Naucz swoje dziecko bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię

Bezpieczniejsze miejsca do przechodzenia przez jezdnię

Przejścia dlapieszych, takie jak puffins i pelicans, posiadają sygnalizację świetlną i przycisk do naciśnięcia, który steruje "zielonym ludzikiem".

Przejścia dla pieszych (zebry ) mają dwa żółte sygnalizatory i paski w poprzek drogi. Pamiętaj, aby poczekać, aż samochody zatrzymają się w obu kierunkach. Jeśli na środku znajduje się wysepka, traktuj każdą połowę drogi jako osobne przejście.

Kładki dla pieszych przechodzą nad jezdniami, a przejścia podziemne pod jezdniami.

Wysepki drogowe to miejsca, w których możesz stanąć pomiędzy pasamiruchu na środku drogi.

Jak jeszcze możesz pomóc

 • Wyjaśnij dziecku, dlaczego przechodząc przez jezdnię należy się zatrzymać, spojrzeć i posłuchać.
 • Porozmawiaj o bezpieczniejszych miejscach do przechodzenia przez jezdnię i o tym, że trudniej jest zobaczyć, gdzie są zaparkowane samochody, skrzyżowania, zakręty lub wierzchołek wzgórza.
 • Pomóż dziecku nauczyć się nazw różnych przejść, takich jak zebry, puffiny, pelikany i kładki dla pieszych.

Wykonuj te kroki razem z dzieckiem za każdym razem, gdy przechodzicie przez jezdnię.

 1. Znajdź najbezpieczniejsze miejsce do przejścia, mając dobrą widoczność na wszystko dookoła, z dala od zaparkowanych samochodów, skrzyżowań, zakrętów lub, jeśli to możliwe, na szczycie wzgórza. Porozmawiaj o najbezpieczniejszych miejscach do przechodzenia przez jezdnię i o tym, że trudniej jest widzieć tam, gdzie są zaparkowane samochody, skrzyżowania, zakręty lub w pobliżu wierzchołka wzniesienia. Wyjaśnij, że kierowcy i rowerzyści również nie będą w stanie Cię zobaczyć.
 2. Trzymając dziecko za rękę, pokaż mu, jak zatrzymać się na krawężniku, rozejrzeć się dookoła i nasłuchiwać ruchu przed przejściem. Najpierw wyjaśnij, że należy zatrzymać się przy krawężniku i nie wchodzić na jezdnię, ponieważ ruch może nadjeżdżać bardzo szybko. Następnie należy rozejrzeć się dookoła, ponieważ ruch może nadejść z każdego kierunku, a także należy nasłuchiwać, ponieważ czasami można usłyszeć ruch, zanim się go zobaczy.
 3. Kiedy będzie to bezpieczne, należy przejść prosto (nie po przekątnej), patrząc i słuchając. Powiedz dziecku, że musi tak robić na wypadek, gdyby nie zauważyło jakiegoś ruchu lub gdyby ruch pojawił się nagle.

Przechodzenie między zaparkowanymi samochodami

Staraj się nie przechodzić między zaparkowanymi pojazdami, ale jeśli nie ma gdzie:

 • Wybierz miejsce, gdzie jest przestrzeń między dwoma samochodami i upewnij się, że łatwo jest przejść na chodnik po drugiej stronie drogi.
 • Upewnij się, że żaden z samochodów nie zamierza ruszyć - rozejrzyj się za kierowcami w samochodach, światłami i posłuchaj silników.
 • Nie przechodź w pobliżu dużych pojazdów. Możesz stanąć w martwym polu, gdzie kierowca Cię nie widzi.
 • Podejdź do zewnętrznej krawędzi samochodów i zatrzymaj się. W tym miejscu będziesz widoczny dla kierowców i będziesz mógł rozejrzeć się dookoła.
 • Stosuj kodeks zielonego krzyża. Gdy droga jest wolna, przejdź przez ulicę, nadal patrząc i słuchając.