8 wskazówek, jak bezpiecznie poruszać się po śliskich nawierzchniach zimą

Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) każdego roku około miliona osób doświadcza upadków, a około 20 000 osób rocznie umiera z powodu urazów związanych z upadkiem. Teraz, gdy zima weszła w pełni sił i w wielu częściach kraju panują śnieżne i oblodzone warunki, zachowaj bezpieczeństwo wychodząc na zewnątrz, aby uniknąć bolesnych i niebezpiecznych upadków.

Mike Ross, autor książki "The Balance Manual" i fizjolog ćwiczeń w Gottlieb Center for Fitness, będącym częścią Loyola University Health System, wyjaśnia, że niektóre z nieuniknionych zmian w organizmie, które zachodzą wraz z wiekiem, mogą wpływać na bezpieczeństwo osobiste. Z wiekiem nasza równowaga pogarsza się z powodu osłabienia mięśni i zmian w percepcji sensorycznej, zwłaszcza w strukturze ucha. Równowaga, czyli równowaga, jest w dużej mierze określana przez ucho wewnętrzne i mózg.

"Z wiekiem nasze błony bębenkowe często grubieją, a kości ucha środkowego i inne struktury ulegają uszkodzeniu. Często coraz trudniej jest utrzymać równowagę" - powiedział Ross. "Starzenie się również rozbija komórki w układzie nerwowym, co często może powodować opóźnienie odruchów, które mogą prowadzić do podatności na urazy".

Ross oferuje następujące osiem wskazówek, aby bezpiecznie poruszać się po śliskich warunkach zimowych w tym roku:

  1. Sprawdź swoje obuwie. Sprawdź, czy Twoje buty i trzewiki mają odpowiednią przyczepność i zdecyduj, czy nadszedł czas na nową parę. Lepsza przyczepność pomoże Ci zachować większą stabilność na oblodzonych powierzchniach.
  2. Miej w domu łopatę i sól. Nie trzymaj tych przydatnych narzędzi w garażu lub innym miejscu na uboczu - chcesz je mieć pod ręką, aby móc odśnieżyć chodnik, ganek i schody.
  3. Sprawdź poręcze. Sprawdź poręcze prowadzące do drzwi wejściowych, aby upewnić się, że są solidne i zdolne do podtrzymania Cię w razie poślizgnięcia.
  4. Wychodząc z domu zabierz ze sobą telefon komórkowy. Jeśli upadniesz, może być Ci trudno wstać. Noszenie telefonu komórkowego przy każdym wyjściu z domu może przynieść spokój ducha.
  5. Zwolnij. Jeśli na dworze jest ślisko, poświęć na to więcej czasu. Gdy się spieszysz, przekraczasz granice swojego zmysłu równowagi. I pamiętaj: lepiej się spóźnić, niż spieszyć i spowodować upadek.
  6. Poproś o pomoc. Jeśli musisz przejść przez oblodzony chodnik lub parking, spróbuj znaleźć stabilne ramię, na którym możesz się oprzeć. Większość ludzi chętnie pomoże komuś poruszać się po śliskim chodniku, więc wystarczy poprosić.
  7. Miej plan. Kiedy wychodzisz z domu, zadaj sobie pytanie: "Gdybym się poślizgnął i upadł w tym miejscu, co bym zrobił?".
  8. Wzmocnij swoje nogi. Silne mięśnie nóg pomogą Ci utrzymać równowagę w razie poślizgnięcia. A jeśli już upadniesz, o wiele łatwiej będzie Ci się podnieść. Aby utrzymać nogi w dobrej kondycji, należy je regularnie ćwiczyć. Spróbuj wielokrotnie chodzić po schodach w górę i w dół lub kilka razy w tygodniu zrób zestaw 10 przysiadów z krzesła.

"Wielu upadków można skutecznie uniknąć lub zminimalizować ich skutki, stosując kilka podstawowych strategii" - podsumowuje Ross.