Jak wybrać najlepsze rękawice do spawania elektrodą otulonąSpawanie drążkowe, znane również jako spawanie łukiem krytym (SMAW), jest jednym z pierwszych i najczęściej stosowanych procesów spawalniczych na świecie. Spawanie drążkowe wytwarza najwięcej ciepła, iskier i rozprysków, co oznacza, że grubsza rękawica jest niezbędna.

Ten blog przedstawia czynniki, które należy wziąć pod uwagę, szukając najlepszych rękawic do spawania drążkowego.


Kiedy należy stosować spawanie drążkowe:

Spawanie drążkowe jest uniwersalnym procesem, ponieważ może być wykonywane wewnątrz i na zewnątrz oraz w odległych miejscach.

Dzięki temu jest zalecane do pracy przy rurociągach, rafineriach i statkach.

Spawanie drążkowe jest stosowane do spawania żelaza, stali i stali nierdzewnej, ale może być również wykorzystywane do spawania aluminium, niklu i stopów miedzi.

1. Podkład aluminiowy:

Promieniowanie cieplne jest głównym problemem dla spawaczy drążkowych ze względu na dużą ilość iskier i wytwarzanego ciepła.

Z tego powodu warto rozważyć rękawice do spawania drążkowego z aluminiowanym spodem, jak w przypadku naszych rękawic 505ALB, które mogą odbijać do 95% promieniowania cieplnego.2. Izolacja:

Temperatura łuku spawalniczego waha się od 5400°F (ok. 3000°C) do 36 000°F (ok. 20 000°C), stąd tak ważna jest aluminizowana warstwa spodnia.

Jednak te wysokie temperatury wpływają również na spawany metal.

Szukaj rękawic izolowanych bawełną lub wełną, aby uniknąć oparzeń spowodowanych kontaktem termicznym.

Zręczność nie jest tak istotna przy spawaniu drążkiem, jak przy spawaniu metodą TIG, więc dodatkowa wyściółka może być tylko korzystna.

3. Promieniowanie ultrafioletowe:

Łuki spawalnicze są tak jasne, że mogą prowadzić do schorzenia zwanego "okiem łukowym", jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności.

Aby zmniejszyć narażenie na promieniowanie, należy nosić środki ochrony indywidualnej, takie jak hełmy spawalnicze z ciemnymi płytami czołowymi.

Oko jest oczywistą częścią ciała, którą chronimy podczas spawania.

Jednak promienie UV pochodzące z łuków spawalniczych mogą oddziaływać na naszą skórę w taki sam sposób, jak przebywanie na zewnątrz w słoneczny dzień.

Prawdopodobnie nie chcesz przerywać spawania co trzydzieści minut, aby ponownie nałożyć krem z filtrem SPF 60.

Zamiast tego wybierz ciężkie skórzane rękawice i skórzaną kurtkę spawalniczą.

Kurtki te dodatkowo chronią górną część ciała przed iskrami i odpryskami.

4. Kevlar® Stitching:

Ze względu na wysoką temperaturę wydzielaną podczas spawania łukowego, nierzadko dochodzi do przepalenia się bawełnianych szwów i rozpadnięcia się rękawic.

Kevlar® nie spali się ani nie stopi nawet w wyższych temperaturach, zwiększając żywotność rękawic.

Spawanie drążkowe jest jednym z pierwszych i najpopularniejszych stylów spawania na świecie ze względu na swoją prostotę - zarówno w obsłudze, jak i wyposażeniu.

Musisz jednak upewnić się, że masz na sobie odpowiednią ochronę.

Chcesz poznać więcej sugestii dotyczących sprzętu ochronnego do spawania?

Przeczytaj nasz blog na temat wyboru najlepszych rękawic do spawania MIG.

O admin

Więcej przez admin