Jak kradzione są informacje o kartach kredytowych i co należy z tym zrobić?

Informacje o Twojej karcie kredytowej mogą zostać skradzione tuż pod Twoim nosem, bez wychodzenia z posiadania karty kredytowej. Niestety, większość ofiar tego typu kradzieży kart kredytowych dowiaduje się o tym dopiero po użyciu karty kredytowej. Często pierwszym sygnałem, że informacje o karcie kredytowej zostały skradzione, są oszukańcze obciążenia karty kredytowej.

Na szczęście istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby oczyścić swoje imię i nazwisko oraz odzyskać kontrolę nad kontami kart kredytowych.

Jak złodzieje kradną informacje o kartach kredytowych

W wielu przypadkach złodzieje nie kradną informacji o Twojej karcie kredytowej bezpośrednio od Ciebie. Zamiast tego, uzyskują je gdzieś indziej w łańcuchu przetwarzania danych karty kredytowej. Oto kilka sposobów, w jaki złodzieje mogą uzyskać dostęp do informacji o Twojej karcie kredytowej.

Włamywanie się do innych firm. Złodzieje mogą wykraść informacje o użytkowniku, włamując się do firmy, w której użyto karty kredytowej lub do firmy, która zajmuje się jakimś aspektem przetwarzania kart kredytowych. Ponieważ naruszenia danych są wymierzone w całe organizacje, zdarza się, że informacje o kartach kredytowych są wykradane milionom konsumentów. Większość dużych naruszeń danych - takich jak Target, Home Depot, JP Morgan Chase i Anthem - trafia na pierwsze strony gazet, ale istnieją setki (stosunkowo) mniejszych naruszeń danych, o których nigdy nie słyszymy.

Skimming. Skimmer do kart kredytowych to małe urządzenie, które przechwytuje informacje o karcie kredytowej podczas innej, legalnej transakcji.

Złodzieje potajemnie umieszczają skimmery kart kredytowych na stacjach benzynowych i bankomatach, a następnie wracają, aby odzyskać przechwycone informacje.

Zdarza się, że kręgi fałszerzy kart kredytowych werbują kasjerów, kelnerki lub innych pracowników do skimmingu kart kredytowych klientów. Przekazujesz kartę kredytową kasjerowi do przetworzenia, a kiedy nie patrzysz, kasjer przesuwa ją przez urządzenie do skimmingu.

Instalowanie złośliwego oprogramowania lub wirusów na Twoim komputerze, tablecie lub smartfonie. Hakerzy mogą projektować oprogramowanie, które jest pobierane w załącznikach do wiadomości e-mail lub innych programów i pozostaje na Twoim komputerze niewykryte. W jednym przypadku hakerzy wykorzystali publiczne wi-fi, aby oszukać ludzi i zainstalować złośliwe oprogramowanie pod przykrywką aktualizacji oprogramowania. Oprogramowanie monitoruje naciśnięcia klawiszy lub robi zrzuty ekranu strony i wysyła aktywność do złodzieja.

Oszukiwanie użytkownika. Złodzieje zastawiają pułapki, aby nakłonić konsumentów do podania danych karty kredytowej. Robią to telefonicznie, pocztą elektroniczną, poprzez fałszywe strony internetowe, a czasem nawet za pomocą wiadomości tekstowych. W jednym z oszustw, na przykład, weryfikujesz pewne dane osobowe w rozmowie telefonicznej, którą uważasz za rozmowę z działem ds. oszustw wystawcy Twojej karty kredytowej. Ważne jest, abyś podawał informacje o swojej karcie kredytowej i inne dane osobowe tylko w transakcjach, co do których masz pewność, że są bezpieczne.

Staromodne nurkowanie po śmietnikach. Wyrzucanie dokumentów lub paragonów z wydrukowanym pełnym numerem karty kredytowej naraża Cię na ryzyko kradzieży. Chociaż wyrzucanie dokumentów na śmietnik nie zdarza się tak często jak w przeszłości, nadal należy być świadomym tej możliwości. Zawsze niszcz takie dokumenty przed wyrzuceniem ich do kosza.

Niestety, nie można kontrolować sposobu, w jaki firmy pozbywają się swoich dokumentów. Jeśli nie zniszczą one dokumentów zawierających informacje o kartach kredytowych, istnieje ryzyko, że informacje te zostaną skradzione.

Co złodzieje robią z informacjami o kartach kredytowych?

Jeśli złodziej uzyska dostęp do informacji o Twojej karcie kredytowej, może je wykorzystać na kilka różnych sposobów, a wszystkie z nich utrudnią Ci życie.

Używaj jej do robienia zakupów online. Złodzieje mogą wykorzystać informacje o Twojej karcie kredytowej, aby kupować rzeczy przez Internet. Jest im o wiele łatwiej to zrobić, jeśli mają również Twój kod pocztowy i kod bezpieczeństwa z tyłu karty kredytowej.

Sprzedać. Informacje o karcie kredytowej można sprzedać przez Internet za 5 do 30 dolarów w USA, w zależności od rodzaju i ilości sprzedawanych informacji. Im więcej informacji posiada złodziej, tym cenniejsze są informacje o Twojej karcie kredytowej.

Na przykład, informacje o Twojej karcie kredytowej mogą być sprzedane za wyższą cenę, jeśli złodziej posiada również Twoje imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, nazwisko panieńskie matki i trzycyfrowy kod bezpieczeństwa z Twojej karty kredytowej. Znajomość salda dostępnego na karcie pozwala złodziejowi na naliczenie wyższej opłaty za informacje o koncie.

Twórz sklonowane karty kredytowe. Złodzieje mogą stworzyć legalnie wyglądające karty kredytowe, programując informacje o Twojej karcie kredytowej na kartach upominkowych lub przedpłaconych kartach kredytowych. Kiedy karta jest przeciągana, transakcja przebiega tak samo, jak w przypadku przeciągnięcia kartą kredytową.

Jak rozpoznać, że informacje o Twojej karcie kredytowej zostały skradzione?

Ten rodzaj kradzieży karty kredytowej może pozostać niewykryty przez kilka miesięcy. To nie jest tak, jak z fizyczną kartą kredytową, której brak zauważyłeś. Prawdopodobnie nie będziesz wiedział, dopóki nie zauważysz nieautoryzowanych opłat na koncie karty kredytowej.

Nie licz na to, że bank wyłapie przypadki kradzieży kart kredytowych. Wystawca Twojej karty kredytowej może do Ciebie zadzwonić lub zamrozić Twoje konto, jeśli zauważy, że dokonujesz zakupów, które nie są zgodne z Twoimi zwyczajami, ale nie przyjmuj za pewnik, że bank zawsze powiadomi Cię o potencjalnym oszustwie.

Należy często monitorować swoją kartę kredytową i natychmiast zgłaszać przypadki nieuczciwych zakupów, niezależnie od ich kwoty. Nie wystarczy raz w miesiącu, kiedy przychodzi wyciąg z karty kredytowej, przejrzeć transakcje. Lepiej jest raz w tygodniu, a codzienne lub co drugi dzień pozwoli Ci zauważyć oszukańcze zakupy, zanim złodziej zdąży wyrządzić zbyt wiele szkód na Twoim koncie.

Czasami złodzieje przeprowadzają test, aby sprawdzić, które numery kart kredytowych są ważne, dokonując niewielkich opłat w wysokości kilku dolarów lub groszy, które prawdopodobnie pozostaną niezauważone. Jeśli niewielka opłata się powiedzie, złodziej zna numer karty kredytowej i będzie dokonywał większych zakupów, korzystając z informacji o karcie kredytowej.

Zwracaj uwagę na wiadomości dotyczące hacków i naruszeń danych. Raporty informacyjne często zawierają nazwę sklepu, którego dotyczą oraz datę lub zakres dat, w których doszło do naruszenia danych. Jeśli robiłeś zakupy w tym okresie, istnieje prawdopodobieństwo, że informacje o Twojej karcie kredytowej zostały skradzione.

Co robić w przypadku kradzieży informacji o karcie kredytowej?

Łatwo jest się zorientować, kiedy Twoja karta kredytowa została skradziona - Twoja karta kredytowa faktycznie zniknęła. Nie jest tak łatwo zorientować się, kiedy informacje o karcie kredytowej zostały skradzione. Często zauważasz jedynie oznaki wskazujące na to, że informacje o Twojej karcie kredytowej zostały skradzione, takie jak nieautoryzowane zakupy dokonane kartą kredytową.

Przejrzyj swoje ostatnie transakcje kartą kredytową, aby sprawdzić, czy nie ma wśród nich takich, których nie dokonałeś. Zanotuj znalezione oszukańcze opłaty. Nawet jeśli nie znalazłeś żadnych oszukańczych opłat, zadzwoń do wystawcy swojej karty kredytowej i poinformuj go, że podejrzewasz kradzież informacji o swojej karcie kredytowej. Poinformuj wystawcę karty o wszelkich transakcjach na Twoim koncie, których nie autoryzowałeś.

Wystawca karty kredytowej anuluje Twoje stare konto karty kredytowej, usunie oszukańcze transakcje z Twojego konta i prześle Ci nową kartę kredytową wraz z nowym numerem karty kredytowej.

Kontynuuj monitorowanie transakcji na swojej nowej karcie kredytowej. Gdy tylko zaczniesz używać karty kredytowej, jej dane są zagrożone kradzieżą.

Czy płacisz za nieuczciwe zakupy?

Zgodnie z prawem, nie ponosisz odpowiedzialności za nieautoryzowane zakupy dokonane przy użyciu skradzionych informacji o Twojej karcie kredytowej - tak długo, jak karta kredytowa jest nadal w Twoim posiadaniu. (W przypadku kart debetowych, musisz zgłosić nieautoryzowane transakcje w ciągu 60 dni od wysłania wyciągu bankowego).

Musisz zgłosić transakcje do wystawcy karty kredytowej, aby mógł on zbadać sprawę i usunąć je z Twojego konta.

Dbanie o bezpieczeństwo informacji dotyczących Twojej karty kredytowej

Jeśli w ogóle używasz karty kredytowej, gdziekolwiek jesteś, Twoje informacje są zagrożone. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby informacje o Twojej karcie kredytowej były bezpieczne. Należą do nich: używanie silnych haseł, ostrożność co do miejsc, w których używasz karty kredytowej, korzystanie z bezpiecznych stron internetowych oraz unikanie przechowywania danych karty kredytowej w przeglądarce internetowej.

Ochrona kont, które korzystają z Twojej karty kredytowej

Nie tylko Twoje karty kredytowe są zagrożone. Zagrożone są również inne konta, które korzystają z Twojej karty kredytowej. Konta te są często bardziej wartościowe niż same numery kart kredytowych. Historia CNBC ze stycznia 2016 roku, donosi o średnim koszcie 3,78$ za konto Uber w porównaniu do średniego kosztu 1$ do 3,30$ za informacje umożliwiające identyfikację osoby, takie jak data urodzenia lub numer ubezpieczenia społecznego. Paypal, Netflix, HBO GO, ITunes i inne konta. Niestety, trudno jest obejść kradzież w tych usługach, biorąc pod uwagę, że wiele z nich wymaga przechowywania informacji o karcie kredytowej, aby nawet zarejestrować się na koncie.

W miarę jak branża kart kredytowych przechodzi na bezpieczniejsze karty kredytowe z technologią EMV, inne rodzaje kradzieży (np. oszustwa polegające na przejęciu konta) prawdopodobnie będą się nasilać.

Wraz z upowszechnieniem się płatności mobilnych można się spodziewać wzrostu liczby cyfrowych kieszonkowców. Istnieje już aplikacja na Androida, która pozwala złodziejom na bezprzewodową kradzież informacji o płatnościach mobilnych - wystarczy, że staną w pobliżu osoby, która ma zapisane w telefonie informacje o karcie kredytowej.