Firma ukarana po tym, jak pracownik zginął w wyniku uderzenia napowietrzną linią energetyczną

Firma została ukarana grzywną po tym, jak pracownik został zabity przez uderzenie napowietrznej linii energetycznej.

Luton Crown Court usłyszał, jak 16 września 2016 roku Darren Waterman, kierowca zatrudniony przez Just Grab Services do rozładunku materiału w Fillets Farm, Hunsdon, Hertforshire, używał ramienia chwytaka, gdy zetknął się z napowietrzną linią energetyczną 11kv (OHPL) i zginął. Obiektem zarządzała firma Options Energy Resource LLP.

Dochodzenie przeprowadzone przez Health and Safety Executive (HSE) wykazało, że Options Energy Resource LLP określiło ryzyko związane z liniami OHPL w ocenach ryzyka, ale nie wdrożyło ich, nie zaplanowało odpowiednio prac budowlanych i nie przeszkoliło swoich pracowników.

Options Energy Resource LLP z Hanbury Drive, Leystonstone, London przyznało się do naruszenia sekcji 3 Health and Safety at Work Etc Act 1974 i zostało ukarane grzywną w wysokości £400,000.00 oraz nakazem zapłaty kosztów w wysokości £17,242.33.

Po przesłuchaniu, inspektor HSE Samantha Wells powiedziała: "To był tragiczny i całkowicie możliwy do uniknięcia incydent, spowodowany przez niepowodzenie Options Energy Resource LLP do wdrożenia bezpiecznych systemów pracy i zapewnienia, że dokumentacja dotycząca zdrowia i bezpieczeństwa została przekazana i przestrzegana.

"Każdego roku w Wielkiej Brytanii dwie osoby giną, a o wiele więcej doznaje obrażeń, gdy maszyny wchodzą w kontakt z napowietrznymi liniami energetycznymi lub znajdują się w ich bezpośredniej bliskości".