Jak bezpiecznie jeździć w deszczu

Jazda w deszczu może być zarówno przerażająca, jak i niebezpieczna, dlatego ważne jest, aby traktować mokrą pogodę poważnie, gdy jesteś na drodze. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby jazda w deszczu była bezpieczniejsza, w tym przygotować się, upewniając się, że Twój samochód jest gotowy i upewniając się, że zawsze dobrze widzisz. Ale najważniejsze jest to, że musisz jeździć zgodnie z warunkami i dostosować kilka swoich nawyków, aby uniknąć poślizgu, poślizgu lub kolizji.

Dbaj o czystość i konserwację samochodu

Utrzymuj czyste i przejrzyste szyby. Dobra widoczność jest kluczem do bezpiecznej jazdy o każdej porze, zwłaszcza gdy widoczność jest ograniczona z powodu deszczu. Aby poprawić swoją widoczność:

 • Regularnie czyść wewnętrzną i zewnętrzną stronę okien, aby usunąć brud, kurz, błoto, dym, odciski palców, brud i inne materiały.
 • Jeśli szyby zaparowują, włącz klimatyzację lub zimne powietrze w samochodzie i skieruj nawiewy na szyby. Włącz tylny odmrażacz i w razie potrzeby otwórz okna, aby zwiększyć przepływ powietrza.

Konserwuj swoje światła.

Jeśli nigdy tego nie robiłeś, zabierz swój samochód do mechanika, aby wyregulował prawidłowo reflektory. Dzięki temu reflektory będą skierowane we właściwym kierunku, ułatwisz sobie widoczność i zapobiegniesz oślepianiu innych kierowców.

 • Regularnie sprawdzaj, czy żadne z Twoich świateł się nie przepaliło i natychmiast wymieniaj martwe. Dotyczy to reflektorów, świateł hamowania, kierunkowskazów, świateł tylnych i świateł do jazdy.
 • Utrzymuj w czystości osłony świateł w samochodzie, aby kurz i brud nie ograniczały ich skuteczności.

Konserwuj opony. Bieżnik pozwala oponom przylegać do drogi, dlatego jazda na łysych oponach jest tak niebezpieczna. Bez odpowiedniej trakcji możesz łatwo wpaść w poślizg, poślizg i hydroplane na mokrej nawierzchni.

 • Nowe opony mają zazwyczaj około 10/32 cala bieżnika. Opony należy wymienić, gdy bieżnik osiągnie wielkość 4/32 cala. Opony z bieżnikiem 2/32 cala lub mniejszym są niebezpieczne i nie powinny być używane.

Jazda dostosowana do warunków

Włącz wycieraczki przedniej szyby.Oprócz utrzymywania przedniej szyby w czystości, możesz także poprawić swoją widoczność w mokrych warunkach, upewniając się, że wycieraczki spełniają swoje zadanie i używając odpowiedniego płynu do spryskiwaczy.

 • Wymieniaj wycieraczki co roku, aby zapobiec ich pęknięciu, złamaniu lub niewłaściwemu uszczelnieniu, gdy są najbardziej potrzebne.
 • Wypróbuj hydrofobowy płyn do spryskiwaczy, który sprawia, że woda zbiera się i ścieka po przedniej szybie, a nie przywiera do niej i zasłania widok.

Zwolnij. Podczas złych warunków pogodowych lub niekorzystnych warunków jazdy pierwszą reakcją powinno być odpowiednie dostosowanie prędkości. Mokra nawierzchnia zmniejsza przyczepność, a zwolnienie zmniejsza szanse na wpadnięcie w poślizg i daje więcej czasu na reakcję w nagłych wypadkach.

 • Mokra nawierzchnia może zmniejszyć przyczepność o około jedną trzecią, więc powinieneś również zmniejszyć prędkość o jedną trzecią.
 • Nawet niewielka ilość wody może sprawić, że droga stanie się bardziej śliska, ponieważ woda miesza się z olejami na drodze, tworząc tłustą warstwę.
 • Zbyt szybka jazda po mokrej nawierzchni może prowadzić do hydroplaningu, co oznacza, że opony tracą kontakt z jezdnią. Gdy samochód wpada w hydroplan, masz bardzo małą kontrolę nad kierowaniem i hamowaniem.

Bądź skoncentrowany. Kiedy jesteś za kierownicą, ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na drogę, inne samochody i pieszych. Jest to szczególnie ważne w deszczu, kiedy nie widzisz tak dobrze, a Twoja zdolność do zatrzymania się może być utrudniona przez śliską nawierzchnię. Bądź skoncentrowany:

 • Utrzymywanie wzroku na drodze przez cały czas
 • Zwracanie uwagi na to, co kierowcy i piesi robią wokół Ciebie.
 • Wyłączenie radia, zignorowanie telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych.
 • Przerwanie rozmów z pasażerami.
 • Nie jeść, nie czytać i nie nakładać makijażu podczas jazdy.

Włącz światła. Gdy zaczyna padać, natychmiast włącz światła, niezależnie od tego, czy jest dzień czy noc. W niektórych stanach jazda bez świateł podczas deszczu jest nielegalna. Istnieją dwa powody, dla których w czasie deszczu należy jeździć z włączonymi światłami:

 • Po pierwsze, światła przednie ułatwią innym kierowcom dostrzeżenie Twojego samochodu.
 • Po drugie, deszcz zazwyczaj oznacza zachmurzone niebo, a włączenie świateł pomoże Ci lepiej widzieć drogę.

Jedź trzymając obie ręce na kierownicy. Zawsze powinieneś jeździć trzymając ręce na kierownicy na godzinie 9 i 3, ponieważ daje to maksymalną kontrolę, gdy musisz skręcić, wykonać manewr wymijania lub szybko zareagować. Szczególnie ważne jest trzymanie obu rąk na kierownicy, gdy warunki jazdy są gorsze.

 • Chociaż tradycyjna mądrość mówi, aby prowadzić samochód z rękami na godzinie 10 i 2 na kierownicy, zwiększa to szanse na obrażenia spowodowane przez poduszki powietrzne w przypadku kolizji.

Trzymaj się pięć sekund za samochodem jadącym przed Tobą. Powinieneś zawsze zostawiać trzy- lub czterosekundową przerwę między swoim samochodem a samochodem przed Tobą, a w czasie deszczu powinieneś zwiększyć tę przerwę do co najmniej pięciu sekund. Daje to nie tylko więcej czasu na zatrzymanie się lub zmianę kierunku jazdy w razie potrzeby, ale także zapobiega ograniczeniu widoczności spowodowanemu rozpylaniem się mgły z innych samochodów.

 • Aby określić, ile sekund jesteś za innym samochodem, zanotuj, kiedy ten samochód mija jakiś punkt orientacyjny (np. znak drogowy), a następnie policz, ile sekund upłynie, zanim Twój samochód minie ten sam punkt orientacyjny.
 • Pozostawienie wolnej przestrzeni oznacza pozostawienie otworu, przez który można szybko uciec w razie potrzeby. Aby to zrobić, zawsze zostawiaj przynajmniej jedną wolną przestrzeń obok lub przed sobą, w którą możesz wjechać.

Unikaj gwałtownego hamowania. Wciśnięcie hamulca może spowodować poślizg i utratę panowania nad pojazdem. Zbyt mocne wciskanie hamulców może również spowodować, że do hamulców dostanie się woda, co zmniejszy ich skuteczność.

 • Zamiast hamować, możesz również zwolnić, zmniejszając nacisk na pedał gazu lub redukując bieg, jeśli masz ręczną skrzynię biegów.
 • Niemożność tak szybkiego zatrzymania się w deszczu to kolejny powód, dla którego tak ważne jest pozostawienie większej przestrzeni między samochodem a pojazdem jadącym przed Tobą.

Skręcaj powoli. Zbyt szybkie pokonanie zakrętu na mokrej nawierzchni może spowodować hydroplane opon, a to oznacza, że nie będziesz w stanie kontrolować samochodu i może on wpaść w poślizg. Gdy zbliża się zakręt, zasygnalizuj go wcześnie i zacznij zwalniać wcześniej niż w dobrych warunkach.

 • Podobnie jak w przypadku jazdy samochodem, w czasie deszczu powinieneś zmniejszyć prędkość pokonywania zakrętów o około jedną trzecią.

Nie używaj tempomatu. Tempomat to kolejny czynnik, który może prowadzić do hydroplaningu. Masa samochodu przesuwa się nieznacznie, gdy zmniejszasz lub zmniejszasz nacisk na pedał gazu, a to pomaga oponom utrzymać przyczepność do nawierzchni. Jednak w przypadku tempomatu, ponieważ prędkość samochodu jest stała, nie dochodzi do przesunięcia ciężaru i samochód może stracić przyczepność.

W razie potrzeby zjedź na pobocze. Nigdy nie bój się zjechać na pobocze, jeśli nie czujesz się pewnie prowadząc samochód. Jeśli nie widzisz pobocza, samochodów przed sobą lub otoczenia z bezpiecznej odległości, zjedź na pobocze.

 • Inne rzeczy, które mogą ograniczyć Twoją widoczność to odblaski świateł innych samochodów i wyładowania atmosferyczne.
 • Zjedź na pobocze, jeśli na drodze jest zbyt dużo wody, droga jest zbyt śliska lub po prostu nie czujesz się bezpiecznie.
 • Aby bezpiecznie zjechać na pobocze, należy włączyć kierunkowskaz, sprawdzić lusterko i martwe pole, zjechać jak najdalej na pobocze i włączyć światła drogowe.

Reagowanie na sytuacje awaryjne

Zawróć, jeśli napotkasz głęboką lub ruchomą wodę.Jazda po głębokiej lub ruchomej wodzie może być niebezpieczna z wielu powodów, w tym może spowodować utknięcie, zgaśnięcie pojazdu, uszkodzenie samochodu lub elementów elektrycznych, a także porwanie przez wodę.

 • Ruchoma woda jest zbyt głęboka, jeśli nie widać podłoża.
 • Nie przechodź przez głęboką wodę, jeśli znajduje się ona wyżej niż dno Twoich drzwi.
 • Jeśli napotkasz tego typu zalania dróg, zawróć i znajdź inną drogę. W przypadku, gdy jedyna droga jest zablokowana, zjedź na pobocze i przeczekaj powódź.

Bądź przygotowany na reakcję w przypadku hydroplaningu. Hydroplaning może wystąpić już przy prędkości 35 mil (56 km) na godzinę, a gdy do niego dojdzie, samochód może nie reagować na skręcanie kierownicą i może być odczuwalny luz na tylnej osi. W przypadku wystąpienia hydroplanu:

 • Zachowaj spokój.
 • Unikaj skręcania kierownicą
 • Zwolnij nogę z pedału gazu
 • Powoli i delikatnie naciskaj na hamulce.

Wiedz, co robić, jeśli wpadniesz w poślizg. Poślizg na mokrej drodze może być szczególnie przerażający, ale jak w każdej sytuacji awaryjnej, kluczem jest zachowanie spokoju. Następnie spójrz w kierunku, w którym chcesz jechać, zwolnij nogę z pedału gazu i delikatnie kieruj się w stronę, w którą chcesz jechać. Unikaj hamowania i nigdy nie naciskaj na hamulce.

 • Aby uniknąć poślizgu, zawsze hamuj przed wejściem w zakręt lub łuk, a następnie zwolnij nogę z hamulca przed zakrętem.