Jak działa uprząż bezpieczeństwa?

Jeśli jesteś dociekliwym typem, mogło to pozostawić cię z pytaniem: "Jak, dokładnie, działa uprząż bezpieczeństwa?". W rzeczywistości istnieje dość prosta odpowiedź na to pytanie: rozkład siły. Ale co to oznacza i dlaczego jest to konieczne?

Bye Bye Bye Body Belts

Aby przekonać się, dlaczego jest to konieczne, wystarczy cofnąć się o kilka lat - dokładnie do 1 stycznia 1998 roku. Dla bardziej doświadczonych specjalistów ds. bezpieczeństwa może to być obraz czasów, gdy ochrona przed upadkiem z wysokości, jeśli w ogóle była noszona, składała się z pasa bezpieczeństwa.

Obecnie pas bezpieczeństwa został wygnany na Wyspę Nietrafionych Zabawek (lub, bardziej precyzyjnie, do roli "tylko urządzenia pozycjonującego" [29 CFR 1926.502(d)]) i nie bez powodu.

To, co pas bezpieczeństwa osiągał, gdy siły wywierane na ciało podczas upadku były zbyt duże, to koncentrowanie tych sił w talii osoby, powodując zasadniczo jej złamanie w pół. Nie jest to oczywiście pożądany rezultat upadku.

Chroń funkcje życiowe

Zgodnie z OSHA, osobiste systemy powstrzymywania spadania (PFAS) muszą ograniczać maksymalną siłę powstrzymującą pracownika do 1800 funtów, gdy są używane z uprzężą [29 CFR 1926.502(d)(16)] .

Uprząż przejmuje te siły i poprzez system pasów i klamer rozprowadza je na części ciała najlepiej przystosowane do absorbowania siły i podtrzymywania ciężaru: duże mięśnie górnej części ud, klatki piersiowej i ramion, jak również masę kostną miednicy.

W ten sposób odwraca siły od bardziej wrażliwych części ciała: pachwiny, brzucha i szyi. Pamiętaj jednak, że uprzęże bezpieczeństwa mają za zadanie chronić Cię podczas upadku i w przeciwieństwie do uprzęży używanych np. podczas wspinaczki górskiej, nie są przeznaczone do długotrwałego zawieszenia. Ta sama technologia użyta do rozprowadzenia siły po całym ciele może odciąć krążenie, prowadząc do urazów związanych z podwieszeniem.

Pozostań w pozycji pionowej

Oprócz rozprowadzania siły, konstrukcja uprzęży służy do utrzymania pracownika w pozycji pionowej podczas upadku. Pozwala to na prawidłowe uruchomienie urządzenia hamującego, ale także utrzymuje kręgosłup w pozycji pionowej, w której najlepiej absorbuje on siły ściskające powstałe podczas upadku. Ostatecznie taka pozycja jest optymalna do ratowania lub opuszczania pracownika w bezpieczne miejsce.

Mimo to pozycja wyprostowana może powodować gromadzenie się krwi w nogach. Po odzyskaniu upadłego pracownika personel ratowniczy często kładzie go na ziemi. Krew, która zgromadziła się w nogach, może w tej sytuacji napłynąć do serca, powodując zatrzymanie akcji serca.

Dlatego właśnie plany ratunkowe są tak ważne. Ten potencjalnie śmiertelny skutek zawieszenia może nastąpić już po 10-20 minutach.

Specyfika płci

Wyreguluj wszystkie paski i klamry, aby zapewnić dobre, ale nie za ciasne dopasowanie. Ważne jest, by pamiętać, że większość uprzęży nie została zaprojektowana z myślą o kobietach. Podczas gdy typowa uprząż spełni swoje zadanie, na rynku dostępne są uprzęże dla kobiet, które zapewniają takie funkcje jak trzymanie pasów naramiennych z boku klatki piersiowej, inne wsparcie dla bioder i miednicy i/lub zmniejszają nacisk na dolną część pleców.

Zapoznaj się z dostępnymi produktami i upewnij się, że wybrałeś uprzęże najbardziej odpowiednie dla siebie i swoich pracowników.