Sprawdź technikę usunięcia ofiary z wysokiego miejsca

Na początku tego roku w Teksasie dwaj pracownicy myjący okna utknęli z boku budynku handlowego na wysokości około 15 pięter. Pracowali oni na ruchomym rusztowaniu, które uległo awarii.

Na szczęście pracownicy przestrzegali przepisów bezpieczeństwa i mieli na sobie uprzęże, które były przymocowane do linek bezpieczeństwa. W rezultacie dwie ofiary były bardzo żywotne i zwisały z boku budynku, w przeciwieństwie do dwóch ofiar śmiertelnych, które doznały poważnych obrażeń na ziemi lub wisiały niepewnie na rusztowaniu.

Na pierwszy rzut oka wygląda to na stabilną sekwencję ratunkową, która nie stwarza większych zagrożeń dla ofiar. Istnieje jednak mechanizm, który stanowi istotne zagrożenie dla pracowników i jest niezwykle wrażliwy na czas i sprzęt: uraz zawieszenia.

Uraz związany z zawieszeniem jest również określany jako nietolerancja ortostatyczna. Oto jak OSHA definiuje ten uraz.

Nietolerancję ortostatyczną można zdefiniować jako "rozwój objawów takich jak światłowstręt, kołatanie serca, drżenie, słaba koncentracja, zmęczenie, mdłości, zawroty głowy, ból głowy, pocenie się, osłabienie i czasami omdlenia podczas stania w pozycji stojącej". Podczas przebywania w pozycji siedzącej, krew może gromadzić się w żyłach, co jest powszechnie nazywane "gromadzeniem się w żyłach" i powoduje nietolerancję ortostatyczną.

W żyłach krew jest normalnie przemieszczana z powrotem do serca przez jednokierunkowe zastawki przy użyciu normalnej aktywności mięśniowej związanej z ruchem kończyn. Jeśli nogi są nieruchome, to te "pompy mięśniowe" nie działają skutecznie i krew może się gromadzić. Ponieważ żyły mogą się rozszerzać, duża ilość krwi może gromadzić się w żyłach.

Nagromadzenie krwi w nogach zmniejsza ilość krwi w obiegu. Organizm reaguje na to zmniejszenie przyspieszeniem akcji serca, starając się utrzymać wystarczający przepływ krwi do mózgu. Jeśli dopływ krwi jest znacznie zmniejszony, reakcja ta nie będzie skuteczna. Organizm gwałtownie zwolni akcję serca, a ciśnienie krwi w tętnicach zmniejszy się.

Podczas ciężkiego poolingu żylnego, zmniejszenie ilości i/lub jakości (zawartości tlenu) krwi płynącej do mózgu powoduje omdlenia. Zmniejszenie to może mieć również wpływ na inne ważne narządy, takie jak nerki. Nerki są bardzo wrażliwe na tlen we krwi, a niewydolność nerek może wystąpić z nadmiernego basenu żylnego. Jeśli te warunki się utrzymują, potencjalnie mogą być śmiertelne.