Jak jeździć defensywnie

Przyjęcie technik jazdy defensywnej może zapewnić bezpieczeństwo Tobie i innym na drodze. Jazda defensywna oznacza po prostu jazdę bez możliwości uniknięcia wypadku. Zachowaj czujność, zostaw wystarczająco dużo miejsca między pojazdem a innymi osobami i odpowiednio dostosuj się do wszelkich niebezpiecznych sytuacji. Pomoże to wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu. Możesz nawet zaoszczędzić pieniądze na ubezpieczeniu samochodowym, pozostając bezwypadkowym lub uzyskując certyfikat kierowcy defensywnego!

Skupienie się na prowadzeniu pojazdu

Unikaj rozpraszania uwagi.Defensywna jazda oznacza skupienie się na jednej rzeczy: prowadzeniu pojazdu. Upewnij się, że nie rozpraszają Cię rozmowy, radio, telefon ani nic innego. Aby być tak czujnym, jak to tylko możliwe, odłóż telefon i inne rozpraszacze i ścisz radio. Jeśli rozpraszasz się podczas rozmowy, nie bierz w niej udziału, dopóki nie dotrzesz do celu.

Bądź czujny. Podczas jazdy zwracaj uwagę na kierunkowskazy, znaki ograniczenia prędkości i sygnały. Powinieneś także okresowo sprawdzać lusterka, aby mieć pełny obraz warunków panujących wokół pojazdu. Wyrobienie w sobie nawyku zauważania tych rzeczy pozwala zachować czujność i gotowość na wszystko, co napotkasz na swojej drodze podczas jazdy.

 • Bardzo trudno jest zachować czujność podczas jazdy, kiedy jest się sennym lub pod wpływem. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo. Poczekaj, aż będziesz w lepszym stanie, lub poproś kogoś innego o prowadzenie.

Patrz przed siebie na drogę. Zamiast skupiać się tylko na tym, co znajduje się przed samochodem, pamiętaj, aby regularnie skanować dalszą część drogi. W ten sposób będziesz przygotowany na to, co Cię czeka. Zwracaj uwagę na takie rzeczy jak:

 • Pojazdy zwalniające w oddali.
 • Nieobliczalnych kierowców na obu pasach.
 • Zagrożenia na drodze, takie jak powalone gałęzie lub ostre zakręty.

Reagowanie na innych kierowców

 1. Nie podążaj zbyt blisko.Zawsze, gdy to możliwe, zachowaj 3-4 sekundy (lub kilka długości samochodu) odstępu od pojazdu jadącego z przodu. Taki bufor da Ci więcej czasu na reakcję, jeśli kierowca przed Tobą gwałtownie zahamuje lub wykona inny niebezpieczny ruch.
 • Na przykład, licz "1 niezależność, 2 niezależność, 3 niezależność", gdy samochód przed Tobą mija jakiś obiekt. Jeśli miniesz ten sam obiekt zanim skończysz liczyć, zwolnij trochę.

Przestrzegaj zasad pierwszeństwa przejazdu. Ustąp pierwszeństwa innym kierowcom, gdy jest to wymagane. Jeśli nie jesteś pewien, kiedy należy to zrobić, sprawdź w lokalnym urzędzie transportu, aby odświeżyć zasady. Cierpliwość i ustępowanie innym kierowcom - nawet jeśli się spieszysz - pomaga zapobiegać wypadkom.

 • Jeśli napotkasz kierowcę, który nie przestrzega zasad pierwszeństwa przejazdu, po prostu go przepuść. Lepiej jest poczekać, niż doprowadzić do wypadku z powodu niecierpliwości innego kierowcy.

Przewiduj reakcje innych kierowców. Nie możesz czytać w myślach innych kierowców, ale możesz zgadywać, jak będą się zachowywać na drodze. W odpowiedzi na to dostosuj swoją jazdę. Na przykład, jeśli znajdziesz się za kierowcą, który gwałtownie hamuje, zostaw dodatkowy odstęp między swoim pojazdem a jego, aby uniknąć najechania na niego z tyłu.

Nie uciekaj się do szału na drodze. To bardzo frustrujące, gdy inni kierowcy są niekonsekwentni, nie przestrzegają przepisów lub są po prostu niebezpieczni. Oprzyj się jednak chęci odegrania się na nich. Złość tylko zwiększy prawdopodobieństwo wypadku. Weź oddech, bądź cierpliwy i skup się na bezpiecznym dotarciu do celu.

 • Na przykład, wyobraź sobie, że jedziesz za kimś, kto ciągle Cię wyprzedza, a następnie zwalnia tuż przed Tobą. Ta osoba może po prostu czuć, że musi być z przodu, co może być bardzo frustrujące.
 • Zamiast ciągle próbować ich wyprzedzać, spróbuj zjechać na inny pas, obrać inną trasę lub po prostu trzymaj się mocno, dopóki nie znikną z drogi.

Reagowanie na warunki jazdy

Kontroluj swoją prędkość.Zwracaj uwagę na ograniczenia prędkości i odpowiednio dostosuj swoją jazdę. Nadążanie za ruchem ulicznym, czy to na ulicy miejskiej, czy na autostradzie, pomaga uniknąć wypadków. Jeśli jednak inni kierowcy poruszają się z niebezpiecznie dużą prędkością, nie próbuj im dorównywać. Postaraj się zjechać na pas ruchu, na którym możesz jechać z bezpieczną prędkością, nie wchodząc im w drogę.

Informuj innych kierowców o tym, co robisz. Zwracając uwagę na to, co robią inni, musisz również pomóc im przewidzieć swoje działania. Rób wszystko, aby być widocznym dla innych kierowców i sygnalizuj, kiedy skręcasz, hamujesz itp.

 • Regularnie sprawdzaj kierunkowskazy, światła hamowania i reflektory. Używaj ich konsekwentnie, aby inni kierowcy widzieli, co robisz.
 • Unikaj martwych punktów: Nie zatrzymuj się w miejscach, w których kierowca jadący przed Tobą nie widzi Cię w lusterkach lub przez szybę.

Dostosuj swoją jazdę do warunków pogodowych. Deszcz, mgła, śnieg, lód, wiatr, błoto i inne czynniki pogodowe mają wpływ na prowadzenie pojazdu. W trudnych lub niebezpiecznych warunkach pogodowych należy wykonać następujące czynności:

 • Zwolnij
 • Zostaw więcej miejsca między pojazdem a innymi
 • Włącz światła, jeśli trudno jest coś zobaczyć
 • Zachowaj szczególną ostrożność na zakrętach i stromych drogach
 • Zatrzymaj się, jeśli jazda wydaje się zbyt niebezpieczna.