Pracownik nosił wadliwe szelki bezpieczeństwa, narażając swoje życie na niebezpieczeństwo

Upadki podczas pracy na wysokości są nadal jedną z najczęstszych przyczyn poważnych urazów i wypadków śmiertelnych. Niektóre z najczęstszych przypadków obejmują upadki z kruchych powierzchni (takich jak dachy) i drabiny. Tysiące pracowników doznaje lekkich lub poważnych obrażeń w wyniku upadków związanych z pracą na wysokości.

Niestety, utrata życia również stała się częstym zjawiskiem. Jeśli jesteś osobą, która pracuje na wysokości lub znasz kogoś, kto to robi, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa jest gwarantowana. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach.

Począwszy od właściwego planowania i kontroli miejsca pracy, aż po noszenie odpowiednich i prawidłowo działających środków ochrony osobistej.

Jednym z najbardziej zalecanych rodzajów środków ochrony indywidualnej są szelki bezpieczeństwa. Niestety, wielu pracowników budowlanych lub osób pracujących na wysokościach zazwyczaj nie dostrzega znaczenia noszenia szelek bezpieczeństwa. Uświadamiają to sobie dopiero po upadku z wysokości, kiedy mają szczęście przeżyć i opowiedzieć swoją historię.

Uprząż bezpieczeństwa jest kluczowym elementem osobistego systemu powstrzymywania spadania. Odgrywa ona ważną rolę w utrzymaniu użytkownika w pozycji pionowej w razie upadku z wysokości. Podtrzymuje ich również w oczekiwaniu na ratunek.

Uprząż bezpieczeństwa dla całego ciała jest wysoce zalecana w systemach powstrzymywania spadania, które uniemożliwiają pracownikom dotarcie do punktów, w których upadek jest prawdopodobny.

Stosowanie pasów bezpieczeństwa jako uprzęży bezpieczeństwa jest w większości przypadków odradzane. Dzieje się tak głównie dlatego, że siły upadku są zazwyczaj skoncentrowane na brzuchu. Z drugiej strony, szelki bezpieczeństwa rozprowadzają te siły po całym ciele, co ma tę zaletę, że znacznie minimalizuje ryzyko urazów.