Ślepota przewidywania, błąd perspektywy czasu i ryzyko

Ślepota prognostyczna, uprzedzenie wsteczne i ryzykoJedną

z pięknych cech zawodności jest to, co Alan Watts nazwał Mądrością Niepewności .

Watts opisuje jak binarne światopoglądy tworzą strach i dogmaty, sprawiając, że ludzie boją się i wymyślają zabezpieczenia, które nie istnieją. Myśl Wattsa pomaga wyjść z binarnego światopoglądu i zaakceptować sposób bycia, który żyje dialektycznie w niepewności, rozumiejąc miejsce, w którym doświadcza się mądrości. Zabezpieczenia wymyślone z przerażenia i strachu są zazwyczaj odczuwane poprzez demonizowanie "innego" i wszystkiego, co tworzy niepewność. Taki światopogląd rozumie ryzyko jako grozę zawodności, a nie jej piękno, a następnie tworzy dogmat zera, jak gdyby nic nie dawało pewności.

W takim światopoglądzie spogląda się wstecz i mówi: "wszystkim wypadkom można zapobiec", "bezpieczeństwo to wybór, którego dokonujesz". Taki światopogląd zawsze patrzy wstecz, nie zdając sobie sprawy, że wszystko, na co liczy, wybiega w przyszłość i opiera się na nadziei i wierze.

Ślepota na przyszłość jest podstawą zawodności i ryzyka, rzeczywistości życia i nauki. Samo znaczenie słowa "ryzyko" dotyczy tego, co NIE jest znane. Strach przed ryzykiem jest strachem przed niewiedzą. To dlatego ludzie znajdują wielką pociechę w spojrzeniu wstecz i uwielbiają wymyślone złudzenia i dogmaty analityki predykcyjnej oraz nonsensowną lingwistykę zera.

Jeśli chcesz zrozumieć ryzyko, oto kilka moich ulubionych książek:

 1. Bernstein, P., (1996) Against the Gods, The Remarkable Story About Risk. Wiley and Sons. New York. (https://matrixtrainings.files.wordpress.com/2014/09/against-the-gods-the-remarkable-story-of-risk-1996-peter-l-bernstein.pdf )
 2. Douglas, M., Risk and Blame, Essays in Cultural Theory. Routledge. London. (https://monoskop.org/images/1/1d/Douglas_Mary_Risk_and_Blame_Essays_in_Cultural_Theory_1994.pdf)
 3. Gardner, D., (2008) Risk, The Science and Politics of Fear. Virgin Books, Londyn. (https://www.dangardner.ca/publication/risk )
 4. Houk, J., (2017) The Illusion of Certainty, How Flawed Beliefs of religion Harm Our Culture. Promethius Books, Nowy Jork. (https://au1lib.org/book/4988960/0d0c62?id=4988960&secret=0d0c62 )
 5. Kierkegaard, S., (1844) The Concept of Anxiety. A Simple Psychologically Oriented Deliberation in View of the Dogmatic Problem of Hereditary Sin. Norton and Co. New York. (http://lib.stikes-mw.id/wp-content/uploads/2020/06/The-Concept-of-Anxiety_-A-Simple-Psychologically-Orienting-Deliberation-on-the-Dogmatic-Issue-of-Hereditary-Sin-PDFDrive.com-.pdf )
 6. Slovic, P., (2000) The Perception of Risk. Earthscan. London. (https://www.thecampbellinstitute.org/wp-content/uploads/2017/05/Campbell-Institute-Risk-Perception-WP.pdf )
 7. Slovic, P., (2010) The Feeling of Risk. Earthscan. London. (https://www.researchgate.net/publication/274532126_The_Feeling_of_Risk_New_Perspectives_on_Risk_Perception )
 8. Taleb, N., (2007) The Black Swan, The Impact of the Highly Improbable. Random House. New York. (http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.695.4305&rep=rep1&type=pdf)

Wystarczy przeczytać którąkolwiek z tych książek, a szybko pozbędziesz się nonsensownej ideologii zera.

Jeśli wierzysz w ryzyko i rozumiesz ryzyko, będziesz nie tylko wiedział, że ludzie będą poszkodowani, ale będziesz wiedział, że szkoda jest nieunikniona. Jeśli krzywda jest nieunikniona, to pytanie nie jest głupim pytaniem binarnym: 'ilu chcesz dzisiaj skrzywdzić'. Ale raczej, jeśli zostaniesz skrzywdzony: "Jaką odporność, umiejętności i mądrość wykształciłeś, aby poradzić sobie z krzywdą? "

Strach przed krzywdą to nie tylko strach przed omylnością i uczeniem się, to także stra

ch przed strachem.

Jeśli ryzyko nie ma sensu (https://www.humandymensions.com/product/risk-makes-sense/), to nadszedł czas, abyś oddał pracę na rzecz bezpieczeństwa. Zero nie tylko zaprzecza ryzyku, ale uważa je za wroga. Samo istnienie przemysłu bezpieczeństwa opiera się na rzeczywistości i nieuchronności szkody. Ideologia zero jest całkowitym zaprzeczeniem takiej rzeczywistości, dlatego jest to zaburzenie zdrowia psychicznego.

Ślepota Przewidywania utrzymuje osoby ludzkie: w pokorze, dociekaniu, wyobrażaniu sobie, odkrywaniu, uczeniu się, nadziei, wspólnej rozmowie/słuchaniu i wierności. Wspólna Ślepota Przewidywania powinna hamować: obwinianie, fałszywą świadomość, pewność siebie/arogancję, lingwistykę przewidywania i naiwną racjonalność.

Tylko ludzie z urojeniami wyznaczają sobie cel, którego nie mogą osiągnąć, a potem spędzają resztę życia na liczeniu, ile razy go nie osiągną!

Kiedy zaakceptujemy nieuchronność omylności i rzeczywistość niepewności, nie pogodzimy się z fatalizmem. Fatalizm, podobnie jak zero, jest produktem binarnego uwięzienia i strachu. Mądrość w osobowości pochodzi z odrzucenia binarnego uwięzienia i skupienia się na ruchu bycia/uczenia się i kroczenia naprzód w życiu przez wiarę. Wiara nie jest tylko słowem religijnym, ale słowem, które definiuje sposób, w jaki osoby podejmują decyzje oparte na zaufaniu i nadziei w obliczu ryzyka. Ludzie, którzy rozumieją ryzyko, nie muszą przepraszać za używanie słowa "wiara". Przydałoby się trochę poczytać Molleringa: https:

//www.kent.ac.uk/scarr/events/Mollering.pdfWhen robimy krok do przodu, patrząc do tyłu, zazwyczaj zderzamy się z różnymi rzeczami.

Psychologiczne zderzenie jest tym, co się dzieje, gdy ludzie pokładają swoją wiarę i zaufanie w papierkowej robocie, jakby to była jakaś droga do zera. Wystarczy kilka pytań od prawnika w WHS, aby rozwiać złudzenia wiary w papierkową robotę (https://www.booktopia.com.au/paper-safe-gregory-w-smith/book/9780987630001.html). Praca papierkowa (https://vimeo.com/162034157 ) jest nie tylko nieaktualna, ponieważ jest napisana, ale odciąga przemysł bezpieczeństwa od natychmiastowości i ciągłego myślenia o ryzyku, jakie niesie ze sobą słuchanie konwersacyjne, co my w SPoR nazywamy "iCue Listening" (https://safetyrisk.net/conversational-icue/ ). Jest to punkt wyjścia dla każdego, kto bierze udział we Wprowadzeniu do SPoR. Kolejny bezpłatny moduł rozpocznie się we wrześniu (https://cllr.com.au/product/an-introduction-to-the-social-psychology-of-risk-unit-1-free-online-module/). Za każdym razem, gdy prowadzimy ten moduł, nikt z branży bezpieczeństwa nie wie, jak słuchać w sytuacjach zagrożenia.

Ten sam problem istnieje, gdy zakłada się, że powodem niepowodzenia pracy papierkowej jest to, że nie została ona skomponowana zgodnie z pewnym światopoglądem użyteczności. Aby poradzić sobie z ryzykiem, trzeba myśleć krytycznie o światopoglądach, a nie tylko o technice. Wiedza na temat ludzkiej umiejętności czytania i pisania, lingwistyki, czytania i rozumienia w zawodzie nauczyciela i edukatora rozumie to jako zły problem. Useability Bias jest podobny do Hindsight Bias i jest dowodem na nieujawniony światopogląd. Specjaliści w dziedzinie edukacji i nauczania znają wiele szkół myślenia na temat rozwoju języka u dzieci i opierają się deklaracjom o uproszczonych, mechanistycznych formułach (https://safetyrisk.net/its-always-about-paperwork/ ).

Prawdziwą drogą naprzód w dziedzinie ryzyka jest akceptacja ryzyka poza binarnymi, uproszczonymi formułami. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują pracownicy, jest jakiś bohater promujący pewniki zera. Czasami ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują pracownicy, jest formularz zaprojektowany przez inżyniera, który mówi im, jak myśleć o ryzyku. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują pracownicy w obliczu niepewności, jest jakaś kompozycja mówiąca im, że są pewni wyeliminowania niepewności. Dlatego właśnie w SPoR zaproponowano drogę naprzód poprzez iCue Listening i wiemy, że to działa (https://www.humandymensions.com/product/it-works-a-new-approach-to-risk-and-safety/), łącząc wspólną mądrość pracowników, którzy wiedzą o niepewności, z jaką muszą się mierzyć każdego dnia.

3. PAPERWORK from Human Dymensions on Vimeo.

 • Bio
 • Najnowsze posty
 • Więcej o Rob

Dr Rob LongEkspert

w dziedziniepsychologii społecznej, dyrektor i szkoleniowiec w Human DymensionsLatest

posts by Dr Rob Long (zobacz wszystkie)

 • Mowa, raportowanie i zaufanie do bezpieczeństwa - 19 lipca 2021r.
 • Czy ludzie zajmujący się bezpieczeństwem są wykrywaczami kłamstw? - 18 lipca 2021 r.
 • Kiedy widzenie NIE jest wierzeniem - 13 lipca 2021r.
 • Udzielanie i przyjmowanie porad w zakresie bezpieczeństwa - 12 lipca 2021r.
 • Dochodzenia na sposób IOSH - 9 lipca 2021r.
PhD., MEd., MOH., BEd., BTh., Dip T., Dip Min., Cert IV TAA, MRMIA Rob jest założycielem Human Dymensions i posiada bogate doświadczenie, kwalifikacje i wiedzę specjalistyczną w wielu sektorach, w tym w rządzie, edukacji, korporacji, przemyśle i sektorach społecznych w ciągu 30 lat. Rob pracował na wszystkich poziomach sektora edukacji i szkoleń, w tym służył w różnych programach wykonawczych, nadzoru po ukończeniu studiów, projektowania i wdrażania kursów po ukończeniu studiów.

Prosimy o udostępnianie naszych postów

 • Kliknij, aby wydrukować (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby wysłać to do przyjaciela (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Telegramie (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Reddit (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Otwiera się w nowym oknie)

Powiązane