Sprawdź, jak technologia zwiększa bezpieczeństwo dzisiejszych samochodów podczas wypadków

Nie da się ukryć, że bezpieczeństwo samochodów przeszło długą drogę w ciągu ostatniego półwiecza. Od czasu wprowadzenia trzypunktowych pasów bezpieczeństwa w 1959 roku, w naszych samochodach pojawiło się mnóstwo nowoczesnych gadżetów i gadżetów, które mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Od innowacyjnych systemów alarmowych i czujników zwiększających bezpieczeństwo po kamery 360 stopni, producenci samochodów lubią nam przypominać, że zachowanie bezpieczeństwa na drodze jest zawsze w modzie.

Nowa technologia służy jednak czemuś więcej niż tylko robieniu wrażenia na kierowcach. Zaawansowane technologicznie funkcje pomagają ludziom uniknąć wypadków i przeżyć je, co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że liczba wypadków wzrasta. A one nas kosztują - i to sporo.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Esurance wykazało, że kierowcy często wydają ponad 1000 dolarów na pokrycie kosztów i spędzają ponad 20 godzin na rozwiązywaniu problemów powypadkowych. Na szczęście, niektóre z najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa mogą pomóc Ci uniknąć obrażeń (lub zranienia kogoś innego) podczas wypadku. Oto jak one działają.

Utrzymanie się na swoim pasie ruchu
To sytuacja, z którą wszyscy możemy się utożsamić: Jesteś zmęczony, ale i tak jedziesz do domu. Ostatnie, czego chcesz, to odpłynąć na chwilę i stanąć twarzą w twarz z oślepiającymi światłami reflektorów. Niestety, zderzenia czołowe są częstsze niż powinny - ale technologia to zmienia. Ostatnie badania przeprowadzone przez Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) wykazały, że liczba wypadków czołowych i zderzeń bocznych spadła w 2015 roku o 11 procent dzięki pewnemu rozwiązaniu: systemowi ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu. Inni badacze twierdzą, że tylko w 2015 roku można było zapobiec prawie 55 000 wypadków, gdyby każdy pojazd w Stanach Zjednoczonych był wyposażony w system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu. Kiedy trzymasz się swojego pasa ruchu, ratujesz życie.

Widzisz wszystko dookoła siebie
Ten trudny do zauważenia obszar wokół pojazdu - martwe pole - z pewnością zasługuje na swoją nazwę. Może być przyczyną poważnych wypadków. Na szczęście dodanie funkcji wykrywania martwego pola w lusterkach wstecznych i bocznych przyczyniło się do poprawy widoczności kierowcy. W badaniu przeprowadzonym przez IIHS naukowcy odkryli, że wykrywanie martwego pola zmniejszyło liczbę wypadków przy zmianie pasa ruchu o 14 procent. Widząc swój martwy punkt: ironia w najbezpieczniejszym wydaniu.

Ostrzeganie o konieczności reagowania
Telefon komórkowy, radio i pasażerowie często rozpraszają Twoją uwagę podczas jazdy. Ale nawet jeśli zwracasz uwagę, czasami nie masz wystarczająco dużo czasu, aby zareagować. Technologia ostrzegania przed kolizją z przodu uruchamia głośny sygnał dźwiękowy, gdy coś znajdzie się na Twojej drodze, dając Ci do pięciu dodatkowych cennych sekund czasu na reakcję. A ponieważ zderzenia tylne są najczęstszym typem wypadków w Ameryce, każda dodatkowa sekunda ma znaczenie.

Zatrzymaj się dla Ciebie
Dzięki porozumieniu zawartemu między producentami samochodów a National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), do 2022 roku większość samochodów osobowych i lekkich ciężarówek będzie wyposażona w system automatycznego hamowania awaryjnego. Funkcja ta działa w połączeniu z technologią ostrzegania przed kolizją z przodu, aby ostrzegać kierowców przed zatrzymaniem się, zanim zdążą zareagować. Highway Loss Data Institute (HLDI) stwierdził, że samochody wyposażone w system ostrzegania przed kolizją z przodu i aktywnego hamowania miały o 14 procent mniej roszczeń ubezpieczeniowych w porównaniu z tymi samymi samochodami bez tej technologii. To kolejny dowód na to, że te systemy działają.

Widzieć w ciemności
Jazda nocą może być niebezpieczna, zwłaszcza na obszarach wiejskich pozbawionych świateł ulicznych. Jednak nowe technologie reflektorów ułatwiają widoczność po zachodzie słońca. Reflektory adaptacyjne obracają się w trakcie jazdy. Mogą obracać się nawet o 15 stopni w lewo lub w prawo, co ma kluczowe znaczenie podczas jazdy nocą po krętej drodze. A faktem jest, że naprawdę działają. Badanie HLDI wykazało, że adaptacyjne reflektory obniżyły liczbę szkód majątkowych o 10 procent w porównaniu z samochodami wyposażonymi w standardowe reflektory. To rzeczywiście jasny punkt.

Czy ta technologia jest tego warta?
Łatwo jest myśleć "nigdy nie będę miał wypadku", ale prawda jest taka, że przeciętny kierowca doświadcza trzech lub czterech wypadków w ciągu życia. Mogą one być nie tylko bolesne fizycznie, ale także pozbawić Cię czasu, rozsądku i pieniędzy. Następnym razem, gdy będziesz kupował samochód, rozważ wybór modelu z nową technologią bezpieczeństwa. Może to nie tylko pomóc w zapobieganiu kosztownym wypadkom, ale także uratować życie Twoje lub kogoś innego.

Haden Kirkpatrick jest dyrektorem ds. strategii marketingowej i innowacji w Esurance. Haden jest innowatorem, który nieustannie myśli o tym, jak IoT, uczenie maszynowe i inne nowe technologie wpłyną na branżę ubezpieczeń samochodowych. Więcej o ubezpieczeniach samochodowych Esurance można dowiedzieć się na jej stronie internetowej.