5 oszustw związanych z kartami kredytowymi, na które należy uważać

Potwierdź swoje dane dla swojej karty EMV

Branża kart kredytowych przechodzi na karty kredytowe z chipem EMV, aby zmniejszyć liczbę oszustw związanych z kartami kredytowymi. Proces ten jest stosunkowo powolny, ponieważ wystawcy kart kredytowych wysyłają nowe karty w pewnym okresie czasu, a nie wszystkie naraz.

Jak działa oszustwo

Oszuści, podający się za wydawców kart kredytowych, wysyłają do konsumentów e-maile z ostrzeżeniem, że posiadacz karty musi zaktualizować swoje dane osobowe, zanim otrzyma nową kartę z chipem. Odpowiadając na e-mail z danymi osobowymi, a nawet klikając na link i wprowadzając dane osobowe, oszuści otrzymują to, czego potrzebują, aby dokonać kradzieży tożsamości.

Jak uniknąć oszustwa

 • Zawsze pamiętaj, że wystawca Twojej karty kredytowej nie będzie prosił Cię o aktualizację informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej.
  Wystawcy kart kredytowych wysyłają nowe karty kredytowe z chipem automatycznie, bez żadnego działania ze strony posiadacza karty.
 • Jeśli zastanawiasz się, kiedy otrzymasz nową kartę EMV, skontaktuj się z biurem obsługi klienta wystawcy karty, korzystając z numeru podanego na odwrocie Twojej obecnej karty kredytowej.
 • Nie klikaj na linki w wiadomościach e-mail, nawet jeśli wyglądają, jakby pochodziły od wystawcy Twojej karty kredytowej. Odwiedź wystawcę karty kredytowej w Internecie, przechodząc bezpośrednio na jego stronę internetową.

Oszustwo związane z obniżeniem oprocentowania

Oszustwa polegające na obniżeniu oprocentowania kart kredytowych wykorzystują sfrustrowanych użytkowników kart kredytowych, którzy chcą obniżyć oprocentowanie swoich kart kredytowych i szybciej spłacić swoje salda.

Jak działa oszustwo

Otrzymujesz nagrany wcześniej telefon od kogoś, kto mówi, że kwalifikujesz się do programu, który pomoże Ci obniżyć oprocentowanie i szybciej spłacić saldo karty kredytowej. Wszystko, co musisz zrobić, to uiścić opłatę, zapisać się do programu, a firma będzie pracować nad obniżeniem oprocentowania Twojej karty kredytowej.

Rozmowa telefoniczna może brzmieć tak, jakby pochodziła od wystawcy karty kredytowej, a firma może nawet posiadać informacje o koncie karty kredytowej.

Oszust obciąża Twoją kartę kredytową za usługi, ale nie pomaga Ci obniżyć oprocentowania zgodnie z obietnicą. Możesz zostać obciążony nawet wtedy, gdy zrezygnujesz z usług.

Jak uniknąć oszustwa

 • Dodaj swój numer do krajowego rejestru "Do Not Call Registry", aby zmniejszyć prawdopodobieństwo otrzymania jednego z tych połączeń. Możesz dodać swój numer odwiedzając stronę DoNotCall.gov lub dzwoniąc pod numer 1-888-382-1222.
 • Jeśli otrzymasz automatyczny telefon od firmy, która prosi o obniżenie oprocentowania, odłóż słuchawkę, nie rozmawiając z nikim z jakiegokolwiek powodu. Rozmowa z człowiekiem może doprowadzić do kolejnych telefonów.
 • Nie podawaj ani nie potwierdzaj swoich danych osobowych lub finansowych podczas rozmowy telefonicznej, której nie byłeś inicjatorem. Oszuści często uzyskali pewne informacje o karcie kredytowej i chcą się upewnić, że są one dokładne lub uzyskać od Ciebie jeszcze jedną informację, taką jak kod PIN lub kod zabezpieczający, aby móc dokonać oszustwa na Twoim koncie.
 • Jeśli kwalifikujesz się do niższego oprocentowania, możesz je uzyskać za darmo, po prostu prosząc wystawcę karty kredytowej o niższe oprocentowanie.

Potencjalne oszustwo na Twoim koncie

Ostrzeżenie wystawcy karty kredytowej o oszustwie na Twoim koncie może uchronić Cię przed przyszłymi nieuczciwymi opłatami. Jak na ironię, oszuści mogą wykorzystać ten rodzaj telefonu do popełnienia prawdziwego oszustwa.

Jak działa oszustwo

Otrzymujesz telefon od kogoś, kto twierdzi, że jest z działu ds. oszustw wystawcy Twojej karty kredytowej. Mówi, że na Twoim koncie pojawiły się podejrzane działania i potrzebuje od Ciebie pewnych informacji, aby sprawdzić, czy Twoje konto nie zostało naruszone.

Oszuści mogą już posiadać pewne informacje - Twoje nazwisko, adres lub numer konta - i wykorzystują je, aby subtelnie przekonać Cię, że to oni są wystawcą Twojej karty kredytowej. Dzwonią, aby uzyskać dodatkowe informacje, które mogą wykorzystać do oszustwa - na przykład kod zabezpieczający znajdujący się na odwrocie karty kredytowej.

Jak uniknąć oszustwa

 • Wystawca Twojej karty kredytowej może rzeczywiście zadzwonić do Ciebie, jeśli podejrzewa się oszustwo na Twoim koncie. Jednak zamiast podawać swoje dane osobowe, powinieneś odłożyć słuchawkę i zadzwonić pod numer podany na odwrocie karty kredytowej, aby upewnić się, że naprawdę rozmawiasz z wystawcą karty kredytowej.
 • Nie podawaj informacji o swojej karcie kredytowej podczas rozmów, których nie inicjowałeś.
 • Stale monitoruj aktywność swojego konta w Internecie lub za pomocą aplikacji na smartfona, abyś był świadomy swojej aktywności na koncie. Natychmiast zgłoś nieautoryzowane opłaty wystawcy karty kredytowej. Jeśli Twoje konto zostało naruszone, możesz otrzymać nową kartę kredytową.

Fałszywe połączenia z recepcją hotelu

Hotel jest prawdopodobnie jednym z ostatnich miejsc, w których spodziewałbyś się oszustwa, ale musisz mieć się na baczności, nawet gdy jesteś na wakacjach.

Jak działa oszustwo

Odpoczywasz na wakacjach lub udajesz się w podróż służbową, a w środku nocy na Twój hotelowy telefon dzwoni ktoś, kto podaje się za pracownika recepcji. Osoba dzwoniąca mówi, że wystąpił problem z systemami komputerowymi hotelu i musisz ponownie podać dane swojej karty kredytowej. Jeśli podasz dane swojej karty kredytowej, oszust może wykorzystać te informacje do dokonania oszukańczych opłat na Twoim koncie.

Jak uniknąć oszustwa

 • Nie podawaj informacji o swojej karcie kredytowej przez telefon, zwłaszcza jeśli nie byłeś inicjatorem rozmowy. Nie ma sposobu, aby zweryfikować autentyczność połączenia.
 • Podejdź do recepcji i zapytaj osobiście, czy prośba o podanie informacji o karcie kredytowej była uzasadniona. Jeśli nie możesz zejść na dół od razu, zadzwoń do recepcji, aby sprawdzić, czy rzeczywiście wystąpił problem z systemem.

Darmowe Wi-Fi

Chcąc zaoszczędzić dane w telefonie lub uniknąć płacenia za Wi-Fi w miejscach publicznych, możesz szukać i łączyć się z pierwszym otwartym hotspotem Wi-Fi, jaki znajdziesz. Może się jednak okazać, że nie jest to bezpieczny wybór.

Jak działa oszustwo

Oszuści zakładają darmowy hotspot Wi-Fi, który nie wymaga podania hasła. Po połączeniu się z nim oszust ma dostęp do praktycznie wszystkich informacji przesyłanych przez sieć. Jeśli zalogujesz się do swojego banku internetowego lub sprawdzisz saldo swojej karty kredytowej, oszust może uzyskać Twoją nazwę użytkownika i hasło. Jeśli złożysz zamówienie przez telefon komórkowy, oszuści mogą uzyskać wszystkie informacje o Twojej karcie kredytowej i dane osobowe. Czasami może nawet uzyskać dostęp do informacji zawartych w historii Twojej przeglądarki lub odszyfrować informacje przesłane za pośrednictwem bezpiecznych stron internetowych.

Jak uniknąć oszustwa

Uważaj na darmowe połączenia Wi-Fi, zwłaszcza w miejscach, w których zazwyczaj pobierane są opłaty za Wi-Fi. Nawet jeśli odwiedzane przez Ciebie miejsce oferuje darmowe Wi-Fi, przed połączeniem potwierdź nazwę sieci z pracownikiem.
Uważaj na informacje, które wysyłasz korzystając z darmowej sieci Wi-Fi. Nawet jeśli jesteś połączony z właściwą siecią, hakerzy mogą połączyć się z tą samą siecią i przechwycić wysyłane przez Ciebie informacje.

Skimming kart kredytowych

Uznajemy za oczywiste, że nasze karty kredytowe są bezpieczne, gdy machamy nimi lub podajemy je kasjerowi w celu sfinansowania transakcji. Istnieje jednak ryzyko, że informacje o karcie kredytowej mogą zostać skradzione, gdy jest ona przesuwana w celu zapłacenia za towary lub usługi.

Jak działa oszustwo

W przypadku skimmingu karty kredytowej, oszust przechwytuje Twoją kartę kredytową podczas legalnej transakcji. Oszuści mogą umieścić urządzenie do skimmingu na zwykłym terminalu do przetwarzania kart kredytowych. Stacje benzynowe i bankomaty od dawna są ulubionymi miejscami oszustów, którzy chcą umieścić urządzenia do skimmingu. Ostatnio oszuści zaczęli umieszczać skimmery nad czytnikami kart kredytowych w kasach samoobsługowych w dużych sklepach detalicznych.

Czasami kasjerzy i kelnerki są werbowani, aby stać się częścią kręgu oszustów. Kiedy nie patrzysz, przesuwają Twoją kartę kredytową przez ręczne urządzenie do skimmingu.

Gdy informacje o Twojej karcie kredytowej zostaną "wyłudzone", oszuści mogą je wykorzystać do stworzenia fałszywych kart kredytowych i dokonania oszukańczych obciążeń Twojego konta.

Jak uniknąć oszustwa

 • Sprawdzaj czytniki kart kredytowych przed ich użyciem, zwłaszcza na stacjach benzynowych, w bankomatach i przy kasach samoobsługowych. Unikaj korzystania z czytników kart kredytowych, które wyglądają, jakby przy nich manipulowano.
 • Zasłaniaj rękę podczas wprowadzania kodu PIN. Oszuści często umieszczają kamery w pobliżu urządzeń do skimmingu, aby przechwycić Twój PIN.
 • Dokładnie monitoruj swoje konta kart kredytowych i debetowych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek opłaty, których nie dokonałeś, natychmiast skontaktuj się z wystawcą karty kredytowej.