Czy może być za zimno na pracę na zewnątrz?"Zimna pogoda" to pojęcie względne. 40 stopni Fahrenheita to plażowa pogoda w Kanadzie, ale dla kogoś, kto mieszka na Florydzie, jest to nędzny, chłodny dzień.

Jednak istnieje coś takiego jak niebezpiecznie zimna pogoda i ma ona wpływ na ludzi w wielu branżach. W tym wpisie omówimy niektóre z tych czynników oraz sposoby zachowania ciepła (i bezpieczeństwa) w pracy.


Co jest niebezpiecznego w zimnie?

Amerykański Departament Pracy (U.S. Department of Labor - DOL) wyjaśnia, że ciało pracuje ciężej, aby regulować swoją temperaturę, gdy temperatura spada.

Gdy warunki są zbyt trudne do zniesienia, możesz doznać odmrożeń, hipotermii i innych szkodliwych skutków. Dobra wiadomość jest taka, że szkolenie, świadomość i sprzęt ochronny mogą pomóc pracownikom pozostać cieplejszymi, bezpieczniejszymi i suchszymi, gdy wieje zimowy wiatr.

Nie zapominaj o wychłodzeniu przez wiatr:

Klinika Mayo twierdzi, że temperatury poniżej 5°F są szczególnie niebezpieczne, a przy -16,6°F wystarczy mniej niż 30 minut, aby doszło do odmrożeń.

Ale zimno nie dotyczy tylko rzeczywistej temperatury, chłód wiatru jest również ważnym czynnikiem. Wykres chłodu wiatru National Weather Service pokazuje zakres niskich temperatur i warunków wiatrowych, w których ludzie odczuwają szkodliwe skutki.

W temperaturze -20°F, silny wiatr może sprawić, że temperatura odczuwalna będzie zbliżona do -55°F, a odmrożenia mogą wystąpić w ciągu 5 minut.

Chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących utrzymywania ciepła na zewnątrz?

Przeczytaj nasz blog Jak zachować ciepło jak Kanadyjczyk!

Ubieraj się w zimną pogodę:

Bezpieczeństwo zimą to coś więcej niż tylko okrycie się ciężką kurtką. Twoja wiedza na temat warunków pogodowych i świadomość sytuacyjna w bardzo zimnym środowisku są również ważne.

DOL twierdzi, że pracownicy powinni odpowiednio zaplanować pracę na zewnątrz. Świadomość warunków pogodowych, a także świadomość tego, jak reaguje na nie organizm, może uratować życie.

Układanie warstw jest lepsze niż pakowanie się w jeden ciężki sprzęt. Zawsze, gdy jest to możliwe, zakładaj warstwy w następujący sposób:

 • Lekka, odprowadzająca wilgoć warstwa podstawowa
 • środkowa warstwa izolacyjna
 • oddychająca, ale wodoodporna warstwa zewnętrzna

Dotyczy to zarówno rdzenia, jak i kończyn - pod rękawice robocze używaj wkładki do rękawic, aby odprowadzić wilgoć ze skóry.

Wbrew tradycyjnemu przekonaniu, w porównaniu do reszty ciała. Każda część ciała, która nie jest chroniona, oznacza, że ciepło ciała będzie uciekać.

Powinieneś również rozważyć posiadanie suchej zmiany odzieży, ponieważ wilgoć, taka jak pot, potęguje zimno.

Nie zakładaj, że masz dreszcze, bo jest zimno, może to być wczesna oznaka odmrożeń.


Znaki ostrzegawcze w nagłych wypadkach medycznych:

OSHA mówi, że pracownicy powinni rozpoznawać sygnały alarmowe świadczące o tym, że pracownik potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Obejmują one:

 • Niekontrolowane dreszcze
 • niewyraźna mowa
 • Niezdarność
 • Zmęczenie
 • Dezorientacja lub zdezorientowane zachowanie

Objawy odmrożenia to drętwienie, swędzenie, pieczenie, obrzęk, białe plamy na skórze, szarożółta skóra o twardym lub woskowym dotyku, pęcherze, ciemnienie lub czernienie oraz ból po ponownym ogrzaniu skóry.

Wskazówki dotyczące zapobiegania:

Podczas pracy w wyjątkowo niskich temperaturach, to na pracodawcach i pracownikach spoczywa obowiązek dbania o siebie i o siebie nawzajem. DOL zaleca również:

 • Dodanie szkoleń w celu zwiększenia świadomości i gotowości
 • Rób częste, suche przerwy w pracy
 • Zaplanuj pracę na najcieplejszą część dnia
 • Pracuj w zespołach, nie w pojedynkę
 • Noś odzież odpowiednią do pogody, zwłaszcza warstwową
 • Korzystaj ze słodkich i sportowych napojów, zwłaszcza ciepłych, ale unikaj kofeiny.
 • Jedz wysokokaloryczne posiłki, takie jak makaron
 • Dowiedz się o zagrożeniach związanych z niektórymi istniejącymi wcześniej chorobami i związanymi z nimi lekami, takimi jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi.

Istnieje coś takiego jak "za zimno" na pracę na zewnątrz. Ale przygotowanie ma z tym wiele wspólnego. Podobnie jak kondycja fizyczna, stan zdrowia i wiek.

Niektórzy pracownicy wytrzymują niesamowite warunki pogodowe, które prawie wszystkich innych trzymałyby w domach przy ognisku. Jeśli nie masz luksusu pozostania w domu, gdy zima jest najsroższa, zrób następną najlepszą rzecz: zawsze bądź przygotowany.

Dowiedz się więcej dzięki temu definitywnemu przewodnikowi po rękawicach zimowych!

O Frank MacDonald

Przeczytaj więcej o Franku MacDonaldzie