminy D, aby pomóc organizmowi wchłaniać wapń i budować mocne kości, a promienie słoneczne są jej doskonałym źródłem. Badania sugerują, że niemowlęta i dzieci nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy D (być może z powodu częstszego stosowania filtrów przeciwsłonecznych). Dlatego Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby wszystkie dzieci - od noworodków do nastolatków - otrzymywały 400 jednostek międzynarodowych (IUs) witaminy D dziennie w postaci suplementów. Jeśli suplementacja jest konieczna, szukaj roztworów w postaci płynnych kropli dla niemowląt i małych dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym oraz witamin do żucia dla dzieci w wieku 3 lat i starszych.

Moja rodzina ma ciemną skórę. Czy musimy się martwić o ochronę przeciwsłoneczną?

"To błędne przekonanie, że osoby o ciemnej skórze są odporne na raka skóry" - mówi dr Mariwalla. Chociaż rak skóry dotyka od 1 do 4 procent Afroamerykanów, Latynosów i Azjatów, jest on często bardziej śmiertelny, ponieważ dłużej pozostaje niewykryty (a liczba zachorowań wśród Azjatów rośnie). W przypadku ciemnej skóry rak może również czaić się w miejscach, które nie są wystawione na działanie promieni słonecznych, takich jak dłonie, podeszwy stóp i błony śluzowe.

Co jeszcze mogę zrobić, aby chronić moją rodzinę, oprócz ochrony przeciwsłonecznej?

Trzymaj dziecko z dala od słońca między godziną 10 a 16, kiedy promienie UVB są najbardziej intensywne. Ubieraj je w ubrania z ochroną UV co najmniej SPF 30 lub o gęstym splocie (nie powinno być przez nie widać) i upewnij się, że nosi okulary przeciwsłoneczne i kapelusze z szerokim rondem, które chronią twarz, uszy i szyję. W miarę możliwości szukaj cienia.

Czy moje dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne?

Skóra wokół oczu również jest podatna na działanie promieni UV, dlatego dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne już od 6 miesiąca życia. Szukaj okularów przeciwsłonecznych w rozmiarze dziecięcym, które zapewniają co najmniej 99 procent ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB, zakrywają jak najwięcej skóry (świetne są okulary typu wraparound) i są odporne na uderzenia lub rozbicie.

Kiedy należy zacząć sprawdzać skórę dziecka pod kątem zmian i na co należy zwrócić uwagę?

Prawdopodobieństwo zachorowania dziecka na raka skóry jest niewielkie (około 3 procent w przypadku czerniaka według Skin Cancer Foundation), a pojawianie się nowych pieprzyków oraz zmiana ich wielkości i koloru w miarę wzrostu dziecka jest normalnym zjawiskiem. Mimo to, dobrze jest, abyś Ty (i w końcu Twoje dziecko) zapoznała się z jej skórą, abyś mogła natychmiast rozpoznać wszelkie zmiany. "Patrz na skórę dziecka podczas zmiany pieluszek lub kąpieli. Poznaj jej znamiona" - radzi dr Leachman. Zwróć uwagę na znamiona, które są: asymetryczne (jedna strona jest inna niż druga); mieszanka kolorów brązowego, opalonego i czarnego; większe niż gumka do mazania; karbowane, nierówne lub niewyraźnie wyglądające wokół granic; swędzące lub krwawiące. "Im wcześniej zaczniesz z dzieckiem samodzielnie sprawdzać skórę, tym bardziej prawdopodobne, że stanie się to dla niego nawykiem na całe życie - potencjalnie ratującym życie" - mówi dr Leachman.

W jakim wieku moje dziecko powinno zgłosić się do dermatologa?

Dzieci, których rodzice lub rodzeństwo chorowali na czerniaka, mają o 50 procent większe szanse na zachorowanie na tę chorobę, dlatego też The Skin Cancer Foundation zaleca, aby od 10. roku życia zgłaszały się do dermatologa na badania skóry dwa razy w roku (rodzice powinni regularnie sprawdzać skórę swoich dzieci, począwszy od okresu niemowlęcego). W przeciwnym razie, wizyty mogą poczekać do wieku dorosłego, chyba że zauważysz wątpliwą zmianę na skórze.

Co należy zrobić, jeśli moje dziecko ulegnie poparzeniu słonecznemu?

Zadzwoń do pediatry, jeśli Twoje dziecko jest poniżej 1 roku życia lub jeśli jest starsze niż 1 rok i ma pęcherze, silny ból, senność lub gorączkę powyżej 101 stopni. Ibuprofen i chłodne kąpiele lub wilgotne okłady mogą złagodzić ból, obrzęk i swędzenie. (Nigdy nie podawaj dzieciom aspiryny, ponieważ może ona powodować rzadką, ale poważną chorobę metaboliczną zwaną zespołem Reye'a). Chroń dziecko przed słońcem, dopóki oparzenie się nie zagoi.

Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej, w tym opinie medyczne i wszelkie inne informacje dotyczące zdrowia, służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako konkretna diagnoza lub plan leczenia dla jakiejkolwiek indywidualnej sytuacji. Korzystanie z tej strony i zawartych na niej informacji nie tworzy relacji lekarz-pacjent. Zawsze należy zasięgnąć bezpośredniej porady lekarza w związku z wszelkimi pytaniami lub problemami, które mogą dotyczyć zdrowia własnego lub innych osób.