Jak używać podręcznych gaśnic przeciwpożarowych?

Gaśnice ręczne

Gaśnice są niezwykle skutecznym narzędziem do walki z pożarami, ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak używać ich prawidłowo! Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek i przypomnień dotyczących bezpiecznego korzystania z nich - oraz czego należy unikać.

Nic nie zastąpi szkolenia praktycznego, więc jeśli naprawdę chcesz być pewny siebie, skorzystaj z możliwości odbycia kursu na gaśnicę ręczną.

Jeśli masz wątpliwości, wyjdź z domu!

Zastanawiając się, czy samemu zająć się małym pożarem, zawsze pamiętaj o złotej zasadzie bezpieczeństwa przeciwpożarowego:

Jeśli masz wątpliwości, wyjdź, nie wychodź i wezwij Straż Pożarną!

Użycie gaśnicy w przypadku pożaru klasy A, B lub C

Te pożary są najczęstszymi, z którymi możesz mieć do czynienia. Większość gaśnic wodnych, piankowych, CO2 i proszkowych działa w ten sam sposób, niezależnie od kształtu i rozmiaru. Łatwym sposobem na zapamiętanie, co należy robić podczas obsługi gaśnicy jest akronim PASS.

 • Wyciągnij zawleczkę bezpieczeństwa, aby uwolnić dźwignię na górze gaśnicy.
 • Wyceluj dyszę lub wąż gaśnicy w podstawę pożaru, stojąc w odległości około 8 stóp od ognia.
 • Równomiernie ściśnij uchwyt, aby uwolnić środek gaśniczy
 • Przeciągnij dyszę lub wąż po podstawie ognia (nie po płomieniach) aż do całkowitego ugaszenia.

Używanie gaśnicy na urządzeniach elektrycznych lub w ich pobliżu

Używaj gaśnicy na urządzeniach elektrycznych lub w ich pobliżu tylko wtedy, gdy na gaśnicy znajduje się ikona bezpieczeństwa elektrycznego - błyskawica ze strzałką. Ikony te znajdują się zazwyczaj na gaśnicach CO2, suchych proszkach i środkach czystych, takich jak FE-36 i FM200.

Najlepszą gaśnicą do bezpiecznego i bezpośredniego użycia na urządzeniach elektrycznych pod napięciem jest gaśnica CO2.

Używanie gaśnicy CO2

Podczas używania gaśnic na CO2 z "obrotową klaksonem" należy uważać, aby nie trzymać gaśnicy za klakson. Podczas uwalniania CO2 na tubie szybko tworzy się lód, co może doprowadzić do zamarznięcia i poparzenia skóry.

Uwaga:

Wiele nowych 2kg gaśnic CO2 posiada "niezamarzającą" tubę, która powinna być bezpieczna do trzymania. Jednak dla większości operatorów nie będzie oczywiste, które modele są bezpieczne, a które nie, dlatego zalecamy, aby w ogóle nie trzymać tuby.

Większe gaśnice na CO2 powinny być wyposażone w wąż i klakson. Klakson można bezpiecznie trzymać za plastikową rączkę lub za podstawę klaksonu, która łączy się z gumowym wężem.

Postępowanie w przypadku pożaru oleju lub tłuszczu kuchennego klasy F

Pożary olejów i tłuszczów kuchennych klasy F należy zwalczać przy użyciu koca gaśniczego o odpowiednich wymiarach (1,8 m x 1,2 m) tylko wtedy, gdy ogień jest mały i ogranicza się do patelni lub płyty kuchenki.

Jeżeli ogień jest duży, należy użyć mokrej gaśnicy chemicznej, jednak jej skuteczne użycie wymaga specjalnego przeszkolenia.

Nigdy nie używaj wody, piany lub CO2 do gaszenia pożaru oleju lub tłuszczu kuchennego klasy F, ponieważ spowodują one jedynie wybuch i bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia.

Użycie gaśnicy do metalu w przypadku pożaru klasy D

Pożary klasy D z udziałem palnych metali wymagają użycia specjalistycznych gaśnic i materiałów gaśniczych, które posiadają specjalną lancę i aplikator o niskiej prędkości.

Zawsze należy przejść pełne szkolenie w zakresie używania tych specjalistycznych gaśnic.

Więcej przydatnych tematów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa

 • Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem
 • Pierwsza pomoc w przypadku typowych urazów u dzieci
 • Jak powinna być przeprowadzona ocena hałasu?
 • 10 najlepszych zasad dla dzieci dotyczących bezpieczeństwa elektrycznego
 • 10 ogólnych zasad bezpieczeństwa, których powinieneś nauczyć swoje dzieci
 • Jak działają tryskacze przeciwpożarowe?
 • 11 wymagań, które należy spełnić, aby zostać strażakiem